Sztuczna inteligencja identyfikuje raka piersi z 97% skutecznością

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Twórcy sztucznej inteligencji skupiają ostatnio sporo swojej uwagi na diagnostyce nowotworów – szczególnie raka piersi. W tym celu stworzono program, który na 335 przykładach ocenił ryzyko wystąpienia nowotworu oraz tego, czy jest on złośliwy, z 97% dokładnością.

 

Sztucznej inteligencji zaaplikowano najdokładniejsze informacje na temat raka piersi, w tym dane dotyczące historii chorób w rodzinie, biopsji oraz kartotek medycznych na temat rozpoznawanych zmian chorobowych. Na podstawie wszystkich danych program stał się dokładniejszy od wielu lekarzy, którzy w większym stopniu polegają jedynie na mammografii.

 

Każdego roku rozpoznaje się raka piersi u ponad 1,5 miliona kobiet, co odpowiada za 15% zgonów z powodu nowotworu w tej grupie demograficznej. Warto zauważyć, że mammografy mają tendencję do przeczulonego reagowania na tkanki, które nie są nowotworem, co może prowadzić do fałszywego rozpoznania choroby. 

Według laboratorium sztucznej inteligencji MIT, 90% zabiegów mających na celu usunięcie nowotworu jest przeprowadzane niesłusznie. Co roku tysiące kobiet przechodzi bolesne, kosztowne i traumatyczne zabiegi, które nawet nie były konieczne, ponieważ fałszywie rozpoznano raka.

 

Leczenie zdrowych pacjentów jest nie tylko szkodą dla nich samych, ale także dla naprawdę chorych osób, które oczekują na pomoc. Technologia udostępniona przez Szkołę Medyczną Harvardu oraz Massachusetts General Hospital ma umożliwić dokładniejsze diagnozy i zapobiec nieprawidłowościom. W przeciwieństwie do ludzi, sztuczna inteligencja oprócz bogatej bazy danych nie będzie się męczyć ani doświadczać stresu, co często sprzyja popełnianiu błędów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj