Uwalnianie endorfin podczas wysiłku fizycznego jest zależne od intensywności ćwiczeń

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nie od dziś wiadomo, że wysiłek fizyczny uwalnia w mózgu endorfiny, które poprawiają samopoczucie. Nowe badania wskazują jednak na to, że efekt ten jest w większości zależny od intensywności ćwiczeń. Naukowcy odkryli, że dorośli, którzy przez godzinę wykonywali intensywny trening interwałowy, doświadczyli znacznego wzrostu endorfin w porównaniu do osób, które spędziły godzinę na mniej wymagających aktywnościach fizycznych.

 

Badacze z Ośrodka PET na Uniwersytecie Turku w Finlandii ogłosili wyniki swoich badań w czasopiśmie Neuropsychopharmacology. Obecne wytyczne sugerują, że dorośli powinni wykonywać co najmniej 150 minut aktywności aerobowej o umiarkowanej intensywności lub 75 minut intensywnej raz w tygodniu, aby osiągnąć zamierzone efekty zdrowotne.

 

Wiele badań wykazało, że ćwiczenia mogą poprawić nastrój, pomóc złagodzić lęki oraz depresję. Skutki tego przypisano częściowo uwalnianiu endorfin podczas wysiłku fizycznego. Endorfiny należą do grupy hormonów peptydowych, wytwarzanych przez mózg, które wiążą się z receptorami opioidowymi w mózgu, zmniejszając percepcję bólu oraz wywołując uczucie euforii. 

Zespół badawczy prowadził swoją analizę na 22 zdrowych mężczyznach, z których wszyscy byli w wieku od 21 do 36 lat. W dwa oddzielne dni mężczyźni wykonywali przez godzinę ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności oraz godzinne ćwiczenia interwałowe. Przy użyciu pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) zmierzono uwalniane endorfiny u każdego pacjenta w trakcie i po ćwiczeniach.

To właśnie ćwiczenia interwałowe doprowadziły do istotnego wzrostu uwalniania endorfin u uczestników badania. „Bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne zwiększają uwalnianie endorfin, które pomagają przezwyciężyć psychiczne oraz fizyczne ograniczenia organizmu” – wyjaśniają badacze.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj