Wrzesień 2016

L’Oréal zajmie się biodrukowaniem mieszków włosowych

Znany na świecie koncern farmaceutyczny L’Oréal połączył właśnie siły z firmą Poietis, która specjalizuje się w biodrukowaniu, aby raz na zawsze rozwiązać problem łysienia. Przy pomocy biodrukarek 3D planuje się stworzyć mieszek włosowy - organ odpowiedzialny za tworzenie się włosów.

 

Poietis opracowała nową technikę druku laserowego, która pozwala na rozmieszczanie żywych komórek i tkanek w przestrzeni. Biodrukarka funkcjonuje podobnie do typowych drukarek 3D - nakłada poszczególne warstwy biomateriału z pomocą wiązki laserowej. W ciągu 10 minut, urządzenie potrafi stworzyć fragment skóry o szerokości 1 cm i grubości 0,5 cm. Uzyskana żywa tkanka biologiczna musi dojrzewać przez 3 tygodnie zanim zacznie wyrastać mieszek włosowy.

 

Początkowo, L’Oréal będzie testować swoje nowe produkty na uzyskanym materiale biologicznym. Z biegiem czasu, firma może opracować nowe skuteczne metody, które zapobiegną wypadaniu włosów. W przyszłości być może dojdzie nawet do pierwszego przeszczepu mieszków włosowych, wyprodukowanych dzięki biodrukarkom, lecz prawdopodobnie miną lata zanim faktycznie dojdzie do takiego zabiegu.

 

Dzięki drukarkom 3D możemy tworzyć silne, elastyczne kości

Specjalny "tusz" dla drukarek 3D umożliwia drukowanie elastycznych implantów w dowolnym rozmiarze. Po umieszczeniu ich w organizmie, zachowują się niczym prawdziwe kości.

 

Gdy pojawia się konieczność naprawy lub wymiany kości, lekarze zwykle pobierają ją z innych części ciała, lub stosują implanty. Ta druga metoda jest mniej bolesna, lecz implanty nie posiadają odpowiedniej wytrzymałości i łatwo się łamią.

 

Ramille Shah z Northwestern University w Evanston (USA) wraz z zespołem opracowała "tusz", który pozwala na wydrukowanie w drukarce 3D wytrzymałego i elastycznego implantu. Chirurdzy mogą tworzyć sztuczną kość o dowolnym kształcie. Po umieszczeniu jej w organizmie szybko zostaje zinfiltrowana przez naczynia krwionośne i zaczyna funkcjonować niczym prawdziwa.

 

Nowy materiał powstał z hydroksyapatytu, minerału który naturalnie występuje w kościach, oraz polimeru PLGA, który nadaje implantom elastyczności. Podczas testów udało się już wyleczyć wady kręgosłupa u szczurów oraz uszkodzoną czaszkę małpy.

 

Zespół badawczy ma nadzieję, że wynalazek ten pozwoli wyleczyć szereg problemów kostnych u ludzi - złamania, uszkodzenia kręgosłupa czy odbudowa twarzy po urazie nie powinny stanowić większego problemu. Chirurdzy mogliby tworzyć implanty o dowolnej wielkości w szpitalach w ciągu 24 godzin. Specjalny materiał dla drukarek 3D będzie dostępny najpóźniej za 5 lat.

 

Czy paradontoza jest groźna?

Paradontoza to choroba  dziąseł i zmiany w tkankach miękkich oraz znajdujących się pod nim kości. Główną przyczyną paradontozy jest osadzający się na zębach kamień z powodu niewłaściwego szczotkowania. Istnieją też inne czynniki, które nawet przy dbałości o higienę jamy ustnej istotnie zwiększają ryzyko zachorowania.

 

Są to:

1. Czynniki genetyczne: jeśli paradontoza występowała u rodziców, dzieci są siedmiokrotnie bardziej narażone na występowanie choroby przyzębia

2.  Czynniki anatomiczne: osoby mające cienkie dziąsła, jak i te, które mają dziąsła przerośnięte, powinny szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i kontrolować jej stan.

3. Choroby metaboliczne: czyli cukrzyca i itp., wśród pacjentów diabetologicznych w przeprowadzonych badaniach klinicznych stwierdzono, iż każdy z nich ma średnio siedem zębów.
 

Stan zapalny tkanek dziąsłowych jest powodowany przez płytkę bakteryjną, czyli warstwę zbierającą się na zębach i dziąsłach. Obecne w płytce bakterie wytwarzają kwasy oraz toksyny, które powodują obrzęk dziąseł, ich zaczerwienie lub też krwawienie. Warto obserwować swoje dziąsła, jeśli zauważymy zmianę ogólnego wyglądu np. na bardziej mięsiste – mogą to być początki poważnego schorzenia. Alarmem jest również przykry zapach z ust, a rozchwianie zębów i widoczne ich przesuwanie się to objawy zaawansowanej choroby.

Choroba jest o tyle groźna, ze gnieżdżące się w kieszonkach dziąsłowych bakterie mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie, będąc przyczyną: mikrozakrzepów, miażdżycy, zapalenia płuc, czy nawet zawału

Profilaktyka przeciw paradontozie to przede wszystkim:

1. Szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie, przez 2 minuty

2. Stosowanie nici dentystycznej

3.  Zmienianie szczoteczki do zębów co 3 miesiące (długo używane włókna są mniej efektywne w usuwaniu płytki bakteryjnej)

4. Przy nadwrażliwości zębów unikanie kwaśnych oraz słodkich napojów i potraw

5. Regularnie odwiedzanie gabinetów dentystycznych w celu kontroli zębów i stosowania profesjonalnych zabiegów stomatologicznych

6. Można też stosować suplementy, podstawowym budulcem układu kostnego jest wapń. Odpowiada on m.in. za twardość zębów.

 

 

Jak zapobiegać przeciążeniom stawów kolanowych i biodrowych?

Ból stawów to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Stawy potrzebują ruchu, ale nie lubią przeciążenia i twardych powierzchni, np. biegania po twardym asfalcie, podnoszenia ciężarów. Wskazane natomiast jest pływanie i wszelkiego rodzaju ćwiczenia w wodzie, a także joga, marsz, nordic walking.

Osoby zmagające się z bólem stawów powinny ćwiczyć około 60 minut dziennie, mowa wtedy o terapeutycznym działaniu ruchu. Aby uniknąć nadmiernego obciążania stawów powinno się z rozsądkiem podchodzić do codziennych zadań, np. zakupy zawsze nosić w dwóch torbach, po każdej w jednej ręce. Podnosząc coś z podłogi, powinno się zawsze najpierw ugiąć kolana, a dopiero później dźwigać.

Na bóle stawów zdecydowany wpływ ma nadwaga. Każdy nadprogramowy kilogram obciąża stawy, co sprzyja ścieraniu się chrząstki. Nadwaga wyjątkowo szkodzi stawom kolanowym i biodrowym. Warto zadbać także o wygodny sen, czyli zainwestować w dobry materac. Najlepszy jest taki, który ugina się pod naszym ciężarem około 2-3 cm. Pod głową powinno się kłaść niewielką poduszkę, najlepiej ortopedyczną.

 

Warto także zadbać o ograniczenie stresu, który powoduje napięcie mięśni podtrzymujących stawy, co pogarsza ich funkcjonowanie. Dodatkowo warto nosić wygodne buty o elastycznej podeszwie, amortyzujące wstrząsy. Wyjątkowo złym rozwiązaniem są w takim wypadku szpilki, które źle wpływają na ogół stanu stawów i kości.

 

 

Zdrowy zgryz, piękny zgryz

Zdrowy zgryz, to piekny zgryz. Niestety w obecnych czasach, wielu z nas nie ma czasu, aby zaopiekować się swoimi zębami, a do dentysty wybieramy się tylko i wyłącznie w ostateczności, gdy ból jest już nie do zniesienia.

 

Warto chodzić na wizyty do dentysty przynajmniej raz w roku na przegląd. Co więcej, warto objąć swe zęby opieką nie tylko dentysty, ale i ortodonty, jeśli jest to koniecznie. Pamiętajmy, że zęby mamy tylko jedne - na całe życie!

 

Jeśli jesteś mieszkańcem stolicy bądź okolic, to jest to miasto, gdzie poziom oferowanych usług dentystycznych stoi na bardzo wysokim poziomie. Dentysta w Warszawie, to gwarancja skuteczności w leczeniu zębów i nie tylko! Zabiegi pielęgnacyjne również są dostępne!

 

Jednakże, najważniejszą sprawą jest zdrowie, zatem jak juz wcześniej wspomniano, przeglądy denstyczyne są niezbędne, aby zapobiegać rozwijaniu się np. próchnicy. Im szybsza diagnostyka, tym krótsze i mniej bolesne leczenie. Więc po co skazywać się na większe koszty i cierpienie? Zdecydowanie lepiej jest identyfikować problem zaraz po jego pojawieniu się, a nie po upływie znacznej ilości czasu - jak przy każdym innym schorzeniu.

 

Jak już zdecydujemy się wizytę kontrolną, można ją wykorzystać na jeden z zabiegów pielęgnacyjnych. Np. piaskowanie, które pozwoli ci pozbyć się kamienia i osadu nazębnego. Kto z nas nie kocha pić kawy czy herbaty? Niestety, napoje te przyczyniają się do powstawania osadu i kamienia na naszych zębach, które nie tylko nie sprzyjają zdrowotności naszego uzębienia, ale również i nie wyglądają estetycznie.

 

Jeśli wstydzisz się uśmiechać pokazując zęby, ponieważ twoje uzębienie jest krzywe bądź zęby mają żółtą barwę, warto pomyśleć o wybieleniu zębów, a być może i o leczeniu ortodoncyjnym. Obecnie istnieją zaawansowane technologie, pozwalające na przywrócenie zębom białego koloru, dzięki czemu będziesz częściej uśmiechać się i odzyskasz pewność siebie. Ponadto, ortodonta, zdiagnozuje przyczynę nieprawidłowości twego uzębienia i dostosuje odpowiednie leczenie. Te z pewnością wymaga poświęcenia czasu, jednak warto! Pamiętaj, wybierz się do kompleksowych przychodni dentystycznych, gdzie dentysta i ortodonta obejmą twe uzębienie właściwą opieką. Nie zwlekaj!

 

 

Naukowcy twierdzą, że ubóstwo ogranicza ludzką inteligencję

Badacze znaleźli związek między niskimi dochodami, a gorszym funkcjonowaniem mózgu. Twierdzą, że stres związany z życiem w biedzie może powodować spadek inteligencji, a także przedwczesne starzenie.

 

Życie na granicy ubóstwa jest silnie związane z gorszą kondycją funkcji poznawczych. Potencjalne przyczyny tego zjawiska to przede wszystkim stres, nieodpowiednie warunki mieszkaniowe oraz sanitarne, a także niezdrowy tryb życia, jak zła dieta, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i mała aktywność fizyczna.

 

W artykule opublikowanym przez American Journal of Preventative Medicine, naukowcy pod nadzorem profesora Adina Zeki Al. Hazzouri, twierdzą że takie zjawisko zostało odnotowane także wśród wysoko wykształconych ludzi, których spotkały trudności życiowe. 

Badano przede wszystkim testy pamięci werbalnej, szybkość przetwarzania informacji przez mózg oraz funkcje poznawcze. Stwierdzono, że trudności ekonomiczne doświadczane w dorosłości mają znaczny wpływ na stan zdrowia poznawczego w średnim wieku.  

 

 

Jedzenie czekolady poprawia funkcjonowanie mózgu


Dobre wieści dla łakomczuchów – ostatnie badania wykazały, że regularne spożywanie czekolady wiąże się z lepszym funkcjonowaniem procesów poznawczych.

 

Według badania opublikowanego w czasopiśmie Appetite, konsumpcja czekolady okazała się być związana z polepszeniem procesów poznawczych, bardziej od jakichkolwiek innych nawyków żywieniowych.

Naukowcy przeglądali dane zebrane podczas wcześniejszych badań, w których mieszkańcy Syracuse stanu Nowy York mieli mierzone czynniki ryzyka chorób układu krążenia związane z żywieniem. Uczestnicy badania otrzymali także serię testów mających na celu pomiar funkcji poznawczych. Okazało się, że osoby częściej spożywające czekoladę posiadały lepszą wydajność w testach wzrokowo-przestrzennej pamięci i organizacji, a także pamięci roboczej i myślenia abstrakcyjnego.

Badacze sugerują, że regularne spożywanie czekolady może pomóc w ochronie przed związanym z wiekiem spadkiem zdolności poznawczych. Zauważają także, że czekolada ma historyczne zastosowania, takie jak sposób na obniżenie gorączki, w leczeniu biegunki u dzieci, jako afrodyzjak oraz substancja łagodząca dolegliwości kobiece. Dodatkowo czekolada ma także pozytywnie wpływać na sen.

 

 

W 2017 ma być przeprowadzona pierwsza transplantacja ludzkiej głowy

Chirurg, który chce przeprowadzić pierwszy w historii przeszczep głowy, mówi, że pierwsza taka transplantacja może być dokonana już w przyszłym roku.

 

Prof. Sergio Canavero powiedział Newsbeat, że ma mnóstwo chętnych na zabieg, m. in. z Wielkiej Brytanii. Zabieg ma polegać na użyciu ciała dawcy i przyszyciu do niego głowy pacjenta. Jakkolwiek makabrycznie to brzmi, prof. Canavero jest przekonany, że technologia jest już w takim miejscu, by urzeczywistnić jego zamiar.

 

Obecnie zostały już przeszczepione części ciała, takie jak ręce, czego przykładem jest Zion Harvey. Prof. dodaje jednak, że powodzenie takiego zabiegu zależy przede wszystkim od pasującego mózgu dawcy. Lekarz twierdzi, że przeszczep zająłby 36 godzin.

Ostatni przeszczep twarzy trwał kilka miesięcy, ponieważ trudno było znaleźć pasującego dawcy. Pomimo ogromnego ryzyka operacji, chirurg twierdzi, że ma bardzo dużo chętnych, gotowych do próby przeszczepu. Jednym z nich jest Valery Spiridonov, mający 31 lat i cierpiący na zanik mięśni. Przemawiając w ITV Good Morning Britain, przyznał, że jest gotów żyć z głową przyczepioną do innego ciała.

"Moje życie jest całkowicie zależne od innych ludzi, muszą pomagać mi każdego dnia. Jeżeli istnieje sposób, aby to zmienić, uważam, że powinno być to przetestowane." Większość ekspertów medycznych uważa, że teorie prof. Canavero są science fiction, a przeszczep głowy jest po prostu niemożliwy. Ale lekarz twierdzi, że kiedy wszystko zostanie dobrze przygotowane, istenieje 90% szans na powodzenie zabiegu. Oznacza to, że pacjent obudzi się bez uszkodzeń i w ciągu miesiąca będzie potrafił chodzić lub poruszać w trakcie fizjoterapii.

 

 

Cztery oleje, których właściwości koniecznie musisz poznać

Oleje roślinne zawierają sterole, zwane również fitosterolami. Obniżają stężenie cholesterolu w surowicy krwi poprzez częściowe hamowanie wchłaniania cholesterolu w jelitach. Obecnie substancje te są obecne w szeregu produktów spożywczych i są dostępne dla wszystkich, którzy pragną obniżyć stężenie cholesterolu. Każda zbilansowana dieta powinna zawierać w sobie oleje.

 

Olej rzepakowy to tradycyjne rozwiązanie polskiej kuchni, ale jest także polecany przez dietetyków. Kardiolodzy uważają, że chroni przed zawałem. 2 łyżki oleju rzepakowego codziennie pozwalają utrzymać cholesterol w ,,ryzach’’. Zawarte w oleju kwasy omega 3 i omega-6 oraz sterole roślinne, zmniejszają ryzyko zawału serca. Jest także potrzebny dzieciom do prawidłowego rozwoju. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w diecie niemowlęcia powinno znaleźć około 10 g oleju, czyli jedna łyżka.

 

Olej lniany jest uważany za najzdrowszy spośród wszystkich olejów. Wzmacnia serce, obniża ciśnienie krwi oraz wpływa na podwyższenie dobrego cholesterolu. Zapobiega trądzikowi dzięki kwasowi alfalinolenowemu i wit. E i F działa przeciwzapalnie. Reguluje także pracę gruczołów łojowych i korzystnie wpływa na ich udrażnianie.

Olej z wiesiołka (spożywany wyłącznie na zimno) jest bogaty w wit. E, cynk, selen, magnez oraz wapń, wpływa odmładzająco na skórę, koi podrażnienia, uelastycznia skórę. Jest szeroko stosowany przy atopowym zapaleniu skóry, do spożycia oraz kosmetycznie. Dodatkowo wzmacnia naturalne mechanizmy obronne organizmu oraz poprawia krążenie krwi w naczyniach zapobiegając zakrzepom.

 

Olej arganowy zawiera wit. E oraz sterole roślinne. Łagodzi bóle stawów, posiada właściwości przeciw zapalne. Jest także szeroko stosowany w kosmetyce, szczególnie do pielęgnacji skóry i włosów w postaci wielu balsamów i odżywek. Olejek arganowy jest też naturalną odżywką dla rzęs.

 

 

Rollercoaster może być lekarstwem na kamienie nerkowe

Na przestrzeni lat stosowano liczne środki, próbując radzić sobie z kamieniami nerkowymi, ale jak do tej pory nie proponowano odwiedzenia wesołego miasteczka. Amerykańskie czasopismo medyczne donosi jednak, że jazda rollercoasterem o umiarkowanej intensywności może ułatwić przechodzenie małych kamieni nerkowych w ponad 60%.

 

Kamica nerkowa może rozwijać się w jednej lub w obu nerkach, najczęściej dotyka ludzi w wieku od 30 do 60 lat. Małe kamienie nerkowe mogą być nieodczuwalne i przepływają bezboleśnie podczas oddawania moczu. Jednak, gdy kamień jest większy może zablokować część układu moczowego i powodować silny ból oraz zakażenia.

Michigan State University przeprowadziło badanie na jednym z pacjentów cierpiących na kamicę nerkową. Chory trzy razy skorzystał z jazdy na rollercoasterze w Disney World na Florydzie. Następnie naukowcy wykorzystali drukarkę 3D do stworzenia anatomicznego modelu nerki z zawartością trzech kamieni nerkowych o różnej wielkości i również wysłano go w podróż kolejką górską. W obu przypadkach odnotowano przesunięcie kamieni, siedząc z przodu kolejki o 16%, a zajmując siedzenie z tyłu kolejki aż o 63%.

Dr David Wartinger, współautor badań opublikowanych w American Osteopathic Association, powiedział: "Wstępne badania dowodzą, że jazda kolejką górską o umiarkowanej intensywności, może mieć pozytywny wpływ na pozbycie się małych kamieni nerkowych u pacjentów. Przesuwanie się kamienia nerkowego, zanim zwiększy swój rozmiar, może zapobiec wizytom na pogotowiu oraz operacjom"