Lipiec 2014

Palenie w ciąży może powodować zmiany w genotypie dziecka

Zgodnie z wynikami niedawno przeprowadzonych badań, jednym z największych niebezpieczeństw dla nienarodzonego dziecka jest palenie papierosów przez matkę. Naukowcy doszli do wniosku, że palenie papierosów przez ciężarne kobiety może sprowokować epigenetyczne zmiany w DNA nienarodzonych dzieci, co może prowadzić do wrodzonych wad rozwojowych i problemów zdrowotnych w późniejszym życiu.

 

Christina Markunas z National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS) wraz z kolegami odkryła, że dzieci matek, które paliły w czasie ciąży są bardziej narażone na konkretne zmiany w DNA, niż te urodzone przez niepalące kobiety.


Wiemy, że dzieci narażone na dym tytoniowy w łonie matki mają większe ryzyko wad wrodzonych i jest bardziej prawdopodobne, że będą cierpieć z powodu problemów zdrowotnych w przyszłości, w porównaniu do dzieci kobiet, które nie paliły w czasie ciąży. Ta rozbieżność między stanem zdrowia dzieci palących i niepalących kobiet jest zauważalna również w późniejszym wieku.


Z ponad 7000 substancji chemicznych zawartych w dymie tytoniowym, setki są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Co najmniej 69 z nich to substancje rakotwórcze. Markunas i jej zespół przebadali grupę matek i dzieci. Analizowali próbki krwi od 889 niemowląt, z czego 287 zostało urodzonych przez matki, które przyznały się, że paliły papierosy w pierwszym trymestrze ciąży. Naukowcy odkryli bezsprzeczny związek między paleniem papierosów, a występowaniem ponad 110 różnych zmian w kodzie genetycznym dzieci.


Niektóre z uszkodzonych genów pełnią ważną funkcję w tworzeniu się łożyska i w rozwoju płodowym. Dzieci kobiet, które paliły w czasie ciąży, są bardziej narażone na niską wagę urodzeniową i jest bardziej prawdopodobne, że będą uzależnione od nikotyny w przyszłości, w porównaniu do osób, które nie były narażane na dym tytoniowy przed urodzeniem.


Zespół naukowców twierdzi, że potrzebne są dalsze badania, aby określić, czy zmiany te są zachowywane w DNA przez całe życie. Dotychczasowe wyniki badań dr Markunas i jej koledzy opublikowali w czasopiśmie "Environmental Health Perspectives".

 

 

Olej z kolendry - naturalny środek przeciw superbakteriom

Naukowcy przeprowadzili badania reakcji dwunastu śmiercionośnych bakterii na olej z nasion kolendry. Roztwór zawierający mniej niż 1,6% oleju nie tylko ograniczył ilość szkodliwych bakterii, ale  i ostatecznie uśmiercił większość z nich.


Naukowcy wytłumaczyli na czym polegają niezwykłe właściwości oleju z kolendry. Odkryli, oni że olej z kolendry niszczy błony komórkowe wielu groźnych bakterii, takich jak Salmonella, E. coli, czy Staphylococcus aureus, zakłócając przy tym ważne procesy życiowe, w tym oddychanie, co prowadzi w końcu do śmierci komórki.

 

Naukowcy stwierdzili, że nowo odkryte właściwości oleju z kolendry mogą pomóc milionom ludzi cierpiącym na choroby układu trawienia. Może on być traktowany jako naturalna alternatywa dla coraz częściej nie działających antybiotyków.

 

Kolendrę można dodawać do płynów do płukania ust, tabletek, a nawet do leków, wspomagając terapię opornych na większość antybiotyków infekcji bakteryjnych. Może to znacznie poprawić jakość życia wielu ludzi. Każdego roku na milion ofiar zatrucia pokarmowego przypada około 500 ofiar śmiertelnych.


Jednak zanim zacznie się stosować ten naturalny środek przeciwbakteryjny na szeroką skalę, niezbędne jest wykonanie dalszych badań. Kolendra jest szeroko rozpowszechniona w kuchni śródziemnomorskiej i azjatyckiej. Jest ona znana od starożytności jako roślina lecznicza, ale mechanizm jej działania nie był dotąd znany.

 

 

Naukowcy ostrzegają: śmieciowa żywność może zniszczyć zmysł węchu u człowieka

Powiedzenie: "Jesteś tym, co jesz" jest w dzisiejszych czasach aktualne bardziej niż kiedykolwiek. Naukowcy odkryli właśnie, że żywność śmieciowa powoduje nie tylko otyłość ale może również uszkodzić lub nawet zniszczyć zmysł węchu człowieka.

 

Eksperymenty były prowadzone na myszach przez naukowców z Florida State University. Gryzoniom podawano przez okres sześciu miesięcy żywność o wysokiej zawartości tłuszczu. Jak się okazało, myszy miały problemy z rozpoznaniem specyficznych zapachów, ponieważ utraciły 50% komórek mózgowych, odpowiedzialnych za rozpoznawanie zapachów.

 

Spożywanie żywności śmieciowej powiązano również ze znacznymi zmianami strukturalnymi i funkcjonalnymi w systemie nosowym. Co więcej, gdy gryzoniom przywrócono normalną dietę i powróciły do swojej normalnej masy ciała, ich zdolności węchowe wciąż były ograniczone.

 

Jest to pierwsze tego typu badanie, które udowodniło wpływ spożywanej żywności na zmysł węchu. Uczeni twierdzą, że w przypadku człowieka zagrożenie jest takie same - śmieciowa żywność powoduje nie tylko otyłość ale może również zniszczyć nasz zmysł węchu.

 

 

Źródło: Journal of Neuroscience

Ile kawy można wypić bez szkody dla organizmu?

Dawka śmiertelna kofeiny to 10 000 mg. Naukowcy z Kanady obliczyli, ile filiżanek kawy dziennie można wypić bez ryzyka dla zdrowia. Zdaniem ekspertów, człowiek może spożyć do 400 mg kofeiny (odpowiednik około dwóch filiżanek kawy dziennie), żeby sobie nie zaszkodzić.

 


Oznacza to, że pijąc duży kubek kawy z rana, można jednorazowo spożyć nawet trzy czwarte dopuszczalnej dziennej dawki kofeiny.


Naukowcy zaznaczyli jednak, że bezpieczny poziom spożycia kofeiny zależy od wielu innych czynników, m.in.  genetycznych, czy płci danej osoby. Również przyjmowane leki mogą wpłynąć na zmniejszenie szkodliwości spożytej kawy. Na przykład przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, wpływa na wolniejsze wchłanianie kofeiny.


Dopuszczalna dzienna dawka kofeiny dla ciężarnych kobiet wynosi zaledwie 20 mg i pozwala na wypicie jednej, małej filiżanki kawy dziennie. Dawka śmiertelna kofeiny to 10 000 mg. Jest to około 75 filiżanek kawy dziennie.

 

 

Co zrobić gdy staniemy się ofiarą kleszcza?

Wszyscy wiedzą dlaczego ugryzienie przez kleszcze jest tak niebezpieczne. Często są one nosicielem niebezpiecznych chorób, np. kleszczowego zapalenia mózgu, czy choroby z Lyme (boreliozy). Warto tu dodać, że kleszczowe zapalenie mózgu jest bardzo trudne do wykrycia, ponieważ przy łagodniejszym przebiegu może zostać pomylone z innymi chorobami wirusowymi.

 

Cały problem polega na tym, że kleszcz jest bardzo mały, a jego ugryzienie jest bezbolesne, ponieważ wraz ze śliną wprowadza on do rany substancje znieczulające. Dlatego ugryzienie najczęściej odkrywa się dopiero po 2-3 dniach.


Gdy odkryjemy kleszcza, należy oczywiście jak najszybciej usunąć owada i odpowiednio zdezynfekować ranę. Najlepiej do tego celu użyć pęsety, którą należy bardzo ostrożnie złapać ciało kleszcza, jak najbliżej jego głowy. Następnie powinno się wykręcić kleszcza, trzymając pęsetę prostopadle do skóry. Gdy jest to możliwe, najlepiej nie naciskać zbyt mocno ciała kleszcza, aby nie wtłoczyć zakażonych wnętrzności owada do rany. Bardzo duże ilości wirusów znajdują się w głowie kleszcza, więc nie powinno się jej pozostawiać w skórze.


Jeśli nie udało się całkowicie usunąć owada z ciała, należy przetrzeć ranę wacikiem nasączonym alkoholem i do usunięcia resztek ciała kleszcza użyć sterylnej igły lekarskiej lub zwykłej, zdezynfekowanej dostępnymi środkami igły. Po zabiegu powinno się zdezynfekować samą ranę i skórę wokół niej jodyną lub wodą utlenioną. Po usunięciu kleszcza najlepiej jak najszybciej przebadać się w kierunku boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.

 

 

Eksperyment udowodnił, że cannabis zabija raka

Tetrahydrokannabinol (THC), główna substancja czynna zawarta w marihuanie - może być stosowana w leczeniu przeciwnowotworowym. Jak podaje Medical News Today, naukowcom udało się udowodnić, że związek ten hamuje wzrost guzów nowotworowych. Podobną tezę wysunięto już w 2009 roku, badając wpływ THC na komórki raka mózgu.

 

Tym razem okazało się, że podanie THC myszom zarażonym komórkami ludzkiego nowotoworu, zainicjowało w ich organizmie autofagię (proces polegający na trawieniu przez komórkę obumarłych i uszkodzonych elementów) i w efekcie przyspieszyło śmierć komórek nowotworowych.


Podczas eksperymentu myszom laboratoryjnym wszczepiono ludzkie komórki raka piersi. Następnie połowie z nich podano tetrahydrokannabinol w dość dużych dawkach. I to właśnie w tej grupie nowotwór rozwijał się najwolniej. Dodatkowe badania wykazały, że u ludzkich pacjentów cierpiących na bardzo agresywny nowotwór mózgu, wewnątrzczaszkowe podanie THC wywołało podobne oznaki autofagii.


Bardziej szczegółowa analiza wykazała obecność dwóch receptorów, które odpowiadały za przeciwnowotworowe właściwości związku. Chodzi o receptory kannabinoidowe CB2 i GPR55, które aktywują antynowotworową odpowiedź organizmu. Nie udało się określić, który z tych receptorów pełni ważniejszą rolę w tym procesie. Lekarze ostrzegają jednocześnie chorych na raka pacjentów przed samodzielnym leczeniem się jakimikolwiek roślinnymi preparatami w nadziei zwalczenia choroby.

 

 

Obgryzanie paznokci prowadzi do zakażeń i poważnych zatruć pokarmowych

Obgryzanie paznokci to nie tylko nieestetyczny ale i szkodliwy nawyk, ponieważ może prowadzić do penetracji ciała przez niebezpieczne bakterie żyjące pod paznokciami. Jak twierdzi Richard Scher z Weill Cornell College, pod paznokciami można znaleźć na przykład pałeczki Salmonelli i bakterie E. coli.


Jak podaje Daily Mail, po wprowadzeniu do jamy ustnej i przewodu pokarmowego, patogeny te mogą powodować infekcje, biegunkę oraz ostre bóle brzucha. Obgryzając paznokcie można doprowadzić do uszkodzeń naskórka, co może wywołać okołopaznokciowe zapalenie tkanek. Często schorzenie to wymaga interwencji lekarza, a aby usunąć owrzodzenia i ropiejące rany należy przez dłuższy czas brać antybiotyki i leki przeciwgrzybicze.


Wirus brodawczaka ludzkiego można również przenieść z palców do ust podczas obgryzania paznokci. Przeniesiony, może spowodować choroby dziąseł i próchnicę. W walce z niebezpiecznym nawykiem mogą pomóc specjalne lakiery o gorzkim smaku. Najczęstszą jego przyczyną jest stres i to z nim trzeba walczyć w pierwszej kolejności.

 

 

Narastają kontrowersje wokół przeszczepów organów od ludzi w stanie śmierci mózgu

Zapotrzebowanie na ludzkie organy wzrasta, a dawców nie ma nigdy wystarczająco dużo. Czy to jednak uzasadnia pozyskiwanie narządów od żyjących ludzi, o których specjalna komisja mówi, że umarli, mimo, że nadal żyją?

 

Transplantologia jest jedną ze zdobyczy współczesnej medycyny. Możliwość zastąpienia serca, lub nerki działającym organem wyjętym z innego ciała to rzeczywiście coś niesamowitego i zapewne wielu bogatych ludzi będzie sobie przedłużać życie stosując tę technologię.

 

W książce Coma, Robina Cooka, przedstawiono przerażającą wizję świata, w którym ludzie są w szpitalu celowo wprowadzani w stan śpiączki, aby stać się rezerwuarem narządów, które w odpowiednim momencie mogą zostać wykorzystane. Jest to straszna wizja podważająca zaufanie do lekarzy i lepiej myśleć, że służba zdrowia nie funkcjonuje w ten sposób. Jednak wątpliwości się pojawiają.

 

Z jednej strony każdy z nas liczy na to, że gdy będzie potrzebował zdrowego organu, to znajdzie się dawca, ale z drugiej strony dawcą może być każdy z nas i pojawiają się oskarżenia, że niektórzy ludzie mogą być nieratowani odpowiednio celowo, aby potem specjalna trzyosobowa Komisja Śmierci mogła uznać, że nastąpił zgon.

 

Wtedy taki człowiek staje się według prawa żywym trupem i można wyciąć z jego ciała, co się chce. Zwykle, aby tak się stało muszą być stwierdzone na przykład uszkodzenia mózgu na skutek niedotlenienia lub jakichś urazów, które powodują, że niemożliwe jest samodzielne oddychanie i tylko maszyny utrzymują kogoś takiego przy życiu. Jednak kryteriów jest oczywiście znacznie więcej.

 

Nie można zatem wykluczyć, że w kraju, w którym doszło do procederu "łowców skór" na pogotowiach, coś takiego jest wykluczone i przynajmniej hipotetycznie może dochodzić do sytuacji, gdy po poważnym wypadku nie ratuje się danej osoby, tylko jej organy wewnętrzne, czyli po prostu przywraca się krążenie z pewną zamierzoną opieszałością mogącą wywołać niedotlenienie mózgu.

 

Właśnie takie celowe nie ratowanie w odpowiedni sposób swojego dziecka, zarzuca lekarzom matka 17-letniego Kamila z Wrocławia. Chłopak zmarł wczoraj, ale przez kilka dni trwała walka o wyciągnięcie z niego organów do przeszczepu. Zapewne o tej kontrowersyjnej sprawie rozstrzygnie jeszcze sąd i biegli.

 

Na koniec można zadać pytanie, czy gdyby Michael Schumacher był ratowany w polskiej służbie zdrowia to jeszcze by żył? Z pewnością obrzęk mózgu, jakiego doznał wraz z wtłoczeniem pnia mózgu nie kwalifikuje go według obecnego stanu wiedzy jako pacjenta do wyleczenia, ale czy to oznacza, że powinno się go pokroić, czy raczej poczekać na nowe terapie, które mogą być dla niego szansą.

 

Miejmy nadzieje, że technologia wkrótce umożliwi tworzenie organów poza ciałem ludzkim i wtedy transplantologia stanie się bardziej dostępna oraz zostanie pozbawiona barier natury etycznej, które narastają wobec medycznego pojęcia śmierci mózgu.

 

 

 

 

Cynamon to najbezpieczniejszy lek na Parkinsona

Jak podaje Ani News, naukowcy z Rush University Medical Center odkryli, że regularne spożywanie cynamonu przynosi niespodziewany skutek. Hamuje biomechaniczne, komórkowe i anatomiczne zmiany w mózgu, charakterystyczne dla choroby Parkinsona.

 

Badanie wykazało, że po jego spożyciu, cynamon przekształca się w benzoesan sodu. Związek ten przenika do mózgu i powstrzymuje niszczenie białek ochronnych Parkin i DJ-1, co normalizuje pracę neuroprzekaźników i poprawia motorykę u myszy chorujących na chorobę Parkinsona. Według profesor neurologii Floyd A. Davis, cynamon może być jedną z najbezpieczniejszych metod spowolnienia postępów choroby.


Z kolei zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkrył, że związki zawarte w cynamonie- aldehyd cynamonowy i epikatechina - hamują akumulację w mózgu szkodliwego białka tau, związanego z rozwojem choroby Alzheimera.

 

 

Najlepsze pożywienie dla wspomagania regeneracji wątroby

Wszyscy żyjemy w bardzo toksycznym środowisku. Zatruta rozmaitą chemią jest nasza żywność, powietrze czy woda. Wszystkie te czynniki mogą stanowić spore wyzwanie dla naszej wątroby, która odpowiada za filtrowanie wszystkiego, co może być dla nas szkodliwe. Są na szczęście liczne sposoby wzmocnienia tego organu.

 

Wątroba jest bardzo ważnym organem. Bez wątroby, człowiek nie może przetrwać. Posiada ona wiele funkcji, w tym:

 

- Detoksykacja krwi, uwalniając ją od szkodliwych substancji (np. toksyn, leków, alkoholu i innych substancji.)

- Magazynowanie witamin i żelaza.

- Reguluje poziomem cukru.

- Wytwarza żółć, substancję niezbędną do trawienia tłuszczów.

- Wytwarza hemoglobinę, jak również insulinę i inne hormony.

- Niszczy stare czerwone krwinki.

 

Wątroba wykonuje wiele kluczowych funkcji życiowych, w wyniku czego jest bardzo podatna na choroby.

 

Oczyścić wątrobę można spożywając następujące pożywienie.

 

 

1. Buraki i marchew.

Marchew jest bogata w glutation, białko, które pomaga w detoksykacji wątroby. Oba produkty zawierają bardzo wiele flawonoidów roślinnych i beta-karoten. Spożywanie buraków i marchwi pomaga stymulować i poprawiać ogólną kondycję wątroby.

2. Pomidory.

One również mają dużą ilość glutationu, który, jak już wspomniano, doskonale odtruwa wątroby. Dodatkowo w pomidorach znajduje się likopen stanowiący ochronę przed rakiem piersi, rakiem skóry i rakiem płuc.

