Związek chemiczny występujący w kakao może zapobiegać cukrzycy typu 2

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Cukrzyca osiąga powoli proporcje epidemii – szacuje się, że na całym świecie do 2035 roku 592 miliony ludzi będzie chorować na cukrzycę. Problem ten sprawia, że poszukuje się nowych sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania.

 

U podstaw cukrzycy leży insulina, która jest wytwarzana, przechowywana i uwalniana przez komórki beta w trzustce. Insulina odpowiada za kontrolowanie i regulowanie poziomu cukru we krwi. Zapewnia to, że poziom cukru we krwi nigdy nie jest zbyt wysoki – nie uszkadza naczyń krwionośnych i narządów, ani zbyt niski, gdy organizm nie może normalnie funkcjonować.

 

Do powstania cukrzycy typu 2 przyczynia się zmniejszenie wrażliwości na insulinę, ale także ograniczona zdolność do wytwarzania insuliny przez komórki beta. Wcześniejsze badania wykazały, że komórki beta są szczególnie wrażliwe na stres oksydacyjny. Z tego powodu badacze zdecydowali się na przeanalizowanie związków flawanoli obecnych w kakao, które posiadają właściwości przeciwutleniające. 

Naukowcy odkryli, że szczury laboratoryjne, które otrzymywały dietę bogatą w tłuszcz z jednoczesną zawartością flawanoli, wykazywały zmniejszony poziom otyłości i zwiększoną zdolność do radzenia sobie z wysokim poziomem glukozy we krwi.

 

Okazuje się, że obecne w kakao flawanole o nazwie katechiny mogą poprawić funkcjonowanie komórek beta. Autorzy badania dodają jednak, że jedzenie czekolady nie uchroni pacjentów przed cukrzycą. Aby uzyskać pożądane efekty konieczne byłoby zjedzenie bardzo dużej ilości kakao, więc obecnie pracuje się nad lekami, które rozwiążą ten problem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj