Wrzesień 2014

Powszechnie stosowane kosmetyki i perfumy mogą powodować astmę u dzieci

Eksperci z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku poinformowali, że substancje chemiczne zawarte w kosmetykach i perfumach zwiększają u dzieci ryzyko zachorowania na astmę.

Amerykańscy naukowcy ostrzegają, że substancje zawarte w preparatach do makijażu, w perfumach i w pojemniczkach z tworzyw sztucznych mogą zwiększać u dzieci ryzyko zachorowania na astmę - przewlekłą chorobę zapalną dróg oddechowych.


Naukowcy mierzyli poziom dwóch rodzajów ftalanów - ftalan benzylu butylu i ftalan di-n-butylu , w moczu cięzarnych kobiet. Po upływie pewnego czasu kobiety te poproszono o wypełnienie ankiet na temat zdrowia ich dzieci. Wyniki tych badań, które opublikowanow czasopiśmie "Environmental Health Perspective" udowodniły niezbicie, że dzieci urodzone przez kobiety z najwyższym poziomem ftalanów w moczu były o 78% bardziej narażone na rozwój astmy. Po przeanalizowaniu wyników badań naukowcy doszli do wniosku, że przyszłe matki powinny w miarę możliwości unikać korzystania z plastikowych pojemników, tanich kosmetyków, perfum i silnie pachnących detergentów.

 

Ftalany są powszechnie stosowane w przemyśle, między innymi kosmetycznym, ale ich obecność jest zawsze zaznaczana na opakowaniach. Najłatwiej usunąć je ze swojego środowiska trzymając się kilku prostych, podstawowych zasad: unikać plastikowych pojemników, zamiast tego przechowując żywność w szklanych słoikach. Nigdy nie używać plastikowych podstawek/talerzyków do podgrzewania posiłku w kuchence mikrofalowej. Kobiety powinny również ograniczyć korzystanie z wszelkich kosmetyków i pachnących produktów: perfum, odświeżaczy powietrza, czy detergentów.

 

 

 

Bio-śledziona pomoże oczyścić krew z patogenów i toksyn

Nowo opracowane urządzenie, które wykorzystuje magnes, aby wyodrębnić z krwi bakterie, grzyby i niektóre toksyny, już niedługo może stać się ratunkiem dla chorych walczących z sepsą i innymi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.4

 

Bio-śledzionę pierwotnie stworzono do leczenia posocznicy (sepsy), zakażenia krwi, na które zapada każdego roku około 18 milionów ludzi na całym świecie. Patogeny wywołujące posocznicę bardzo często są oporne na antybiotyki i namnażają się bardzo szybko. Dlatego 30-50% przypadków zachorowań kończy się śmiercią pacjenta.

 

Twórców urządzenia zainspirowała śledziona, która w sposób ciągły usuwa patogeny i toksyny z krwi, bez konieczności uprzedniej identyfikacji intruza. Opracowane urządzenie wykorzystuje magnetyczne nanosfery, pokryte genetycznie modyfikowanym białkiem z krwi człowieka znanego pod nazwą MBL (lektyna wążąca mannozę). Jak podało Nature Medicine, MBL wiąże się z patogenami i toksynami, które następnie mogą zostać "wyłapane" z krwioobiegu przy pomocy magnesu.


Naukowcy poinformowali, że skuteczność urządzenia przetestowano na myszach laboratoryjnych, w chwili obecnej trwają przygotowania do przeprowadzenia badań na ludziach. Wynalazek, po odpowiednich modyfikacjach, może stać się cenną bronią w walce np. z wirusem Ebola.

 

 

We Francji dokonano drugiego przeszczepu sztucznego serca

Kilka tygodni temu, francuscy lekarze przeprowadzili drugi w historii przeszczep sztucznego serca. Operacja odbyła się w tajemnicy w centrum medycznym w mieście Nantes i dopiero teraz poinformowano o wydarzeniu.

 
Przypomnijmy, że pierwszy w historii taki przeszczep miał miejsce 18 grudnia 2013 roku w szpitalu Georges Pompidou European Hospital. Profesor Alain Carpentier prowadził prace nad sztucznym sercem przez 15 lat. Wynalazek waży 900 gram i jest połączeniem tradycyjnej medycyny i biologii z technologią wykorzystywaną do budowy satelitów.
 
Według naukowców, urządzenie powinno pracować bez żadnych problemów przez co najmniej 5 lat, jednak jak się okazało, pacjent zmarł ponad 2 miesiące po przeszczepie. Powodem jego śmierci były pewne zakłócenia w pracy tej protezy. Media poinformowały, że kilka tygodni temu odbyła się operacja, w której francuscy chirurdzy dokonali drugiego przeszczepu sztucznego serca. Miejmy nadzieję, że pacjent będzie miał więcej szczęścia, niż jego poprzednik.
 
 
 

Co wygląd mówi o naszym stanie zdrowia?

Dobry stan zdrowia często przekłada się na atrakcyjny, młodzieńczy wygląd. Dlatego też często mylimy się, obwiniając upływający czas za gorszy kontur twarzy, brzydkie paznokcie, utratę włosów, podczas gdy te fakty mogą świadczyć o pewnych problemach zdrowotnych.


Opuchnięte nogi, za które często winimy za ciasne buty, mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników. Skręcenie, zwichnięcie, przemęczenie, urazy i różne infekcje mogą być przyczyną tego, że nasze nogi wyglądają jak balony. Ciąża, otyłość i niektóre leki mogą również powodować zatrzymywanie się płynu w kończynach dolnych. Również niektóre choroby, jak niewydolność serca, mogą być przyczyną tej dolegliwości. Klasycznymi objawami zaburzeń układu sercowo-naczyniowego są właśnie obrzęki nóg, kostek i stóp.


Podkrążone, opuchnięte oczy są typowym efektem zbyt długiego okresu niedosypiania i późnego kładzenia się spać. Jednak jeśli oczy bardzo często tak wyglądają, pomimo prowadzenia higienicznego stylu życia, należy przyjrzeć się swojej diecie.
Worki pod oczami i obrzęki spowodowane są najczęściej nagromadzeniem się płynu pod cienką, luźną skórą pod oczami. Wiele czynników - od alergii po płacz, może spowodować gromadzenie się płynu w takim miejscu, jednak najbardziej prawdopodobne jest spożywanie zbyt dużej ilości soli. Żywność o wysokiej zawartości sodu, zatrzymuje wodę w całym organizmie, a wrażliwy obszar pod naszymi oczmi nie jest wyjątkiem.


Sucha skóra bywa dość częstym problemem dla wielu z nas. Zazwyczaj jest to niewielka uciążliwość spowodowana zimowym, mroźnym powietrzem lub zbyt gorącymi kąpielami, jednak w niektórych przypadkach popękana, łuszcząca się skóra może być oznaką odwodnienia lub poważnych problemów zdrowotnych. Niedoczynność tarczycy czy cukrzyca, mogą być przyczyną usuwania wilgoci ze skóry, tak samo zresztą jak niedobory żywieniowe spowodowane niewłaściwą dietą lub zaburzeniami żywienia (bulimia, anoreksja, itp.).
Wysuszona skóra, zwłaszcza na stopach, mogach i łydkach, może być również objawem miażdżycy tętnic, czyli zwężenia tętnic, które prowadzi do rozwoju chorób serca. Jeśli wąskie naczynia krwionośne, doprowadzające krew do kończyn zostaną zablokowane, uniemożliwi to transport tlenu do skóry kończyn, czego wizualnym efektem może być właśnie suchy, popękany naskórek.


Nadmierne owłosienie, zwłaszcza rosnące w niechcianych miejscach, często powoduje u ludzi dyskomfort, jednak może również być objawem pewnych problemów ze zdrowiem.
Częstą przyczyną nadmiernego wzrostu włosów u kobiet w wieku rozrodczym jest zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS). Występowanie tej choroby często wiąże się z bezpłodnością i rzadkimi, nieregularnymi menstruacjami. Ponad 70% kobiet z PCOS uskarża się właśnie na nadmierne owłosienie, szybki wzrost włosów, które pojawiają się zazwyczaj na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, plecach, rękach i stopach.
Oczywiście nadmierne wypadanie włosów również świadczyć może o pewnych stanach chorobowych. Ciąża, stres, choroby, leki, zmiany hormonalne - wszystko to może źle wpływać na włosy. Zwłaszcza u kobiet, suche, osłabione włosy mogą być oznaką niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Zwykłe badanie krwi (TSH) pomoże potwierdzić lub wykluczyć tę diagnozę.


Również zmarszczki są jednym z objawów, które powinny nas zastanowić. Zmarszczki na twarzy są nieuniknione, jednak mogą byc również objawem osteoporozy.
Niedawno przeprowadzone badania udowodniły związek pomiędzy występowaniem zmarszczek, a zdrowiem kości u kobiet we wczesnym okresie menopauzy. Zdaniem naukowców - im głębsze i większe były zmarszczki, tym większe było prawdopodobieństwo wystąpienia mniejszej gęstości kosci u badanego.
Za powstawanie nadprogramowych zmarszczek odpowiedzialne jest również nadmierna ekspozycja na dym papierosowy. Także zbyt długie przebywanie na słońcu moze przyspieszać ten proces.


Gwałtowne rumieńce mogą przydarzyć się każdemu, nie ma się czego wstydzić. Jednak utzrymujące i ciągle pojawiające się rumieńce, zwłaszcza ze zmianami trądzikowymi, to podstawowy objaw trądziku rózowatego - przewlekłej choroby skóry.
Mimo, że dokładna przyczyna nie jest znana, ludzie cierpiący na to schorzenie mają zazwyczaj czerwoną, podrażnioną skórę twarzy, z powodu rozszerzonych naczyń krwionośnych.


Rownież usta mogą sporo powiedzieć o stanie zdrowia. Mocno popękane, suche usta mogą być objawem reakcji na niektóre leki, objawem choroby zawodowej (np. u muzyków, poprzez kontakt z mosiądzem), objawem alergii, infekcji i paru innych rzeczy. Pękające kąciki ust mogą być objawem zespółu Sjögrena, choroby autoimmunologicznej objawiającej się m.in. zaburzeniami układu odpornościowego. W trakcie rozwoju tej choroby może wystąpić suchość oczu, wysychanie błony śluzowej jamy ustnej, bóle stawów i sucha skóra.


Szybko psujące się zęby i chore dziąsła mogą być nie tylko objawem złej higieny jamy ustnej, ale mogą świadczyć również o chorobach serca i kości.
W 2010 roku szkoccy naukowcy ogłosili w British Medical Journal, ze szczotkowanie zębów zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca. W porównaniu do osób, które szczotkowały zęby dwa razy dziennie, u ludzi myjących zęby z mniejszą częstotliwością z 70% większym prawdopodobieństwem rozwijały się choroby serca lub umierały one właśnie z przyczyn sercowych. Utrata zębów moze również świadczyć o rozwijającej się osteoporozie, z uwagi na fakt, że osłabione kości szczęki nie są w stanie podtrzymywać wszystkich zębów.


Dysproporcje w budowie ciała mogą również świadczyć o pewnych jednostkach chorobowych. Wystająca szczęka i mocno zarysowane czoło i nieproporcjonalnie duże stopy i dłonie to klasyczne objawy akromegalii, zaburzenia hormonalnego, które występuje u osób dorosłych, gdy przysadka mózgowa produkuje zbyt dużo hormonu wzrostu.
Jak zauważyć następujące zmiany w wyglądzie? Jest to dość rzadkie schorzenie, ponieważ zmiany w kosciach i tkankach miękkich następuje powoli w czasie, często pozostaje niewykryte.


Pojawiające się ciemne plamy na ciele często wyglądają tak, jaby domagały się mydła i dobrego szorowania. Jednak w rzeczywistości mogą być objawem rogowacenia ciemnego (acanthosis nigricans) - stanu, w którym skóra wydaje się ciemniejsza i zrogowaciała, zwłaszcza w fałdach skórnych, pod pachami, na łokciach i kolanach.
Również u ludzi cierpiących na insulinooporność, cukrzycę, otyłość, w rzadkich wypadkach - na niektóre rodzaje raka, mogą pojawiać się ciemne plamy na ciele.


