Wyhodowano pełnowymiarowe ludzkie serce z komórek macierzystych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Osoby oczekujące na przeszczep serca borykają się z wieloma problemami. Samo znalezienie dawcy graniczy z cudem, ale i tak największym ryzykiem pozostaje odrzucenie nowego serca przez organizm i uruchomienie reakcji immunologicznej przeciwko obcym komórkom.

 

W celu zwalczania problemów niedoboru narządów i zmniejszenia szansy na odrzucenie, naukowcy pracują nad stworzeniem narządów syntetycznych, z własnych komórek pacjenta. Zespół naukowców z Głównego Szpitala i Szkoły Medycznej Harvardu w Massachusetts jest o jeden krok bliżej realizacji tego przedsięwzięcia.

 

Naukowcy będą w stanie hodować serce zdolne do pracy z tkanek własnych pacjenta. Z powodu skomplikowanej struktury organów, łatwiej jest je rozwijać w laboratorium, dzięki specjalnym "rusztowaniom", na których komórki mogą się budować. Badacze stworzyli także technikę, dzięki której mogą ustalić odpowiedź odpornościową biorcy. Początkowo badania prowadzono na sercach myszy, ale najnowsze także na sercu człowieka.

Pozyskano wiele komórek z serc 73 dawców, których serca zostały uznane za nienadające się do przeszczepu. Następnie naukowcy pozyskali komórki skóry i użyli techniki RNA przekształcającej je w komórki macierzyste. Kolejno indukowano je do dwóch różnych typów komórek sercowych.

 

Przez dwa tygodnie "podlewano" serca roztworem odżywczym, co pozwoliło im urosnąć do podobnych rozmiarów i sił, co ludzkie serce. Po dwóch tygodniach serca zawierały dobrze zorganizowane tkanki, które wyglądały podobnie do tych u niedojrzałych serc ludzkich. Stymulacja elektryczna sprawiła pracę serce.

 

Nie jest to pierwszy raz, gdy tkanka sercowa jest hodowana w laboratorium, jednak badacze wreszcie doszli do ostatecznego celu: osiągnięto pracę serca. Naukowcy przyznają jednak, że jest jeszcze za wcześnie na przeszczepy. Konieczne jest poprawienie wydajności komórek macierzystych, znalezienie sposobu na ich szybsze dojrzewanie i doskonalenie warunków ustrojowych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj