Listopad 2014

Smartfony zwiększają obciążenie kręgosłupa

Badania przeprowadzone ostatnio przez amerykańskich naukowców wykazały, że przeciętnie od dwóch do czterech godzin dziennie szyja człowieka trzymana jest w nienaturalnej pozycji, co spowodowane jest korzystaniem z komputera lub smartfona. Zdaniem naukowców codzienne pisanie e-maili i sms-ów ma katastrofalny wpływ na nasz układ ruchu

 

Ludzka głowa waży od 4,5 do 5,4 kg, gdy trzymana jest w pozycji neutralnej lub pionowo. Gdy jednak pochylamy głowę, staje się ona znacznie większym obciążeniem dla ludzkiego kręgosłupa. WInna za to jest ziemska grawitacja. Jak podaje Free Press Journal, pochylanie głowy do przodu powoduje znaczny wzrost obciążenia kręgosłupa, zwłaszcza w części szyjnej. Prowadzić to może do przedwczesnego zużycia, pęknięcia lub zwyrodnienia kręgów kręgosłupa. Takie problemy mogą skutkować potrzebą przeprowadzenia poważnych operacji.


Badania wykazały, że nachylenie głowy pod kątem 60 stopni podczas wykonywania tzw. selfi (zdjęcia samego siebie), zwiększa obciążenie kręgosłupa aż o 27kg. Przy pochyleniu głowy o 15 stopni, obciążenie wzrasta o około 12 kg, a przy kącie pochylenia głowy o 45 stopni, obciążenie to wzrasta do 22 kg.

 

 

Zielona herbata poprawia pamięć

Picie zielonej herbaty poprawia funkcje poznawcze człowieka. Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców wykazało, że spożywanie naparu z zielonej herbaty poprawia funkcje poznawcze u starszych osób - zwłaszcza wskaźniki pamięci krótkotrwałej.


Zebrane w trakcie badania dane pokazują, że picie zielonej herbaty może okazać się skuteczne w poprawianiu funkcji poznawczych, spowalnianiu pogarszania się pamięci u osób starszych, a także zmniejszają tempo rozwoju demencji starczej.


Jak podaje Nature.health-ua.org, autorzy badania podkreślają, że codzienne picie przez 12 starszych mieszkańców hospicjum naparów z 2g zielonej herbaty przez okres trzech miesięcy wystarczyło, aby znacznie poprawić ich stan psychiczny. U uczestników badania znacznie spadł również poziom trójglicerydów we krwi, przy jednoczesnym braku zmian w wysokości ciśnienia tętniczego i stęzenia glukozy we krwi.


Naukowcy uważają, że za te przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości naparu z zielonej herbaty odpowiedzialne są katechiny i taniny, które występują w tym napoju w dużych stężeniach. 2mg ekstraktu z zielonej herbaty zawiera ok. 227mg katechin i 42mg taniny.

 

 

Nieznane właściwości mandarynek

Walory smakowe to nie jedyna zaleta mandarynek. Pomimo, że prawie 90% ich miąższu stanowi woda, pozostałe 10% masy celulozowej zawiera cukry, pektyny, kwasy, sole mineralne, glikozydy, olejki eteryczne i witaminy. Owoce te są również bogatym źródłem witamin z grupy C, ale zawierają także witaminy z grupy B, P, K, D oraz witaminę A.


Mandarynki nie są cudownym owocem na schudnięcie, jednak połączenie ćwiczeń z równoczesnym piciem soku z mandarynek pozwala uzyskać bardzo dobre wyniki. Takiego zdania są koreańscy naukowcy, którzy przeprowadzili serię badań na grupach uczniów z nadwagą. Pierwsza grupa walczyła z otyłością regularnie ćwicząc, a druga - łączyła aktywność fizyczną z regularnym spożywaniem soku mandarynkowego. Eksperyment udowodnił, że uczniowie z drugiej grupy tracili wagę znacznie szybciej i efekt utrzymywał się u nich znacznie dłużej.


Należy jednak pamiętać, że mandarynki to owoce cytrusowe i są silnym alergenem. Dlatego też należy jeść je z umiarem i nie przesadzać. Nasz organizm nie jest w stanie odłożyć składników odżywczych "na później", dlatego zdarza się, że chcąc "dowitaminizować" organizm, robimy sobie krzywdę.


Ze skórki mandarynek otrzymuje się olejek, który często jest stosowany w celach kosmetycznych, wykorzystuje się go np. podczas masażu. Olejek ze skórki mandarynkowej ma działanie uspokajające oraz wywiera korzystny wpływ na stan skóry. Ponadto, olej mandarynkowy pomaga w kobietom w ciąży w walce z rozstępami, a francuscy lekarze zalecają nawet matkom wcierać go w skórę na brzuszku dziecka, wykonując jednocześnie okrężnymi ruchami masaż, gdy maluszek cierpi na kolki.

 

 

Nawyki, które szkodzą naszym nerkom

Nie wszyscy wiedzą, że można żyć całkiem normalnie, nawet jeśli nerki funkcjonują tylko w 20%. Dlatego pogorszenie stanu i stopniowa degeneracja nerek często pozostaje niezauważona przez długi czas. Czasem pierwsze czytelne objawy niewydolności nerek pojawiają się zbyt późno.


Nerki to niesamowity organ. Produkują hormony, filtrują krew, wchłaniają minerały, odpowiadają za oddawanie moczu i utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Życie bez nerek jest niemożliwe, a Chińczycy uważają je nawet za miejsce koncentracji energii życiowej. Dlatego właśnie dbałość o nerki idzie w parze z dbałością o zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli chcecie, aby wasze nerki służyły przez wiele lat, należy zadbać o nie w zyciu codziennym, biorąc pod lupę swoje nałogi i przyzwyczajenia.


1. Uzależnienie od słodkich napojów. Japońscy naukowcy uważają, że spożywanie dwóch lub więcej gazowanych napojów dziennie może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby nerek. U osób, które spożywają duże ilości gazowanych napojów, zazwyczaj w moczu odkłada się białko. Białko w moczu (białkomocz) jest wczesnym objawem uszkodzenia nerek, jednak gdy choroba zostanie wykryta na tym etapie, nie jest trudno sobie z nią poradzić.


2. Palenie papierosów. Palenie związane jest nieodłącznie z rozwojem miażdżycy tętnic. Zwężenie i stwardnienie naczyń krwionośnych ma wpływ na dopływ krwi do wszystkich ważnych narządów, w tym do nerek. Według badań już dwa papierosy dziennie wystarczą, aby doprowadzić do dysfunkcji śródbłonka i w rezultacie uszkodzić tętnice i inne ważne naczynia krwionośne.


3. Niedobór witaminy B6. Zdrowe odżywianie jest niezwykle ważne dla dobrej pracy nerek. Według badań, niedobór witaminy B6 zwiększa ryzyko powstania kamieni nerkowych. Zalecane dzienne spożycie witaminy B6 wynosi nie mniej niż 1,3 mg. Najwięcej tej witaminy znajdziemy w rybach, grochu, wątrobie wołowej, ziemniakach, innych bogatych w skrobię warzywach i nie-cytrusowych owocach.

4. Brak ruchu. Jednym z lepszych sposobow ochrony nerek jest aktywność fizyczna. Naukowcy uważają, że u kobiet po menopauzie, które pozostają w dobrej kondycji fizycznej, prawdopodobieństwo tworzenia się kamieni nerkowych jest mniejsze aż o 31%. Również utrzymywanie odpowiedniej masy ciała znacznie zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych.


5. Niedobór magnezu. Bez odpowiedniej ilości magnezu organizm nie może prawidłowo wchłaniać wapnia, co może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się i powstawania kamieni nerkowych. Aby tego uniknąć, wystarczy włączyć do codziennej diety zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe, nasiona i orzechy. Dobrym źródłem magnezu jest także awokado.


6. Częste zaburzenia snu. Nasz cału organizm zyskuje po dobrze przespanej nocy. Nasze nerki również. Naukowcy twierdzą, że przewlekłe zaburzenia snu mogą być jedną z przyczyn niedomagania nerek. Nerki regenerują się w trakcie nocy, więc zakłócenia snu mogą prowadzić do pogorszenia ich kondycji.


7. Niewystarczająca ilość wody. Aby wykonywać swoje funkcje, nerki potrzebują odpowiedniego zaopatrzenia w wodę. Picie zbyt małej ilości płynów może spowodować, że we krwi mogą zacząć gromadzić się toksyny Naukowcy sugerują, że powinno się pić co najmniej 2l wody dziennie. Najprostszym wskaźnikiem, który informuje, czy pije się wystarczającą ilość płynów, jest kolor moczu.

8. Opóźnianie opróżniania pęcherza. Sygnałów własnego ciała należy bezwzględnie słuchać. Przetrzymywanie pełnego pęcherza to zły pomysł. Jeśli mamy tak w zwyczaju, może to prowadzić do zwiększenia ciśnienia w nerkach i w rezultacie do niewydolności nerek lub nietrzymania moczu.


9. Spożywanie zbyt dużej ilości sodu. Sól jest ważna dla organizmu, ale jej użycie powinno być kontrolowane. Nadmierne spożycie soli może podwyższać ciśnienie krwi, znacznie zwiększając obciążenie nerek. Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5,8 gramów.


10. Nadużywanie kofeiny. Bardzo często zdarza się, że spożywamy więcej kofeiny, niż nam się wydaje. Występuje on w wielu napojach bezalkoholowych i napojach gazowanych, więc nadmierne ich picie może spowodować, że ciśnienie krwi wyskoczy w górę. Nadciśnienie krwi jest szczególnie szkodliwe dla najmniejszych naczyń krwionośnych w nerkach, stanowiących część systemu filtracji nerek


11. Nadużywanie leków przeciwbólowych. Leki przeciwbólowe berzemy zbyt często i w zbyt dużych dawkach, często bez specjalneja przyczyny. Gdy pojawia się ból, najłatwiej po prostu połknąć tabletkę. Jednak należy zastanowić się dwa razy, zanim się to zrobi. Wszystkie preparaty farmaceutyczne mają skutki uboczne, a jednym z częstszych jest ryzyko uszkodzenia nerek.


12. Odwlekanie leczenia. Wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca typu II - to dwa najczęstsze przypadki chorobowe, które są spowodowane przez styl życia i niezdrową dietę. Cierpiąc na te choroby należy zachować szczególną ostrożność. Nerki są szczególnie narażone, kiedy wysokiemu ciśnieniu towarzyszy cukrzyca. Najlepiej dowiedzieć się wtedy od lekarza prowadzącego, jakie leki należy brać, aby uchronić nerki przed uszkodzeniem.

13. Zbyt duża ilość białka w codziennej diecie. Według badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda, zbyt duża ilość białka w diecie może uszkodzić nerki. Produktem trawienia białek jest amoniak - toksyna, którą i tak już ciężko pracujące nerki, muszą neutralizować. Im więcej białka, tym większe obciążenie dla nerek, co może w końcu doprowadzić do zaburzeń czynności nerek.


14. Nie leczenie pospolitych infekcji. Wszyscy czasami ignorują objawy przeziębienia i grypy, narażając jednak swój organizm na skraj wyczerpania. Powtarzanie się jednak takich sytuacji może również zadziałać bardzo negatywnie na funkcjonowanie nerek. Badania wykazały, że u ludzi, którzy nie wypoczywają i nie leczą się prawidłowo, w końcu pojawiają się również i problemy z nerkami.


15. Nadużywanie alkoholu. Toksyny zawarte w alkoholu niszczą nie tylko wątrobę, ale także nerki. Zdaniem naukowców, jedyny sposób, aby uniknąć choroby nerek - to pić alkohol niezbyt często i w umiarkowanych ilościach.

 

 

Praca na różne zmiany powoduje przedwczesne starzenie się mózgu

Wiele badań naukowych potwierdziło już negatywny wpływ pracy, którą niektórzy muszą wykonywać na różnych zmianach. Okazuje się, że oprócz problemów zdrowotnych, nieregularne godziny pracy mogą postarzeć nasz mózg o kilka lat.

 

Badania przeprowadzone we francuskim Université de Toulouse i brytyjskim Swansea University, w których wzięło udział 3 tysiące osób wykazały, że 10 lat pracy w systemie zmianowym zmniejsza nasze zdolności intelektualne i powoduje przedwczense starzenie się naszego mózgu. Uczestnicy badań wykonywali swoją pracę w różnych godzinach - rano, w południe i wieczorami.

 

Okazało się, że ich pamięć, szybkość myślenia, kojarzenie informacji i inne umiejętności były wyraźnie ograniczone. Naukowcy zapewnili jednak, że jeśli zakończymy pracę w systemie zmianowym to nasze zdolności po kilku latach mogą powrócić do normy.

 

Dotychczasowe badania potwierdziły, że praca w nieregularnych godzinach zaburza nie tylko pracę mózgu ale również nasz zegar biologiczny, powoduje zmiany hormonalne, zmiany nastroju oraz temperatury ciała. Co więcej, osoby pracujące na nocną zmianę są o wiele bardziej narażone na choroby serca, raka czy cukrzycę typu 2 a ponad 97% rytmicznych genów wpada w dysharmonię.

 

 

Na podstawie: The Guardian