Wysypka to rodzaj sygnału alarmowego, w jaki organizm informuje, że coś jest nie tak. Oczywiście istnieją różne rodzaje wysypek, jednk niektóre powinny wzbudzać naszą czujność. Obecność na twarzy rumienia w kształcie motyla, obejmującego oba policzki i nos, wyglądające jak poparzenie słoneczne, może być klasycznym objawem tocznia, zaburzenia układu odpornościowego, który atakuje skórę, stawy, krew i nerki.


Również problemy z paznokciami mogą stać powodem do wizyty u lekarza. Zdeformowane, łamliwe, odbarwione, rozwarstwione paznokcie, mogą wskazywać na wiele problemów zdrowotnych. Objawy te często występują u osób chorych na łuszczycę - przewlekłą chorobę skóry, łuszczycowe zapalenie stawów, łysienie plackowate - rodzaj nierównomiernego wypadania włosów. Nieprawidłowo wyglądającą płytkę paznokci często obserwuje się również u osób chorujących na reaktywne zapalenie stawów.


Do występujących na całym ciele pieprzyków łatwo się przyzwyczaić. Większość jest kompletnie nieszkodliwa, jednak niektóre mogą sygnalizować raka skóry. Które powinny zaniepokoić?
Wszystkie zmiany skórne, które są niesymetryczne, mają nieregularne granice, róznią się kolorem, mają średnicę większą, niż 6 mm lub zmieniają kształt i średnicą, są potencjalnie niebezpieczne. Czerniak, najgroźniejszy rodzaj raka skóry, może wykazywać jedną lub kilka z tych właściwości. W zasadzie powinno się konsultować niezwłocznie każdą zmianę skórną, która budzi zaniepokojenie.


Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, więc jeśli białka żółkną, można spodziewać się problemów zdrowotnych. U dorosłych, żółknięcie białek może świadczyć o chorobach wątroby, np. o zapaleniu, czy marskości wątroby. Taki objaw może świadczyć również o tym, że drogi żółciowe są zablokowane. Każda osoba, która zauważy u siebie taki objaw, powinna skonsultować się natychmiast z lekarzem.

 

 

Granat - niedoceniony superowoc

Owoc granatu (Punica granatum), śmiało można określić mianem superpożywienia. Jest bogaty w przeciwutleniacze i substancje fitochemiczne. Jak podaje Zee News, spożywanie granatu jest niezwykle korzystne dla serca, dzięki wysokiej zawartości polifenoli i garbników. Związki te obniżają ciśnienie krwi i poziom "złego" cholesterolu.

 

Ponadto, liczne badania wykazały, że przeciwutleniacze i polifenole zawarte w granacie nie pozwalają się namnażać komórkom nowotworowym, a nawet przyczyniają się do ich zniszczenia. Jednocześnie owoc granatu jest niskokaloryczny, bogaty w błonnik i witaminy, dzięki czemu doskonale pomaga utrzymać odpowiednią wagę.


Co więcej, owoc granatu zachowuje młodość skóry i pomaga w walce ze zmarszczkami. Wszystko to dzięki wysokiej zawartości wspomnianych już przeciwutleniaczy. Ponadto, granat posiada właściwości antybakteryjne. Sok pozyskany z granatu pozwala uniknąć tworzenia się płytki zębowej i przeciwdziała chorobom dziąseł.

 

 

Owoce chronią przed udarem mózgu i zawałem serca

Spożycie zaledwie 1-2 kawałków owoców dziennie wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu o 40%. Poinformowali o tym naukowcy z Oxford University, którzy poddali badaniom prawie 500.000 ludzi przez siedem lat.

