Czerwiec 2015

Rozgwiazdy mogą ukrywać sekret wiecznej młodości

Chromosomy, najważniejsze składniki jąder komórkowych roślin i zwierząt, z obu stron zakończone są powtarzającą się sekwencją nukleotydów, tworzących telomer. Telomery odgrywają niezwykle ważną rolę w determinacji długości życia organizmów żywych. Chronią one chromosomy - nośniki materiału genetycznego - przed uszkodzeniem.

Wraz z wiekiem organizmu telomery ulegają jednak skróceniu, co po pewnym czasie uniemożliwia dalsze podziały komórkowe, prowadząc do powstania błędów w DNA oraz podwyższając ryzyko rozwoju takich chorób, jak choroby Alzheimera, cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego.


Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu zmierzyli długość telomerów oraz genetykę populacji rozgwiazd o nazwie Сoscinasterias tenuispina. Posiadają one zdolność do rozmnażania zarówno płciowego, jak i przez klonowanie. Naukowcy badali populację tych rozgwiazd na Moru Śródziemnym i Atlantyku - podaje The Daily Mail.


Odkryli, że kiedy rozmnażają się one bezpłciowo, telomery w nowo powstałych tkankach były dłuższe, niż w tkance pierwotnej. Oznacza to, że zostały one w pewien sposób "odmłodzone". Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie pomoże w walce ze starzeniem się organizmu ludzkiego.

 

 

Jak ważny jest ruch w odchudzaniu?

Dietetycy od dawna nawołują tych, którzy walczą ze zbędnymi kilogramami, by zaczęli oni uskuteczniać proces odchudzania odpowiednią ilością ruchu. Czy słusznie? Nie każdy bowiem lubi biegać lub pływać, więc może sama dieta  jest wystarczająca?

 

Ruch podczas diety jest podobno bardzo wskazany. Czy faktycznie? Nie brakuje bowiem głosów,  że codzienne bieganie jest tyko mitem i wcale nie przekłada się na późniejszą stratę wagi. Ile w tym prawdy? Dobrze, czy niedobrze jest ruszać się podczas odchudzania? Jaka aktywność najlepiej wpłynie na naszą sylwetkę? Czy warto obliczyć swoje BMI? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

 

Ruch pomaga w spalaniu tłuszczów

Wszelkie wątpliwości rozwiejemy już na samym początku – ruch pomaga w odchudzaniu. Dzieje się tak, ponieważ wysiłek fizyczny skutecznie przyspiesza spalanie tłuszczów. A co, jak nie tłuszcze właśnie są przekleństwem każdego walczącego z nadwagą? Brak ruchu sprzyja odkładaniu się tych niechcianych substancji w organizmie. Siedzący tryb życia, również wpływa niekorzystnie na naszą linię oraz sylwetkę. Choćby z tego względu uprawianie sportu jest wskazane podczas walki z nadwagą.

 

Ruch tak, ale intensywny!

Same spacery jednak nie wystarczą. Aby myśleć o niwelowaniu tkanki tłuszczowej, musimy mieć świadomość, że tylko wzmożony wysiłek fizyczny jest w stanie pomóc w odchudzaniu. Delikatne truchtanie nie jest wskazane, ponieważ zamiast tłuszczu, nasz organizm pozbywa się tylko cennych węglowodanów! Oczywiście, że na początku naszej przygody z odchudzaniem, ciało nie będzie przygotowane do wysiłku. Jednak z każdym dniem należy systematycznie zwiększać intensywność swojego treningu, a wówczas szybko zgubimy nadmiar kilogramów.

 

Ruch dobry ogólnie dla zdrowia

Codzienny ruch poleca się zresztą nie tylko tym, którzy walczą z nadwagą. Wspomniany już siedzący tryb życia sprawia, że cierpią nasze plecy, kości, stawy itd. Poranny jogging każdego dnia, regularne wizyty na siłowni, fitnessie lub basenie wskazane są więc dla każdego, kto do całkowitego minimum ograniczył swoją aktywność fizyczną. Nikt nie mówi tu o uprawianiu sportu wyczynowego, ale o systematycznym zadbaniu o swoje zdrowie. Ruch dotlenia organizm, dobrze wpływa na krążenie, poprawia kondycję, zmniejsza ryzyko zawału!

 

Ruch a nadwaga – jak zacząć?

W pierwszej kolejności należy zminimalizować ryzyko pojawienia się kontuzji. Jeśli Twoja tusza nie pozwala Ci na aktywny bieg, rozpocznij uprawianie sportu od czegoś mniej zaawansowanego. Na start doskonałe będą spacery, nordic walking a dla bardziej wprawionych basen. Każdego dnia delikatnie podnoś swoją poprzeczkę wyżej. W ten sposób przygotujesz się do bardziej aktywnego uprawiania sportu, jak chociażby biegania.

 

BMI

Podczas odchudzania przydatne może się okazać obliczenie swojego wskaźnika BMI. Indeks ten pokazuje orientacyjnie, czy nasza masa jest odpowiednia do wzrostu. Choć BMI nie jest bez wad, to może być fundamentem do opracowania dla siebie odpowiedniej diety. Obliczenie BMI nie jest trudne. W sieci aż roi się od przeróżnych kalkulatorów BMI, które wyposażone są w dokładniejsze parametry. Zanim podejmiesz decyzję o odchudzaniu, sprawdź, czy Twoja waga nie mieści się w normie wg indeksu BMI.

 

 

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie: BMI - kobieta.wp.pl

 

W jaki sposób skutecznie wyleczyć nadżerkę?

Nadżerka jest ubytkiem tkanki nabłonkowej wokół ujścia zewnętrznej, pochwowej części szyjki macicy. Przypomina niewielką plamkę na błonie śluzowej. Zmiana ta ma czerwony kolor a jej powierzchnia jest nierówna i brodawkowata. Nadżerka szyjki macicy jest najczęstszą zmianą chorobową narządów płciowych, która może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia.

 

Każdą nadżerkę należy kontrolować, a jeśli lekarz ginekolog (np. doktor Anna Kluz-Kowal z Białegostoku) uzna, że konieczne jest jej leczenie, mamy kilka metod do wyboru. Leczenie farmakologiczne stosuje się w przypadku, gdy nadżerka jest nieduża i nie powoduje dolegliwości. Metodę tą stosuje się jeśli cytologia nie wykazała żadnych zmian nowotworowych, a kobieta nie rodziła jeszcze dzieci. Lekarz przepisuje tedy leki, które mają wspomóc gojenie nadżerki i przy kolejnych wizytach pacjentki obserwuje zmianę. Jeśli pojawią się upławy, ginekolog dodatkowo zaleci stosowanie globulek dopochwowych. Gdy leczenie farmakologiczne nie przyniesie poprawy, konieczne będzie zastosowanie innej metody leczenia.


Nadżerkę można leczyć również przy pomocy koagulacji chemicznej. Polega to na przyłożeniu do nadżerki specjalnych preparatów chemicznych, które mają zlikwidować chory nabłonek. W jego miejscu powstanie później zdrowy. Terapia ta jest bezbolesna i nie zostawia po sobie blizn, jednak gojenie po jej zastosowaniu przebiega dość wolno. Jest również niestety mało skuteczna. Leczenie powinno rozpocząć się w pierwszych dniach cyklu, a zabiegi trzeba powtarzać w określonych odstępach czasu, co może być uciążliwe dla pacjentek. Inną metodą leczenia jest elektrokoagulacja, czyli tzw. wypalanka.

 

Przy tej metodzie chore tkanki są spalane (nie zwęglane) iskrą elektryczną. Łuk elektryczny zostaje wytworzony między końcówką roboczą aparatu a metalową płytką umieszczoną pod pośladkami. Metoda ta cieszy się dużą skutecznością, ponieważ dzięki elektrodzie, można dotrzeć do każdego zmienionego chorobowo miejsca. Ma ona też niestety ujemne strony. W trakcie wykonywania zabiegu czuć zapach przypalonego mięsa, można również odczuwać dyskomfort, ale przeważnie nie potrzeba do niego znieczulenia. Użycie zbyt dużego natężenia prądu może spowodować powstanie trwałych blizn na szyjce macicy lub zwężenie jej kanału. W konsekwencji prowadzi to do bolesnych miesiączek i problemów z rozwieraniem się jej w trakcie porodu. Gojenie po tym zabiegu trwa od 3 do 5 tygodni, a w trakcie mogą wystąpić plamienia i brzydko pachnące upławy.


Nadżerkę możemy zlikwidować także przy pomocy kriokoagulacji. Do tej metody używa się ciekłego azotu, który wypływa ze specjalnej końcówki i powoduje obumieranie tkanki chorej. Zabieg trwa krótko, bo tylko około 5 minut, jest bardzo skuteczny i bezbolesny. Zalecany jest w przypadku pacjentek, które jeszcze nie rodziły. Przy większych nadżerkach stosuje się kilka końcówek w trakcie wymrażania. Lekarz ginekolog (np. doktor Anna Kluz-Kowal z Białegostoku) wykonujący ten zabieg, powinien mieć w tej dziedzinie spore doświadczenie, ponieważ nie można zamrozić szyjki macicy zbyt głęboko. Całkowite zagojenie trwa 30-40 dni, a w trakcie występują wodniste upławy. 


Fotokoagulacja jest ostatnią metodą leczenia nadżerki. Przy pomocy końcówki emitującej fale świetlne doprowadza ona do trwałych zmian w nabłonku i usuwa nadżerkę. Metoda ta nie zostawia blizn i jest bezbolesna, działa jednak powierzchniowo, a więc może być wykorzystywana jedynie do leczenia niewielkich i płytkich zmian.

 

Znalezienie skutecznej metody leczenia nadżerki dla każdej pacjentki wymaga przeprowadzenia dokładnego badania. Ponieważ nadżerka często nie daje żadnych objawów, warto regularnie chodzić na wizyty kontrolne do ginekologa. Dzięki temu możliwe będzie wykrycie wczesnego stadium nadżerki i szybkie wyleczenie.

 

 

 

Protetyka - na czym polega leczenie protetyczne?

Protetyka stomatologiczna zajmuje się uzupełnianiem brakujących tkanek zęba, ale przede wszystkim uzupełnianiem brakujących zębów. Dzieli się ze względu na wykonywane uzupełnienie na wykonawstwo protez stałych i protez ruchomych w ujęciu klasycznym oraz na implantoprotetykę z zastosowaniem wszczepów kostnych.

 

W implantoprotetyce stosowane są różne rozwiązania w zależności od sytuacji klinicznej. Można również w pewnych sytuacjach zastosować mikroimplanty, czyli wszczepienie 4 implantów w żuchwę oraz 6 implantów w szczękę, co daje ustabilizowanie protezy. Głównym zadaniem leczenia protetycznego jest zapobieganie rozwojowi chorób jamy ustnej, pojawiania się zniekształceń oraz co ważniejsze poprawa wyglądu estetycznego pacjenta.

 

Utrata zębów to dla większości z nas bardzo duży problem, który stanowi źródło kompleksów. Przestajemy się uśmiechać i znacznie ograniczamy spotkania towarzyskie – dzięki nowoczesnemu leczeniu protetycznemu można to zmienić. Protetyka stomatologiczna to dziedzina, która ciągle się rozwija, dlatego dziś mamy ogromny wybór dostępnych rozwiązań. Oczywiście nie tylko od nas będzie zależeć rodzaj leczenia, każda decyzja musi być podparta wiedzą i doświadczeniem fachowca. Podczas wyboru odpowiedniego leczenia protetyk bierze pod uwagę nasz zgryz, wiek, stan jamy ustnej, ilość brakujących zębów, nasze nawyki, a także oczekiwania oraz możliwości finansowe.

 

Kto może skorzystać z leczenia protetycznego?

Leczeniem protetycznym można objąć zarówno pacjentów, którzy posiadają wszystkie zęby, ale mają nierówny zgryz, jak i tych, którzy z jakiegoś powodu częściowo lub całkowicie je stracili. Nie każdy pacjent zdaje sobie z tego sprawę, ale utrata nawet jednego zęba niekorzystnie wpływa na układ żucia i może doprowadzić do przesuwania się zębów, co więcej w późniejszym czasie mogą powstawać także problemy z mową, jedzeniem, a nawet oddychaniem. Niezależnie od tego, czy stracimy tylko jeden, czy więcej zębów leczenie protetyczne jest niezbędne. Braki zębowe można uzupełnić na wiele sposobów. Najbardziej popularne jest stosowanie specjalnych mostów, koron, można także zdecydować się na protezę szkieletową, akrylową, wykłady koronowo-korzeniowe lub implantoprotezę.

 

Korony i mosty zębowe

Korony i mosty to stałe uzupełnienia protetyczne, mocowane do zębów lub implantów. Korony przykrywają uszkodzony ząb, mają za zadanie go wzmocnić i poprawiać jego wygląd. Zazwyczaj mocuje się je na wierzchołku implantu, dzięki temu mogą zastępować ząb. Można je dopasować do naturalnego koloru zębów. Korony wykonuje się z porcelany, ceramiki, złota, stopów metali lub akrylu. Mosty zalecane są w przypadku utraty jednego lub więcej zębów.

 

Wolne przestrzenie pozostałe po brakujących zębach mogą doprowadzić do rotacji pozostałych oraz co się z tym wiąże wystąpienie nieprawidłowego zgryzu. Mogą towarzyszyć także inne dolegliwości, jak choroby dziąseł czy stawu skroniowo-żuchwowego. Mosty mocuje się do naturalnych zębów lub implantów, nazywa się je filarami, ponieważ stanowią punkty zakotwiczenia mostu. Podobnie jak w przypadku korony, mosty mogą być wykonane z różnych materiałów. Do najbardziej popularnych należą mosty porcelanowe lub ceramiczne, które idealnie dopasowują się do naturalnego zabarwienia zębów.

 

Korony i mosty zębowe teoretycznie powinny służyć nam do końca życia, choć niekiedy ulegają obluzowaniu. Aby zapobiec podobnym sytuacjom, wystarczy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej i odbywać regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

 

Protezy akrylowe i szkieletowe

Protezy ruchome akrylowe cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na niską cenę oraz możliwość wykonania ich na NFZ. Można zastosować je zarówno w przypadku utraty wszystkich zębów, jak i tylko ich części. Niestety nie są najlepszym rozwiązaniem ze względu na to, że opierają się bezpośrednio na dziąsłach i błonie śluzowej, co powoduje wywieranie nacisku na kość znajdującą się pod nimi. W perspektywie czasu doprowadza to do jej stopniowej utraty, przez co każda kolejna wymiana protezy staje się trudniejsza. Dobrą alternatywą są protezy szkieletowe, które nie osiadają na błonie śluzowej. Można je zastosować jednak tylko u pacjentów z częściową utratą uzębienia. Proteza szkieletowa jest wykonana z metalu, dzięki czemu jest bardzo solidna.

 

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe to uzupełnienie protetyczne, które stosuje się do szybkiego odbudowania korony złamanego zęba, wykonuje się z nich tymczasowe konstrukcje wymagające obecności wkładu lub w przypadku odbudowy zębów o niepewnym wyniku leczenia. Wkłady koronowo-korzeniowe mają za zadanie wzmacniać struktury korzenia oraz odbudowywać struktury korony zęba. Dają także możliwość wykorzystania zębów poddanych leczeniu endodontycznemu jako filarów do oparcia konstrukcji protetycznych. Wkłady najczęściej wykonuje się ze stopów chromoniklowych, złota i tytanu oraz tlenku cyrkonu.

Konsultacja: Klinika stomatologiczna CANDEO - najlepsza protetyka w Poznaniu

 

 

Na czym polega chirurgia stomatologiczna i czy zabiegi tego typu mogą być niebezpieczne?

Większości z nas usuwanie zęba kojarzy się z prostym i w miarę bezbolesnym zabiegiem, po którym natychmiast możemy wrócić do codziennych obowiązków. Istnieje jednak wiele czynników, które sprawiają że ten z pozoru mały problem może zakończyć się wizytą u chirurga stomatologa. To już średnio nam się podoba, ponieważ z miejsca wyobrażamy sobie salę operacyjną oraz długie godziny spędzone na stole pod narkozą. To nieufne podejście najczęściej wynika z braku wiedzy na temat dziedziny, jaką jest chirurgia stomatologiczna. Na czym ona polega i czy może być niebezpieczna dla naszego zdrowia?

 

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic jej przyległych takich jak szczęka, żuchwa, język, wargi, gruczoły ślinowe itd.

Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa, laryngologa, lub chirurga szczękowo-twarzowego jest różny i w głównej mierze zależy od posiadanych przez operującego kwalifikacji - wyjaśniają specjaliści z poznańskiej kliniki stomatologicznej Dental Prestige.

 

Z tego względu przy wyborze specjalisty musimy się najpierw dowiedzieć, w jakiego typu zabiegach dany chirurg się specjalizuje i jakie ma doświadczenie w zakresie jaki nas interesuje. Do najbardziej powszechnych zabiegów w chirurgii stomatologicznej należą: usuwanie zębów – przede wszystkim ósemek tak zwanych „zębów mądrości”, odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku, usunięcia wierzchołka korzenia oraz wszelkich zmian na błonie śluzowej, podcinanie wędzidełek warg i języka, leczenie zespołów bólowych twarzoczaszki, a także leczenie chorób przyzębia, nowotworów łagodnych oraz niektórych postaci nowotworów złośliwych jamy ustnej.

 

Kiedy to właśnie chirurg powinien zająć się usunięciem zęba? Istnieją ku temu pewne wskazania, do których należą między innymi: zęby „mądrości”, których budowa anatomiczna jest bardzo różna, często nieprzewidywalna, są one umiejscowione w trudno dostępnym miejscu jamy ustnej, często bywają nie do końca wyrżnięte, co dodatkowo może być utrudnieniem dla stomatologa, natomiast chirurg z pewnością sobie z tym poradzi.

 

Kolejnym wskazaniem są zmiany okołoszczytowe, które muszą być usunięte wraz z zębem, aby nie dochodziło do dalszych zmian w kości. Ponadto zmiany takie w zębach górnych mogą doprowadzić do zniszczenia blaszki oddzielającej jamę ustną od zatoki szczękowej, wtedy należy wykonać tak zwaną „plastykę” aby zamknąć powstałe połączenie. Jest to zabieg niebolesny, niezbyt skomplikowany, ale wymagający praktyki i doświadczenia.

 

Często stomatolodzy sami odstępują od niektórych zabiegów i radzą pacjentowi udanie się do specjalisty chirurga. Jest to postępowanie uczciwe i z korzyścią dla pacjenta, gdyż chirurg, wykona taki zabieg zdecydowanie sprawniej biorąc pod uwagę jego doświadczenie zdobyte w trakcie kilkuletniej specjalizacji. Wizyta u chirurga stomatologa często wiąże się z naszymi wątpliwościami co do bezpieczeństwa przeprowadzonego zabiegu. Od razu czujemy strach przed ewentualnymi powikłaniami. -

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny jak każda inna - uspokajają specjaliści z Dental Prestige. - Podstawą jest wybór dobrej kliniki i zaufanego chirurga stomatologa - dodają.

Jeżeli po raz pierwszy mamy tego typu problem z zębami, warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszych, doświadczonych fachowców. Szukając przepytajmy znajomych, zadajmy pytanie na forum, poszukajmy ogłoszeń reklamujących się ośrodków. Zapoznajmy się z ofertą wybranych - czy oferują usługi na najwyższym poziomie, czy wykonują zabiegi z zakresu jaki nas interesuje, jak długo działają na rynku.

 

Już w trakcie wizyty zwróćmy uwagę na zachowanie lekarza - czy wyczerpująco i zrozumiale odpowiada na nasze pytania i czy wzbudza nasze zaufanie. Pamiętajmy o tym, że nie należy bać się chirurga stomatologa, a wręcz przeciwnie, należy zaufać jego doświadczeniu i zdobytej wiedzy podczas specjalizacji i dzięki temu jesteśmy w dobrych i kompetentnych rękach.

 

 

 

 

 

 

Ludzie nauczyli się trawić mleko dopiero 3 tysiące lat temu

Zdolność ludzkiego organizmu do rozkładania i trawienia laktozy z mleka krowiego, jest zdumiewającym dostosowaniem. Żadne inne stworzenie w wieku dorosłym nie pije mleka, no może poza kotami domowymi. Skąd zatem wzięło się nasze przywiązanie do produktów pochodzenia mlecznego?

 

Zwykle gen odpowiedzialny za trawienie laktozy występuje u osób rasy kaukaskiej. Dowody genetyczne wskazują na to, że dostosowanie to nastąpiło stosunkowo niedawno, bo dopiero 3 tysiące lat temu. Wcześniej zakładano, że adaptacji uległ układ trawienny ludzi epoki brązu, bo około 8 tysięcy lat temu doszło do udomowienia pierwszych krów.

 

Jednak szczegółowa analiza szkieletów ludzi z tego okresu wskazuje, że zdolność trawienia laktozy była w tym czasie spotkana bardzo rzadko. Obecnie naukowcy starają się ustalić, jak zdolność do trawienia mleka krowiego rozprzestrzeniła się w całej populacji europejskich Homo sapiens.

 

Najbardziej wspierana obecnie teoria zakłada, że przystosowanie to sprzyjało pozyskiwaniu wysokokalorycznego pożywienia z wykorzystaniem laktozy. Fakt, że teraz większość populacji posiada ten gen jest wynikiem naturalnej selekcji w okresach nieurodzaju.

 

 

 

Dieta alkaliczna kluczem do utrzymania zdrowia

W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo diet, jednak ostatnio wyjątkowo głośno zrobiło się szczególnie o jednej z nich. Mowa o diecie alkalicznej, zwanej także zasadową. Na czym dokładnie polega dany sposob odżywiania i jakie są jego główne zalety?

 

Przede wszystkim należy zacząć od podstaw dotyczącej danej diety - fundamentalna zasada polega na wyeliminowaniu wszystkich tych produktów kwasotwórczych, w związku z czym zakwaszają ludzki organizm i wpływają na zaburzenie równowagi pH naszej krwi. W rezultacie przyczyniają się w bezpośredni sposób do osłabienia naszego systemu immunologicznego, co z kolei wpływa na rozwój wielu rozmaitych chorób i pogorszone samopoczucie. Jest jednak sposób, by skutecznie przywrócić równowagę naszego ciała do optymalnej, polepszając jednocześnie nie tylko jakość naszego życia, ale także zmniejszając ryzyko zachorowań na raka czy też otyłość.

Wprowadzając właśnie alkalizujące produkty do naszej codziennej diety, skutecznie przywracamy naturalną harmonię kwasowo-zasadową organizmu. Produkty dozwolone w diecie alkalicznej to przede wszystkim warzywa, które mogą być zarówno spożywane na surowo, jak i też poddane działaniem pary w celu zachowania większości składników odżywczych. Owoce oraz kiełki, a także nasiona różnego rodzaju oraz orzechy także są wręcz wskazane i polecane jako nieodłączne elementy jadłospisu diety alkalicznej. Dieta zasadowe wyklucza definitywnie produkty kwasowe, jednak nie każdy ma świadomość, co dokładnie znajduje się wśród danej grupy. Zakazane są białka zwierzęce w każdej postaci, jajka, rafinowany cukier oraz mąka, ryż czy też makaron. Należy także wspomnieć, iż czarna kawa czy też herbata oraz alkohol, jako że stanowią bardzo silnie zakwaszające używki, są absolutnie zakazane w tym sposobie odżywiania. 

Tablety z dostępem do Internetu są świetną opcją na znalezienie smacznych przepisów zgodnych z zasadami diety alkallizującej. Co prawda dieta zasadowa jest dosyć restrykcyjna, jednak efekty uzyskane już po kilku dniach jej stosowania zdecydowanie wynagradzają podjęły wysiłek i zapewniają nam wspaniałe samopoczucie i niesamowitą energię. Z tego chociażby względu warto spróbować włączyć do naszego menu produkty o alkalicznym odczynie, co bez wątpienia zmniejszy nasze dolegliwości zdrowotne.

 

 

Komórki macierzyste - czym są i jak możemy je wykorzystać dla poprawy naszego zdrowia

Komórki macierzyste stały się modnym obiektem badań ostatnich lat, ale interesowały naukowców już około 100 lat temu. Wpisując w największą bazę artykułów PubMed  hasło „stem cells” (z ang. komórki macierzyste) możemy znaleźć artykuł nawet z roku 1932 w którym potwierdzono istnienie niezróżnicowanych komórek w szpiku kostnym. Wówczas nie posiadano jeszcze takiej wiedzy jak obecnie, ale widać, że temat tych niezwykłych komórek interesował naukowców od dawien dawna.  W 2007 roku nagrodę Nobla dostał Martin Evans, który w roku 1981, jako pierwszy, wyizolował mysie zarodkowe komórki macierzyste.

 

Czym są komórki macierzyste?

Jednak ważne pytanie: co to jest komórka macierzysta i czym różni się ona od innych komórek naszego organizmu?  Warto zacząć od początku. Wszystkie nasze organy składają się z komórek, które powstały z podziału jednej komórki, powstałej po zapłodnieniu. Komórki naszego organizmu mogą być rozmaicie wyspecjalizowane. Począwszy od komórek wątroby, które min. uczestniczą w procesie detoksykacji czy skończywszy na komórkach krwi takich jak erytrocyty, które odpowiadają za rozprowadzanie cząsteczek tlenu po naszym organizmie. Taka specjalizacja możliwa jest dzięki różnym obszarom DNA aktywnym w poszczególnych typach komórek naszego organizmu. Każdy z nas będąc w stanie embrionalnym składał się z komórek macierzystych. Komórki te początkowo niezróżnicowane, w czasie kolejnych podziałów różnicowały w różne typy, pozwalając min. na rozwój naszych organów. Procesy różnicowania są bardzo skomplikowane i zaangażowane są w nie liczne czynniki regulacyjne. Komórki macierzyste różnią się miedzy sobą zdolnością do różnicowania w typy komórek tzw. potencjałem do różnicowania.

 

Rodzaje komórek macierzystych

Do komórek macierzystych zaliczamy komórki pochodzenia embrionalnego tzw. embrionalne komórki macierzyste, somatyczne komórki macierzyste, a także indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste(skrót z ang. iPSC – induced Pluripotent Stem Cells). Dwa pierwsze typy występują naturalnie, na różnych etapach naszego rozwoju, natomiast ostatni jest otrzymywany w wyniku odpowiednich manipulacji genetycznych z wykorzystaniem komórek somatycznych (komórki somatyczne – komórki budujące nasz organizm).

 

Komórki macierzyste pochodzenia embrionalnego uzyskuje się z kilkudniowych embrionów, które u ssaków składają się z około 100 komórek. Somatyczne komórki macierzyste znajdują się w organizmie każdego z nas. Zaliczamy do nich komórki hematopoetyczne czy mezynchemalne komórki macierzyste (z ang. MSC), które są multipotentne (czyli mogą różnicować się w komórki ściśle określonej tkanki). Komórki hematopoetyczne mogą różnicować we wszystkie typy komórek krwi, a komórki mezynchemalne w typy komórek należące do grupy tkanek szkieletowych np. chrząstki. Do somatycznych komórek macierzystych zaliczamy również mięśniowe komórki satelitarne, których potencjał do różnicowania ogranicza się tylko do komórek mięśni szkieletowych (są unipotentne) – uaktywniane są w celu regeneracji mięśnia po jego uszkodzeniu.

 

Wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie

Komórki macierzyste są ogromna nadzieją dla medycyny regeneracyjnej i transplantologii, gdyż pozwalają one na odbudowę uszkodzonych tkanek, a nawet na uzyskiwanie całych, zgodnych genetycznie z DNA pacjenta, nadrządów do przeszczepu. Pierwszym ludzkim przeszczepem wykorzystującym komórki macierzyste był przeszczep siatkówki. Zabieg przeprowadzono w 2014 roku w Japonii. Wykorzystano do niego iPSC pozyskane z komórek pacjentki, z których „wyhodowano” siatkówkę (tzw. przeszczep autologiczny, gdzie pacjent jest zarówno dawcą jak i biorcą). Kobieta cierpiała na zaburzenia widzenia związane z wiekiem.

 

Komórki macierzyste nie tylko pozwalają na transplantacje tkanek czy być może w przyszłości całych narządów. Mogą być wykorzystywane szeroko w tzw. medycynie regeneracyjnej polegającej na zastępowaniu komórek uszkodzonych lub starych przez prawidłowo funkcjonujące komórki (tzw. terapia komórkami macierzystymi). Najczęściej stosuje się je do leczenia schorzeń związanych z układem krwionośnym. Tylko w Europie każdego roku, przy pomocy komórek macierzystych krwi, leczonych jest około 26 000 pacjentów.

 

Obecnie prowadzonych jest wiele badań mających na celu wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu chorób dotychczas nieuleczalnych np. neurodegeneracyjnych jak Parkinson. Komórki mezynchemalne mogą być wykorzystywane w leczeniu uszkodzeń niektórych tkanek jak np. tkanka kostna włóknista czy mięśniowa. W niektórych ośrodkach medycznych w Polsce już teraz można przekonać się o niezwykłym działaniu komórek macierzystych. W Centrum Medycznym Damiana wykorzystuje się mezynchemalne komórki macierzyste do pobudzenia regeneracji tkanek w obrębie uszkodzonego stawu, co pozwala na szybszy powrót do sprawności fizycznej (więcej informacji na www.damian.pl/o-nas/komorki-macierzyste-w-ortopedii). 

 

Naukowcy ciągle prowadzą badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych do regeneracji takich narządów jak serce, wątroba czy rdzeń kręgowy. Komórki macierzyste są ogromną nadzieją dla medycyny i być może pozwolą kiedyś wyeliminować choroby obecnie nieuleczalne.

 

 

Czy zabiegi antycellulitowe są bezpieczne?

Cellulit to nieprawidłowo rozłożony pod skórą tłuszcz, który upodabnia skórę do "skórki pomarańczowej" pełnej grudek i nieregularności. Pojawia się przeważnie na udach, brzuchu i pośladkach. Są to miejsca, w których gromadzi się najwięcej tłuszczu. Jego nadmiar rozkłada się nierównomiernie, w wyniku czego skóra wydaje się pofałdowana i gąbczasta. Jest to problem, z którym mierzą się kobiety na całym świecie, niezależnie od wieku czy wagi ciała.

 

Usuwanie cellulitu powinniśmy zacząć od zwiększenia aktywności fizycznej oraz zastosowania odpowiedniej diety (ograniczającej sól i węglowodany). Oprócz tego możemy wybrać się również do profesjonalnego salonu kosmetycznego (np. Medicor w Krakowie) i poddać się różnego rodzaju zabiegom, które mają na celu zredukowanie lub całkowitą likwidację "skórki pomarańczowej".

Obecnie salony kosmetyczne oferują kilka różnych metod zwalczania cellulitu:

- Endermologia jest masażem skóry wykonywanym za pomocą specjalnej głowicy z wałeczkami. W przestrzeni między wałeczkami powstaje na zmianę nadciśnienie i podciśnienie. Zmiana ciśnień wraz z ruchem wałeczków zasysa skórę, masując ją. Zabieg poprawia krążenie, co powoduje zmniejszenie cellulitu.


- Masaż ręczny modelujący sylwetkę, którego celem jest rozbicie i rozdrobnienie tkanki tłuszczowej, która zalega pod skórą. Dzięki niemu polepsza się ukrwienie mięśni i skóry co, polepsza przemianę materii.


- Masaż bańką chińską jest masażem, do wykonania, którego stosuje się specjalną bańkę próżniową. Zasysa ona fragment skóry, a następnie przesuwa się nią po masowanym fragmencie ciała. Zabieg ten jest bardzo skuteczny w likwidacji cellulitu a także działa odchudzająco i ujędrniająco na naszą skórę. Może być również stosowany jako dopełnienie drenażu limfatycznego.


- Drenaż limfatyczny jest specjalnym masażem wykonywanym ręcznie lub za pomocą odpowiedniego preparatu. Poprawia krążenie krwi, odprowadza nadmiar wody z tkanek i likwiduje obrzęki. 


- Terapia falami akustycznymi, ultradźwiękami. Podczas tego zabiegu lekarz bądź kosmetyczka przesuwa po skórze specjalną sondę emitującą ultradźwięki, które przyspieszają metabolizm i rozbijają tkankę tłuszczową. Ponadto poprawia napięcie skóry, niweluje efekt "ciężkich nóg" oraz obrzęki.

 

Oczywiście metod na pozbycie się cellulitu jest jeszcze więcej (np. masaż pałeczkami bambusowymi lub kostką lodu). Wszystko zależy od tego, do jakiego salonu kosmetycznego się wybierzemy i co będzie miał on w swojej ofercie. Na pewno większość osób chcących wykonać któryś z powyższych zabiegów, odczuwa przed jego przeprowadzeniem wątpliwości. Zastanawia się czy te wszystkie urządzenia i specyfiki są bezpieczne i czy nie zaszkodzą naszemu zdrowiu.


Należy pamiętać, że zabiegom antycellulitowym nie powinny poddawać się osoby z zapaleniem żył, niewydolnością nerek, rozedmą płuc, chore na epilepsję, raka, cukrzycę i kobiety w ciąży. Reszta osób może bez problemów korzystać z wyżej wymienionych zabiegów. Pamiętajmy jednak, aby korzystać z usług renomowanych salonów kosmetycznych (np. Medicor). Dobrze świadczy o salonie, jeśli zabiegi wykonywane przez fachowców są potwierdzone badaniami klinicznymi i certyfikatem CE. Jeśli oddamy się w sprawne i profesjonalne ręce możemy być spokojni o bezpieczeństwo swojej skóry.