Lipiec 2015

Jak przygotować się do ciąży?

W życiu kobiety nadchodzi taki moment, kiedy odzywa się w niej instynkt macierzyński. Posiadanie dziecka to oczywiście ogromna odpowiedzialność, ale również niesamowite szczęście. Do roli matki warto się jednak odpowiednio przygotować. Co zrobić, by jak najlepiej przejść przez okres ciąży? Oto kilka istotnych kroków, która powinna wykonać każda kobieta, planująca w najbliższym czasie zajść w ciążę.

 

Ciąża to czas wyjątkowy. Z jednej strony przyszli rodzice cieszą się z tego, że lada moment na świecie pojawi się ich potomek, ale z drugiej, najbliższe 9 miesięcy będzie dla kobiety prawdziwą przeprawą. Jej organizm czeka wiele zmian, do których zdecydowanie warto się przygotować. Planujesz z partnerem starać się o dziecko? Zobacz, o co warto zadbać już na samym początku. Sprawdź także inne istotne informacje dla przyszłych rodziców na kalendarz ciąży – dzieci.pl.

 

Odwiedź lekarza i dentystę

Jedną z pierwszych osób, której powinnaś powiedzieć o planowaniu ciąży jest Twój ginekolog lub lekarz rodzinny. Już na wstępie powie Ci on, jakie badania warto wykonać przed samą ciążą, wypyta o przebyte choroby i skieruje na ewentualne szczepienia. Chętnie podpowie także o kilku innych szczegółach, istotnych przy planowaniu dziecka. Koniecznie również zadbaj o zęby – te w trakcie ciąży będą narażone na niszczenie!

 

Dieta

Jeszcze zanim zajdziesz w ciążę, powinnaś zadbać o swój jadłospis. Zdrowa dieta bogata w cenne wartości odżywcze pomoże Ci zachować odpowiednią sylwetkę, do której łatwiej będzie Ci wrócić po porodzie. Oprócz tego odpowiednia dieta może pomóc w przypadku, gdy kilkakrotnie bezskutecznie staraliście się o potomka. Warto dlatego, by i Twój partner zaczął baczniej zwracać uwagę na to, co je. Starajcie się wyeliminować alkohol, kofeinę oraz papierosy. Wzbogać za to dietę kwasem foliowym i różnymi witaminami.

 

Zacznij ćwiczyć

Ciąża jest dla organizmu kobiety wielkim wzywaniem. Warto więc przygotować się do niej fizycznie. Zadbaj o swoją kondycję, bo ta w najbliższych dziewięciu miesiącach z pewnością będzie Ci potrzebna. Nawet w trakcie samej ciąży nie powinnaś leżeć do góry brzuchem (chyba, że takie są zalecenia lekarza). Ruch powinien sprawiać Ci radość, więc wybierz taką aktywność, która będzie Ci odpowiadać w największym stopniu.

 

Porozmawiaj z partnerem

Decyzja o posiadaniu dziecka powinna być podjęta wspólnie z partnerem. Przed tak ważnym krokiem w Waszym życiu warto szczerze porozmawiać i wspólnie przygotować się do roli rodziców.

 

Obserwuj cykl miesiączkowy i zrezygnuj z antykoncepcji

Zobacz, czy regularnie miesiączkujesz – to pozwoli Ci określić swoje dni płodne, podczas których możliwe będzie poczęcie dziecka. Jeśli do tej pory stosowałaś antykoncepcję hormonalną, powinnaś szybko z niej zrezygnować. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub problemów z cyklem, zawsze warto zasięgnąć porady swojego lekarza.

 

Pomyśl o porodzie

Co prawda na wiążące decyzje przyjdzie jeszcze czas, ale już na wstępie warto pomyśleć, gdzie chcesz urodzić. Jeśli masz już wybranego ginekologa, możesz poprosić go o rekomendację jakiegoś szpitala. 

 

W. Chentkiewicz

 

Jak alkohol zmienia ludzki mózg?

Wiele przeprowadzonych w ostatnim czasie badań wykazało, że alkohol w umiarkowanych ilościach może wspomagać pracę serca, a nawet walczyć z rozwojem cukrzycy i demencji. Jednak niewielu z nas chce pamiętać, że alkohol to silna neurotoksyna - może zatruć mózg.

 

 

Nawet umiarkowane ilości alkoholu nie są zalecane, ponieważ alkohol może zwiększyć podatność na różne rodzaje chorób nowotworowych, zaburzyć delikatną równowagę hormonalną organizmu i spowodować nieodwracalne uszkodzenia wątroby. Alkohol łączy się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu piersi, jego spożywanie może prowadzić do wypadków, nawet po spożyciu małych ilości, a spożywanie go w nadmiernych ilościach jest jednym z głównych czynników rozwoju chorób wątroby, wielu rodzajów nowotworów, wystąpienia uszkodzeń serca i udarów.

 

W celu zbadania wpływu alkoholu na mózg, naukowcy zbadali ośmiu mężczyzn i siedem kobiet, które piły alkohol przez słomkę, leżąc w skanerze MRI. Zaledwie 6 minut po spożyciu przez nich alkoholu o równowartości trzech piw, następowały zmiany w ich komórkach mózgowych, informuje Live Science. Ich mózgi zaczęły działać w oparciu o cukier pochodzący z alkohol, zamiast o glukozę, będącą codziennym pożywieniem dla mózgu.

Stężenie substancji, takich jak kreatyna, który chroni komórki mózgu, zmniejszało się, w miarę wzrostu stężenia alkoholu. Cholina, składnik błon komórkowych, również się redukowała. Prawdopodobnie oznacza to, że alkohol powoduje zmiany w składzie błon komórkowych. Naukowcy odkryli również, że stężenie kreatyny i choliny w mózgu spada, w miarę wzrostu stężenia alkoholu. Kreatyna bierze udział w metabolizmie energetycznym i chroni komórki mózgu, natomiast cholina jest składnikiem błon komórkowych.

Badanie przeprowadzone w dniu następnym wykazało natomiast, że zmiany w mózgu spowodowane umiarkowanym spożyciem alkoholu przez osoby zdrowe, były całkowicie odwracalne. Jednak należy założyć, że zdolność mózgu do samoregeneracji zmniejsza się lub zanika zupełnie w miarę zwiększenia dawki alkoholu. Zaobserwowane efekty opisane w tym badaniu mogą ostatecznie doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, które można zaobserwować u nałogowych alkoholików.

 

Inne zagrożenia zdrowotne związane z konsumpcją alkoholu.

Inne z badań, których wyniki opublikowano w kwietniowym wydaniu Human Psychopharmacology wykazało związek pomiędzy negatywnym wpływem spożywania alkoholu na wielkość mózgu. Doszli do wniosku, że kurczenie się mózgu spowodowane małym do umiarkowanym spożyciem alkoholu potwierdza tezę, że alkohol jest, ogólnie rzecz biorąc, bardziej szkodliwy niż korzystny dla zdrowia mózgu i zdolności poznawczych.

 

Jeszcze inne badania dowiodły, że ludzie pijący dużo alkoholu, nawet jeśli nie mają szczególnych problemów neurologicznych lub chorób wątroby, wykazują oznaki uszkodzenia mózgu i dysfunkcji poznawczych. Rozległość i zasilenie tych zmiany jest poważniejsza u tych pacjentów, którzy mają dodatkowo niedobory witaminy B1 (tiaminy) w przebiegu zespołu Wernickego-Korsakowa.

 

Ponadto okazuje się również, że spożywanie alkoholu osłabia reakcję organizmu na stres fizyczny. Wpływa również na wiele układów wewnętrznych organizmu, w tym zdolność układu odpornościowego do zwalczania infekcji, i może zmniejszyć zdolność komórek mózgu do uczenia się i zapamiętywania.

 

Co z czerwonym winem?

Czerwone wino jest często wymieniane jako dobre źródło resweratrolu, silnego antyoksydanta. Często pomijany jest fakt, że istnieje wiele innych, znacznie bezpieczniejszych źródeł resweratrolu. Resweratrol występuje również w malinach, morwach i orzeszkach ziemnych. Natomiast spożywanie dużych ilości wina podnosi poziom insuliny, która docelowo ma negatywny wpływ na zdrowie.

 

 

Bezpieczeństwo w gabinetach stomatologicznych

Procedury przestrzegania higieny w gabinetach stomatologicznych pozwalają na unikniecie zakażenia się wieloma chorobami przenoszonymi przez drobnoustroje.

 

We wszystkich miejscach, w których istnieje ryzyko przerwania tkanki ciągłej w trakcie wykonywanych usług, występuje możliwość zakażenia się chorobami przenoszonymi przez bakterie. Zagrożenie to istnieje nie tylko dla pacjentów, ale również dla osób przeprowadzających zabiegi.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym

Zazwyczaj przed rozpoczęciem zabiegu zarówno stomatolog, jak i higienistka powinni umyć ręce za pomocą mydła antybakteryjnego oraz wysuszyć je przy pomocy papierowych ręczników oraz zdezynfekować dłonie płynem antyseptycznym i, w obecności pacjenta, zabezpieczyć rękawiczkami jednorazowymi. Na twarzach powinny znajdować się maski.

Po odbyciu tych czynności powinno się odpakować sterylny zestaw do badania. W trakcie przeprowadzenia konsultacji lub zabiegu każdy element, który znajdował się w ręku lekarza lub personelu pomocniczego po wykorzystaniu powinien znaleźć się w koszu na materiały medyczne, jeżeli były one jednorazowego użytku albo dezynfekowane i sterylizowane zgodnie z procedurami (narzędzia, wiertła, turbiny). Dobrej klasy narzędzia dla stomatologów znajdziemy chociażby w sklepie internetowym dentaltree.pl.

Każdy pacjent powinien otrzymać jednorazowy zestaw składający się z kubeczka, serwety, ślinociągu oraz ssaka oraz okularów ochronnych, które po użyciu zostają zdezynfekowane przed kolejnym użyciem.

 

Kontrola higieny w gabinetach

Ze względu na zachowanie odpowiedniego poziomu ochrony epidemiologicznej w gabinetach stomatologicznych, raz na rok odbywają się kontrole sanepidu. Podany termin jednego roku dotyczy tych miejsc, w których wszelkie procedury bezpieczeństwa są zachowane. W przypadku, kiedy nie spełniają one wymagań, urzędnicy Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej kontrolują je znacznie częściej.

Na bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu wpływają także wewnętrzne procedury dotyczące zachowania czystości. Specjalne zasady dotyczące mycia oraz sterylizowania narzędzi, utrzymywania czystości w gabinetach sprawiają, że ochrona epidemiologiczna jest wysoka, co zazwyczaj wykazane jest w wewnętrznych kontrolach, które każdy gabinet stomatologiczny ma obowiązek przeprowadzać co pół roku.

 

Bezpieczeństwo a leki

Bezpieczeństwo w gabinetach związane jest również z podawanymi lekami. Ze względu na to, że niektóre medykamenty mogą wchodzić w reakcje z przyjmowanymi przez pacjentów lekami, warto informować stomatologa o przyjmowanych przez siebie lekarstwach oraz zmianach w stanie zdrowia.

 

 

Lekarze uznali miód za lek na większość dolegliwości

Okazuje się, że zwykły miód to superpokarm. Jak podaje Zee News - zapobiega on rozwojowi chorób nowotworowych i chorób serca. Sekret tkwi w dużej koncentracji flawonoidów i antyoksydantów. Spożywanie miodu zmniejsza również ryzyko wystąpienia owrzodzeń i innych chorób przewodu pokarmowego, zwłaszcza bakteryjnego zapalenia żołądka
 
Działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne związane jest również z obecnością enzymu związanego z produkcją nadtlenku wodoru. Dodatkowo, miód pomaga zregenerować naskórek przy urazach i oparzeniach. Miód poprawia również wydajność sportowców. Starożytni olimpijczycy wykorzystywali miód i suszone figi jako źródło energii. Miód skraca również czas po długotrwałym stresie i przywraca poziom glikogenu. 
 
 
Jak wynika z eksperymentu przeprowadzonego na grupie 110 dzieci, nocny kaszel i podrażnienie gardła zmniejsza intensywność już po podaniu pierwszej dawki miodu gryczanego. Okazał się on równie skuteczny, jak pojedyncza dawka Dekstrometorfanu (DXM) - składnika leków przeciwkaszlowych. Chociaż miód jest słodki i zawiera cukry proste, to pozytywnie wpływa na poziom cukru we krwi. Niektóre rodzaje miodu posiadają jeszcze niski indeks glikemiczny. 
 
 
Okazuje się, że miód to także idealny probiotyk. W miodzie można znaleźć pożyteczne bakterie (do 6 rodzajów pałeczek kwasu mlekowego i 4 rodzajów bifidobakterii). Miejscowe podawanie miodu poprawia również kondycję skóry.
 
 

Marihuana przyspiesza gojenie się złamań

Marihuana jest już obecnie uznawana za pełnoprawny lek, a w wielu krajach właśnie trwa walka o jej legalizację. Wcześniej lekarze docenili antyrakowe działanie marihuany oraz na jej zdolność do zmniejszania bólu oraz zmniejszania napięcia mięśniowego. 

 

Tym razem naukowcy odkryli, że kanabidiol (aktywny składnik marihuany) przyspiesza gojenie się złamań - podaje Gursesintour. Kanabidiol posiada właściwości przeciwzapalne. Jak wykazały badania prowadzone przez izraelskich naukowców, jego obecność wpływa znacząco również na proces gojenia się kości udowych u szczurów.

 

Odkrycie to może zmienić życie nie tylko pacjentów ze złamaniami, ale i osteoporozą. Naukowcy opracowują obecnie nad stworzeniem odpowiedniej terapii w oparciu o dokonane odkrycie.

 

 

Testy unikalnej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola zakończone sukcesem

Pierwsze testy na ludziach wziewnej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola powinny być przeprowadzone w ciągu najbliższych miesiącach. Wszystko dzięki współpracy Uniwersytetu stanowego w Teksasie i Narodowego Instytutu Zdrowia USA. Jak podaje The Dispatch Times - pomysł wziął się stąd, że wirus wykorzystuje błony śluzowe dróg oddechowych, aby przeniknąć do organizmu. Dlatego naukowcy zaczęli zastanawiać się, czy można wykorzystać dróg oddechowych jako sposobu dostarczenia szczepionki.


Podanie szczepionki drogą wziewną traktowane jest przez organizm jako atak patogenów i powoduje uaktywnienie układu immunologicznego. Dodatkowo, taki sposób podania szczepionki ułatwia jej aplikowanie i może ją stosować nawet nie przeszkolony personel. Nową szczepionkę testowano na razie tylko na małpach, jednak wszystkie osobniki, którym jej nie podano - zmarły, natomiast te, które przeżyły - nie wykazywały żadnych objawów choroby i obecności wirusa organizmie. Warto zaznaczyć, że szczepionka nie zawiera żywego wirusa, co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo jej stosowania.

 

Naukowcy zamierzają przejść teraz do następnego etapu testów. Początkowo będą prowadzić badania na mniejszej liczbie chorych, jednak będzie konieczne zwiększenie liczebności ludzi poddawanych badaniu, aby dokładniej zweryfikować wyniki badania. Naukowcy maja nadzieję na odpowiedź na szczepionkę ze strony komórek odpornościowych CD8+ i CD4+T. Najbardziej liczą na ich odpowiedź w samych płucach, chociaż komórki te znajdują się również we krwi i w śledzionie. Szczepionkę opracowano używając wirusa paragrypy jako nosiciela materiału genetycznego wirusa Ebola.

 

 

Wymarzone wakacje z całą rodziną na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Wakacyjne dni zbliżają się wielkimi krokami, dlatego już teraz warto pomyśleć o zaplanowaniu swojego wypoczynku. Jeżeli chcesz wyjechać razem z całą rodziną, nie musisz długo szukać – cudowne wakacje czekają na was na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

 

Jura Krakowsko-Częstochowska położona jest pomiędzy Krakowem i Częstochową. To kolebka polskiej kultury, gdzie w przeszłości znajdowały się liczne osady ludzkie, a później grody warowne na szlakach handlowych w państwie piastowskim. To rozległy teren zachwycający wyjątkowymi widokami – ostańce wapienne, jaskinie, gęste lasy, majestatyczne zamki i ruiny pokrywające pagórki. Tutaj nigdy nie można się nudzić!

 

Atrakcje dla młodszych i starszych na każdy dzień

Cały obszar Jury usiany jest wyjątkowymi atrakcjami – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Znany jest on przede wszystkim ze swojego Szlaku Orlich Gniazd, który łączy zamki i ruiny zamków jurajskich – warto odwiedzić między innymi Zamek Rycerski w Korzkwi, ruiny Zamku Rycerskiego „Ogrodzieniec”, Zamek Królewski w Pieskowej Skale, ruiny Zamku Królewskiego na Złotej Górze w Ojcowie czy ruiny Zamku Rycerskiego w Smoleniu, ponieważ jest ich znacznie więcej.

 

Zachwyca również niecodzienna przyroda – wapienne ostańce, na przykład Brama Krakowska w Ojcowie, Okiennik Wielki w Skarżycach, Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale, również Pustynia Błędowska tworząca wyjątkowy krajobraz czy jaskinie – Grota Łokietka w Ojcowie i Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach.

 

Można spędzić też czas na rowerze – czeka wiele tras rowerowych na dłuższe i krótsze wyprawy, także organizowane są spływy kajakowe i pontonowe, można wypróbować jazdy konnej lub wspinaczki skałkowej, a to dopiero początek wspaniałych atrakcji Jury.

 

Wybierz komfortowy nocleg i dodatkową zabawę

Gdy planujesz rodzinne wakacje na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pamiętaj o tym, aby znaleźć atrakcyjną ofertę noclegów. Tutaj baza noclegowa jest rozwinięta bardzo dobrze, dlatego też na pewno uda ci się znaleźć coś na swoją kieszeń, by zrelaksować się po męczącym dniu spędzonym na szlakach.

 

Jeżeli chcesz, aby wasz wypoczynek był jeszcze lepszy, wtedy postaw na sprawdzone miejsca noclegowe – Hotel Fajkier, który położony jest na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a dokładnie w miejscowości Lgota Murowana koło Kroczyc, na pewno spełni twoje wymagania. To tutaj czeka na was wszystkich nie tylko wygodna noc, pyszne jedzenie, ale również wiele dodatkowych atrakcji, na przykład basen i brodzik z wieloma zabawkami wodnymi, zabiegi SPA, także te przeznaczone specjalnie dla dzieci z użyciem kosmetyków o wspaniałym zapachu czekolady czy truskawek, także duży plac zabaw i kącik zabaw z różnorodnymi zabawkami i grami. Do dyspozycji są również łóżeczka dziecięce, wanienki dla młodszych dzieci i inne udogodnienia w pokojach. Istnieje możliwość wynajęcia opiekunki.

 

Dlatego jeżeli zależy ci na tym, aby wypocząć rodzinnie i dobrze się bawić, wybierz malowniczą Jurę Krakowsko-Częstochowską, ponieważ to tutaj czeka na was mnóstwo wyjątkowych atrakcji każdego dnia. Takie wakacje na pewno będą niezapomniane!

 

 

Ergonomia na krześle

Zdrowy tryb życia nie oznacza wyłącznie dobrego odżywiania czy ćwiczeń fizycznych. Dotyczy także odpowiedniej postawy w czasie wielogodzinnego siedzenia za biurkiem. Nie ucieknie się więc od problemu doboru odpowiedniego krzesła i utrzymania odpowiedniej postawy na nim, choć oczywiście nawet najlepszy mebel tego rodzaju nie usprawiedliwia braku przerw na odrobinę ruchu. Jeśli jednak tylko podczas zakupu czy użytkowania zastosujemy i weźmiemy pod uwagę kilka prostych zasad dotyczących ergonomii, siedzenie będzie nam się kojarzyło wyłącznie z komfortem i nie tylko pozwoli na lepszą produktywność, ale również na uniknięcie schorzeń wynikających z takiego trybu pracy i życia.

 

Jaki więc powinien być dobry fotel lub krzesło ergonomiczne i jak poprawnie siedzieć? Zacznijmy może od tego, że w ogromnej liczbie wypadków przyjmujemy po prostu złą postawę za biurkiem. Zbyt często siadamy na krawędzi krzesła, bez kontaktu z tylnym oparciem, a czasem nawet półleżąc. Do tego podwijamy nogi lub nie opieramy wygodnie stóp na podłodze. Aby siedzieć z zasadami ergonomii należy dostosować wysokość fotela do podłoża tak, aby stopy swobodnie spoczywały na podłożu, a kolana były ustawione pod kątem lekko rozwartym. Pozwoli to na swobodny przepływ krwi. Oparcie fotela należy lekko wychylić do tyłu, aby tułów tworzył kąt około 90 stopni z resztą ciała.

 

Dzięki temu narządy wewnętrzne (układ oddechowy, naczyniowy, narządy jamy brzusznej) nie będą miały utrudnionej pracy. Dobrze zwrócić uwagę na wysokość oparcia. Plecy powinny mieć stały kontakt z jego wyprofilowaną powierzchnią, aby zachować naturalny kształt kręgosłupa. Podłokietniki również ustawiamy tak, aby ramiona i przedramiona tworzyły kąt 90 stopni. Należy dodać, że ich brak negatywnie wpływa na stan kręgosłupa siedzącego, szczególnie jeśli w czasie pracy dużo czasu spędzamy pisząc na klawiaturze. Siedząc na krześle powinniśmy również w pełni wykorzystywać głębokość siedziska. Jego krawędź nie może wpijać się w kolana (co jest nie tylko niewygodne, ale też utrudnia przepływ krwi, powodując drętwienie), ani być zbyt krótka. Musi podpierać przynajmniej ¾ długości ud.

Jeśli wiemy już jak siedzieć, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie na czym siedzieć. Nie wystarczy, aby krzesło było wygodne, przynajmniej nie podczas pracy. Jeśli chcemy zminimalizować dolegliwości, które towarzyszą pracy biurowej, takim jak bóle pleców kręgosłupa, karku czy barków lub głowy i by jak najdłużej utrzymać koncentrację, najlepiej zainwestować w porządny fotel ergonomiczny lub krzesło. Dobry mebel tego typu cechuje wysoka możliwość regulacji poszczególnych elementów. Im ich więcej, tym lepiej. Standardem w ergonomicznych fotelach i krzesłach obrotowych jest regulacja wysokości siedziska, nachylenia oparcia, a także jego wysokości. Często ruchome są również podłokietniki, zagłówki, czasem także głębokość siedziska czy nachylenie całego kubełka, a nawet wysokości profilu oparcia. Przydatny jest także mechanizm umożliwiający dynamiczne siedzenie. Siedzisko i oparcie będą wówczas dostosowywać się do zmian pozycji, co zapewni większy komfort użytkowania.

 

Ważną cechą jest także stabilność krzesła, dlatego trzeba zwrócić uwagę na jakość zastosowanych na potrzeby stelażu materiałów. Dobrze, aby krzesło było dość lekkie, ale nie na tyle lekkie, by się na przykład chwiało. Między innymi dlatego możemy znaleźć zalecenia, aby podstawa miała co najmniej pięć ramion i była wyposażona w kółka jezdne. I tu warto się jednak przyjrzeć temu, z czego są one wykonane, dostosowując się do podłoża (inaczej będą się zachowywać antypoślizgowe kółka na dywanie, a inaczej na parkiecie). W kwestii materiałów warto też zwrócić uwagę na obicie. Dla alergików istotne może być użycie tkaniny, która nie zbiera kurzu, np. ekoskóry czy skóry naturalnej. Trzeba przy tym pamiętać, że materiały te, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z kiepskiej jakość materiałem skóropodobnym, mogą się mocno nagrzewać i kleić do ciała. Dobrze więc, jeśli materiał pozwala ciału oddychać. Warto zatem rozważyć krzesła z siatką czy membraną. W upalne dni zapewnią one optymalną wentylację i wbrew pozorom są rzeczywiście wygodne.

 

Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem internetowym Centrum Krzeseł - www,centrumkrzesel.pl

 

 

Lawenda - właściwości i zastosowanie w medycynie

Mało kto wie jakie właściwości i zastosowanie na codzienne schorzenia ma lawedna lekarska. Roślina ta ułatwia zasypianie i można ją używać jako naturalny lek na różne dolegliwości.

 

Uzyskiwany z kwiatów olejek eteryczny jest głównym składnikiem leczniczym tej rośliny. Działa wyciszająco i uspakajająco, dlatego wykorzystywany jest jako lek na bezsenność w postaci olejków do kąpieli lub naparu. Zdrowy sen zapewni również bukiet kwiatów ustawiony w sypialni.

 

Lawenda pomaga na obciążoną wątrobę oraz na uspokojenie rytmu serca. Okłady z olejku są skuteczne przy bólach mięśni oraz stawów. Z kolei inhalacja pomoże nam oczyścić drogi oddechowe i będzie jak znalazł w stanach przeziębienia i grypy. 

 

Przy problemach dermatologicznych (np. trądzik, łuszczyca), lub aby odtłuścić i rozjaśnić zmęczoną cerę, zalecane jest jej przemywanie naparem z lawendy. Chroni także przed zakażeniem i przyspiesza gojenie ran.

 

Zmieszany z ciepłą wodą susz z kwiatów lawendy i dwoma łyżeczkami saletry do peklowania mięsa odstraszy muchy i komary. Obolałe i opuchnięte miejsca po ugryzieniu można przesmarować nierozcieńczonym olejkiem - zadziała dezynfekująco oraz złagodzi ból i swędzenie. Jak już wiadomo, jest to też idealna metoda na mole.

 

Lawenda ma również zastosowanie w kuchni. Znajdziemy ją w znanych nam ziołach prowansalskich, które doskonale nadają się do potraw mięsnych, marynat lub aromatyzowania oliwy i octu winnego.

 

 

 

Nowy lek aktywowany światłem może zrewolucjonizować leczenie nowotworów

Fotofarmakologia może okazać się przełomem w leczeniu nowotworów. Rewolucyjny lek,  który aktywuje się pod wpływem niebieskiego światła i jest bezpieczniejszy dla pacjenta, opracował zespół badaczy z Monachium.

 

Dr. Małgorzata Borowik, biolog molekularna która pracuje nad lekiem wyjaśnia, iż podwójna kontrola nad jego aktywnością w pewnym stopniu uchroni pacjenta od skutków ubocznych chemioterapii. Jest to jednocześnie szansa na skuteczniejsze leczenie. 

 

Lek zacznie działać dopiero po uruchomieniu niebieskiego światła. Kiedy więc podczas chemioterapii odpowiednio naświetlimy miejsce nowotworu, inne tkanki nie będą narażone na szkodliwe działanie leku.

 

Zespół z Monachium opracowuje leki antymimotyczne nowej generacji, które uniemożliwią komórkom podział. Związek nie jest groźny dla dzielących się komórek do czasu oświetlenia niebieskim światłem. Jego dezaktywowanie działa w podobny sposób - wystarczy użyć zielonego światła.

 

Niestety nowa technika nie będzie stosowana do walki z rakiem w najbliższych latach. Uczeni będą prowadzić dalsze badania nad lekiem i szukają prostych rozwiązań, które pozwolą oświetlić miejsce nowotworu. Jeden z pomysłów dotyczy wszczepiania implantów, które emitowałyby niebieskie światło co kilka minut.

 

 

Źródło: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-07/cp-ntf070215.php