 

Okazało się, że ludzie, którzy na co dzień spożywają nawet niewielką ilość owoców, rzadko mają do czynienia z chorobami serca i obydwoma rodzajami udarów mózgu (niedokrwiennym i krwotocznym). Ilość spożywanych przez uczestników badania owoców oceniano w pięciu kategoriach: "nigdy", "raz w miesiącu", "1-3 razy w tygodniu", "4-6 razy w tygodniu" oraz "na co dzień". Wyniki badań i wieloletnich obserwacji jasno pokazały, że im częściej ludzie jedli owoce, tym mniejsze pwystępowało u nich ryzyko wystąpienia chorób serca i udarów mózgu.

 

W porównaniu z osobami, którzy nie jedli owoców, u ludzi jedzących je na co dzień, wskaźniki chorób układu sercowo-naczyniowego były zmniejszone o 15%. Ryzyko wystąpienia niedokrwiennego udaru zmniejszała się o 25%, a udaru krwotocznego – aż o 40%. Dodatkowo, miłośnicy owoców mieli zazwyczaj znacznie mniejsze ciśnienie skurczowe (o 3,4 mm Hg) i rozkurczowe (o 4,1 mm Hg) krwi, podaje The Telegraph.


Badaniem objęto osoby, które w początkowej fazie eksperymentu nie miały żadnych problemów zdrowotnych. W ciągu siedmiu lat obserwacji zanotowano wśród nich 19.300 przypadków chorób serca i 19.689 przypadków udaru mózgu.

 

 

Rak może być jedną z najstarszych form życia na Ziemi

Rak ewoluuje w sposób ciągły i bardzo szybki, dlatego możemy nigdy nie być w stanie wyeliminować tej choroby, podaje The Dai ly Mail. Okazuje się, że wszelkie odkrycia w dziedzinie leczenia chorób nowotworowych mogą okazać się bezużyteczne, bo z czasem rak staje się bardziej agresywny i odporny na nowe terapie.  

 

Naukowcy po raz pierwszy odkryli ślady zmian nowotworowych u dwóch gatunków stułbii - prostych zwierząt słodkowodnych. Pozwoliło im to na stwierdzenie, że wystąpienie choroby w małych, przypominających korale polipach, które pojawiły się na Ziemi setki milionów lat temu sugeruje, że nowotwory – to starożytna forma życia wielokomórkowego i dziedzictwo procesu ewolucji, która z czasem rozwinęła się również w ciałach pierwszych wielokomórkowych stworzeń.  


Jeszcze w latach siedemdziesiątych naukowcy wierzyli, że choroby nowotworowe w końcu znikną z powierzchni Ziemi. Jednak najnowsze badania mówią, że komórki rakowe mają za sobą wiele lat ewolucji. W rzeczywistości, każdy z nas nosi w swoim ciele bombę z opóźnionym zapłonem, która w dowolnym momencie  – w wyniku błędu organizmu - może nasze własne komórki przekształcić w nowotwór.

 

 

Produkty bezglutenowe mogą zawierać niebezpieczny alergen

Naukowcy z Kansas State University w oferowanych powszechnie produktach bezglutenowych znaleźli składnik wywołujący silne reakcje alergiczne. Według News-medical.net, mowa tu o łubinie - roślinie z rodziny bobowatych

 

Popularność i powszechne stosowanie łubinu jest uzasadnione. Roślina ta jest bogata w białko i błonnik, pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i zawiera przy tym niewiele tłuszczu. Dlatego często stosuje się go jako zamiennik pszenicy w produktach bezglutenowych. Jednak obecnie specjaliści zalecają ostrożność w jego spożywaniu, zwłaszcza ludziom, którzy są uczuleni na soję i orzeszki ziemne. W łupinie tej rośliny  znajduje się bowiem to samo białko, które wywołuje reakcje alergiczne po spożyciu soi i orzeszków ziemnych. 

 

Naukowcy zalecają, aby przy pierwszych objawach alergii natychmiast udać się do lekarza. Co powinno nas zaalarmować? Objawy reakcji alergicznej mogą przybierać różną postać, może pojawić się pokrzywka, obrzęk warg, wymioty, trudności w oddychaniu, a nawet pełnoobjawowy wstrząs anafilaktyczny. Nawet osoby, które nie mają alergii na rośliny strączkowe powinni zachować ostrożność, ponieważ alergia na dany produkt może pojawić się na dowolnym etapie naszego życia.