3. Grejpfruty.

Innym źródłem glutationu jest grejpfrut. Posiada też wysoką zawartość witaminy C i przeciwutleniaczy zwiększających wytwarzanie enzymów odpowiedzialnych za odtruwanie wątroby i intensyfikują fizyczne procesy czyszczenia.

4. Szpinak.

Surowy szpinak jest głównym źródłem glutationu, który wspomaga działanie enzymów wątrobowych, powodując szybsze oczyszczenie wątroby..

5. Owoce cytrusowe.

Cytryny i limonki zawiera bardzo duże ilości witaminy C, stymuluje to wątrobę i pomaga syntetyzować substancje toksyczne w substancje, które mogą być wchłaniane.

6. Kapusta.

Kapusta zawiera izotiocyjaniany (ITC) oraz glukozynolany, które mają udowodnione działanie antyrakowe. Zapewniają one też odpowiednią aktywność enzymów wątrobowych, które pomagają pozbyć się toksyn.

7. Kurkuma.

Kurkuma jest najlepszą przyprawą dla wątroby i pomaga poprawić funkcję oczyszczania organizmu poprzez lepszą pracę enzymów. Jest to też podstawowy składnik antyrakowej diety.

8. Orzechy włoskie.

Orzechy włoskie są dobrym źródłem glutationu, kwasów tłuszczowych omega-3 i argininy oraz aminokwasów, które utrzymują normalnego funkcjonowania oczyszczania przez wątrobę, szczególnie pomocne są w detoksykacji amoniaku.

9. Avocado.

To super pożywienie bogate w substancje odżywcze. Awokado pomaga ciału w produkcji glutationu, związku, który jest niezbędny dla wątroby, aby być w stanie oczyścić się ze szkodliwych toksyn.

10 Jabłka.

Zawierają one dużą ilość pektyn i innych środków chemicznych koniecznych do oczyszczania i wydzielania się toksyn z przewodu pokarmowego. Jabłka ułatwiają zadanie wątrobie wspomagając pozbywanie się toksycznych substancji w procesie oczyszczania organizmu.

11. Brukselka.

Badania naukowe potwierdzają, że brukselka zawiera dużą zawartość siarki i antyoksydantu - glukozynolanu, który powoduje, że wątroba uwalnia enzymy neutralizujące toksyny środowiskowe i żywieniowe.

12. Czosnek.

Czosnek zawiera siarkę, która aktywuje enzymy wątrobowe. One z kolei pomagają organizmowi w pozbywaniu się toksyn. Czosnek zawiera również dużą liczbę allicyny i selenu, dwóch naturalnych związków, które pomagają w oczyszczeniu wątroby.

13. Dmuchawiec - Mniszek lekarski.

Z korzenia mniszka można zrobić herbatę, która wspomaga wątrobę w rozkładaniu tłuszczu, wytwarzaniu aminokwasów i ogólnie w pozbawianiu go toksyn.

14. Zielone warzywa liściaste.

Zielone warzywa zawierają bardzo duże ilości chlorofilu roślinnego, który absorbuje toksyny środowiskowe, zwiększa produkcję żółci, neutralizuje metale ciężkie, chemikalia i pestycydy, co ostatecznie zmniejsza obciążenia wątroby.

15. Kalafiory i brokuły.

Jedzenie brokułów i kalafiorów to sposób na dostarczenie sobie glukozynolanów, które powodują zwiększenie produkcji enzymów w organizmie, co pomaga pozbyć się substancji rakotwórczych i innych toksyn.

16. Szparagi.

Szparagi są doskonałym środkiem moczopędnym, a to pomaga w procesie czyszczenia krwi między wątrobą i nerkami.

17. Zielona herbata.

Zielona herbata jest pełna antyoksydantów roślinnych, znanych jako katechiny. Związki te pozwalają zrealizować wszystkie najważniejsze funkcje wątroby.

18. Oliwa z oliwek.

Organiczne oleje tłoczone na zimno, takie jak oliwa z oliwek, nasiona lnu i konopi są wielkim wsparciem dla wątroby. Dodatkowo oliwa dostarcza organizmowi podłoże lipidowe absorbujące szkodliwe toksyny w organizmie.

19. Ziarna alternatywne.

Zamiast bogatej w gluten pszenicy w formie mąki lub innej warto do swojej diety włączać inne ziarna jak amarantus, proso, gryka. Są to ziarna wspomagające funkcje odpowiedzialne za odtruwanie wątroby poprzez stymulację produkcji enzymów.