W laboratorium udało się wyhodować samoregenerujące się mięśnie szkieletowe

Kategorie: 

Opracowane włókna mięśniowe, które zostały zabarwione, aby można było obserwować ich wzrost po przeszczepieniu - źródło: Duke University
Jak poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Duke'a, udało im się stworzyć w warunkach laboratoryjnych żyjącą tkankę mięśniową. Co więcej, po przeszczepieniu jej do ciała zwierzęcia, potrafiła się ona samoistnie regenerować.

 

Opracowane mięśnie szkieletowe wyglądają i zachowują się niczym te naturalne. Po wszczepieniu ich w ciało myszy, potrafiły się bardzo szybko zintegrować z organizmem. Co więcej, mięśnie te posiadają zdolność do samoregeneracji, zarówno w ciele gryzonia, jak i w warunkach laboratoryjnych.

 

Po dokonaniu przeszczepu, uczeni mogli monitorować w czasie rzeczywistym integrację oraz rozwój mięśni wewnątrz ciała myszy. Nenad Bursac, adiunkt inżynierii biomedycznej powiedział, że wyhodowane w laboratorium mięśnie szkieletowe oraz zastosowane eksperymentalne techniki mają istotne znaczenie dla badań chorób oraz leczenia urazów.

 

Bioinżynierowie mają nadzieję, że w przyszłości, dzięki tego typu mięśniom, będzie można poddawać leczeniu ludzi. Właśnie rozpoczęto prace nad badaniem, które ujawni, czy mięśnie te mogą zostać wykorzystane do naprawy faktycznych obrażeń i chorób mięśni.

 

 

Źródło: Popsci.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj