Szybkie bieganie może być równie niebezpieczne jak siedzący tryb życia

Kategorie: 

freeimages.com

Jak wiadomo siedzący tryb życia nie jest zbyt dobry dla naszych organizmów. Jednak okazuje się, że modne ostatnio bieganie może być równie niebezpieczne. Najnowsze wyniki badań brytyjskich uczonych wskazują na to, że zamiast poprawić swoją kondycję, bieganiem można sobie zrobić krzywdę.

 


Wszystko w życiu trzeba robić z głową, dotyczy to również aktywności fizycznej. Brak umiaru może nawet prowadzić do śmierci. Naukowcy potwierdzili, że szczególnie niebezpieczne są sprinty, w trakcie których biegnie się z prędkościami powyżej 10 km/h, czyli w tempie około 4 minut na kilometr.


Powyższy wniosek wysunięto po przebadaniu 1098 biegaczy. Okazało się że u osób, które preferowały szybkie bieganie ryzyko przedwczesnej śmierci wzrastało aż dziewięciokrotnie, w porównaniu do tych biegaczy, którzy wybierali bardziej wyważone tempo, biegając nie częściej, niż dwa-trzy razy w tygodniu.


Badania prowadzono przez 12 lat, a udział w nich wzięło 1098 zdrowych biegaczy i 413 osób zdrowych, ale prowadzących siedzący tryb życia. Okazało się, że bieganie 1-2,4 godzin w ciągu tygodnia, nie częściej niż trzy razy w tygodniu, wiązało się z najmniejszym wskaźnikiem śmiertelności wśród analizowanych przypadków. U forsujących się, zapalonych biegaczy ryzyko śmierci spowodowanej problemami z układem sercowo-naczyniowym było takie samo, jak wśród osób w ogóle nie uprawiających żadnego sportu.


Zdaniem lekarzy, aby zmniejszyć ryzyko zgonu i poprawić długość życia, wystarczy 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w ciągu tygodnia. Wyniki badania opublikowano w Journal of the American College of Cardiology.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika JWD

A bo to potrzeba biegać z

A bo to potrzeba biegać z godnością i pomału. Z odpowiednim namaszczeniem. Jak na filmie puszczanym w zwolnionym tempie. Zwłaszcza po paru głębszych.
A nie na łapu capu i byle jak.
Pośpiech z zasady nie jest wskazany, chyba, że zachodzi któryś z trzech przypadków: jedzenie ze wspólnej miski, łapanie pcheł albo torsje żołądka, gdy zachodzi poważnie niebezpieczeństwo spóźnienia do wygódki. Również trzeba co sił biegać w trakcie ucieczki przed ufoludami albo przed dinozaurami, w trakcie policyjnej pogoni za uciekającym przestępcą, oraz w trakcie meczu piłki nożnej z reprezentacją Niemiec..
Kibole zaś w odróżnieniu od zwykłych kibiców, w ogóle nie powinni biegać. Powinni siedzieć.

0
0
Portret użytkownika nowoczesny

Bzdury!!!!! Widziałem często

Bzdury!!!!! Widziałem często aktywnych kiboli którzy się trzęsą i ciągle biegaja i nic im się nie dzieje. Jeśli ktoś jest chory ma np: cukrzycę, alergie, astmę, nowotwór to jak najbardziej taka osoba nei powinna beigać ale zdrowi ludzie jak biegaja to nic im się nie dzieje. Bieganie moze być neibezpieczne ale dla ludzi którzy są na coś chorzy!!! Bieganie szkodzi? - chorym ludziom szkodzi nawet spacer, ale zdrowym ludziom na nic nie szkodzi bieganie nawet szybkie bieganie nie przynosi szkód. Jeśli jest choroba to człowiek już do końca życia jest skazany na cierpienie i na dożywotnei leżenie i siedzenei jesli sie na nic nei choruje biegać sie powinno jak najczęściej i szybkie bieganei niczego nie powoduje jedynie wpływa korzystnie na zdrowie, zobaczyć na kiboli, biegaja i wszystko rozwalaja i dzieki twemu na nic nie chorują praktycznei kazda choroba ich omija.  Biegani nikomu zdrowemu nei zaszkodziło!!!!! niech ci naukowcy się rpzyjrzą czy ci ludzie którzy biegali czy czasem nie chorowali. Jeśli ktoś chopruje na otyłosć i cukrzycę to bieganie niczego pozytywnego im nie przyniesie zamaist spalic kalorie ogrganizm zacznei sie oslabiać i kiedy się biega mimo cukrzycy otylosci można wtedy wylądować w szpitalu i leżeć do końca życia.

0
0

Skomentuj