Sierpień 2018

Dzięki malarii stworzono rewolucyjny test wykrywający raka

Duńscy naukowcy stworzyli nowe badanie krwi, które umożliwia dokładne wykrywanie wielu rodzajów raka, w różnych stadiach rozwoju. Co zaskakujące, test został opracowany dzięki chorobie pasożytniczej – malarii.

 

 

Białko naturalnie wytwarzane przez pasożyty malarii z łatwością wiąże się z białkiem, które jest obecne aż w 95% komórek rakowych. Stąd naukowcy wpadli na pomysł, aby stworzyć syntetyczną wersję białka malarii o nazwie rVAR2, które efektywnie wykrywa komórki nowotworowe wśród zdrowych komórek organizmu.

 

Choć skuteczność testu musi zostać jeszcze dokładnie zweryfikowana podczas dużych badań, to dotychczasowe wyniki sugerują, że może być to jedna z najefektywniejszych metod diagnostyki nowotworów. Szczególnie ważnym aspektem w tej kwestii pozostaje fakt, że badanie może diagnozować raka we wczesnych etapach jego rozwoju, a zatem dawać pacjentom większe szanse na przeżycie.

Naukowcy informują, że opracowany przez nich test skutecznie wychwytuje komórki raka piersi, prostaty, jelita grubego, płuc, wątroby, trzustki, kostniakomięsaka oraz czerniaka w pierwszym, drugim, trzecim oraz czwartym stadium rozwoju. Co więcej, można także określić, czy nowotwór jest względnie agresywny, a więc lepiej dostosować formę leczenia.

 

Węglowodany, czyli ile właściwie powinniśmy ich jeść?

O diecie Atkinsa pierwszy raz zaczęto dyskutować w 1989 roku. Miał być to sposób na zachowanie zdrowia oraz zmniejszenie masy ciała poprzez ograniczenie spożycia węglowodanów na rzecz zwiększonej konsumpcji białka. Dotychczas dieta Atkinsa oraz pokrewne jej wzorce żywieniowe zyskały zarówno wielu zwolenników, jak i radykalnych przeciwników. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

 

 

Przede wszystkim należy ustalić, że nasz organizm potrzebuje węglowodanów do codziennego funkcjonowania. Węglowodany to główne źródło energii dla naszego organizmu. Zapewniają one natychmiastową energię, a także mogą być magazynowane do późniejszego wykorzystania. Zbyt niskie spożycie węglowodanów może drastycznie skrócić nasze życie. Co ciekawe, zbyt wysoka konsumpcja węglowodanów może mieć identyczny efekt. Dlatego dietetycy od lat spierają się o tę najzdrowszą ilość produktów takich, jak makaron, ziemniaki czy chleb, które spożywamy każdego dnia.

 

Naukowcy zbadali ponad 15 tysięcy osób w wieku od 45 do 64 lat. Dla wszystkich pacjentów wspólny był fakt, że spożywali oni prawidłową ilość kalorii co do swojego metabolizmu. Badaczy interesowało jednak, ile węglowodanów zjadają uczestnicy. Dlatego też każdy z pacjentów wypełnił szczegółową ankietę na temat swojej codziennej diety. Wyniki skorelowano z ogólnym zdrowiem uczestników oraz długością ich życia.

Zespół badaczy odkrył, że posiadanie diety, która w 50-55% opiera się na węglowodanach, wiąże się z minimalnym ryzykiem przedwczesnej śmierci. Jednak u osób, których jadłospisy składają się w ponad 70% z węglowodanów lub, wręcz przeciwnie, poniżej 40%, ryzyko śmierci gwałtownie wzrasta.

 

Co więcej, naukowcy ustalili, że istotne jest także to, czym zastępujemy węglowodany. Jeśli w ich miejsce wchodzi białko oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, jaja oraz masło, ryzyko śmiertelności wzrasta. Jednak jeśli zastępujemy część węglowodanów białkiem oraz tłuszczem roślinnym – efekt jest odmienny.

 

Specjaliści zwracają także uwagę na fakt, że również jakość węglowodanów może mieć różny wpływ na nasze zdrowie. Należy unikać przede wszystkim wysoko przetworzonych cukrów, stawiając na naturalne pokarmy, które dostarczają nam energii na dłużej.

 

Oto 10 prostych nawyków, które pomogą w zrzuceniu oraz utrzymaniu wagi

Większość osób, które straciły na wadze, odzyska 50% straconych kilogramów w ciągu jednego roku. Kolejne kilogramy mogą powrócić w ciągu następnych trzech lat. Aby zapobiec efektowi jojo należy wprowadzić kilka zasad, które pozwolą na zachowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

 

 

Codziennie podejmujemy ponad 200 decyzji żywieniowych, a większość z nich wydaje się być automatyczna lub ukształtowana przez nasze nawyki. Oznacza to, że ​​często jemy bez zastanowienia i nie zastanawiamy się ile oraz jakie jedzenie spożywamy.

 

Nowe badania wykazały, że zmiana nawyków może skutecznie pomagać ludziom w zrzucaniu wagi i utrzymaniu jej. W eksperymencie wzięło udział 75 ochotników w wieku 18–75 lat z nadwagą lub otyłością, których podzielono na 3 grupy.

Pierwsza grupa promowała przełamywanie starych nawyków, druga tworzenie nowych nawyków, a trzecia pozostała grupą kontrolną, która nie zmieniła nic w swoich przyzwyczajeniach.

 

Po 12 tygodniach uczestnicy, którzy zmieniali oraz tworzyli nowe nawyki, utracili średnio 3,1 kilograma. Co ważniejsze, po 12 miesiącach kontynuowania tych przyzwyczajeń, stracili średnio kolejne 2,1 kg.

 

Oto 10 nawyków opracowanych przez Weight Concern, które były wprowadzane w badanej grupie:

 

Trzymaj się rutyny

Jedz posiłki mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Ludzie, którym udało się schudnąć, zwykle jedzą posiłki regularnie, co zapobiega podjadaniu. Spójny schemat diety w ciągu tygodnia również jest bardzo pomocny w długoterminowym utrzymaniu diety.

 

Wybierz zdrowe tłuszcze

Zamiast niezdrowego, kalorycznego jedzenia wybierz zdrowe tłuszcze z orzechów, awokado i tłustych ryb. Tego typu tłuszcze zapobiegają chorobom serca.

 

Postaw na ruch

Staraj się zrobić 10 tys. kroków dziennie. Zejdź po schodach zamiast wsiadać do windy lub wysiądź wcześniej na przystanku, aby mieć pewność, że codziennie osiągasz pożądaną ilość ruchu.

 

Miej przy sobie zdrowe przekąski

Zawsze gdy wychodzisz, miej przy sobie świeże owoce lub inne zdrowe przekąski.

 

Sprawdzaj etykiety

Zawsze patrz na etykiety: sprawdzaj zawartość tłuszczu, cukru i soli w wybranych produktach.

 

Zmniejsz porcje

Zredukuj swoje porcje jedzenia – używaj mniejszych talerzy lub wypij szklankę wody przed jedzeniem, odczekaj i sprawdź czy nadal jesteś aż tak głodny.

Siedź mniej

Jeśli masz siedzący tryb życia – staraj się spędzać wolny czas jak najaktywniej. Spacer, wyjście do zoo, praca na świeżym powietrzu to dobre alternatywy dla spędzania czasu przed monitorem.

 

Pomyśl o tym, co pijesz

Pij dużo wody i ogranicz soki owocowe do jednej szklanki dziennie. Soki i słodzone napoje zawierają dużo cukru.

 

Skoncentruj się na jedzeniu

Zwolnij tempo i jedz, siedząc przy stole, a nie będąc w ruchu. Wewnętrzne sygnały regulujące poczucie sytości mogą być zaburzone, kiedy jemy posiłek w dużym chaosie.

 

Jedz pięć porcji warzyw dziennie

Zarówno świeżych, mrożonych, jak i suszonych: owoce i warzywa mają wysoką wartość odżywczą i zawierają duże ilości witamin i minerałów. Spożywanie zalecanej ilości powoduje korzyści zdrowotne, w tym zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór.

 

Wprowadzenie tych nawyków pozwoli nie tylko na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również na poprawę kondycji oraz ogólnego stanu zdrowia.

 

Warzywa kapustne mogą zapobiegać nowotworom jelita grubego

Badania wykazują, że substancje wytwarzane przez warzywa z rodziny kapustnych, takich jak jarmuż, kapusta i brokuły, mogą zapobiegać rozwojowi raka jelita grubego. Oprócz tego, warzywa te są niezwykle bogate w witaminy i minerały.

 

W badaniu z udziałem myszy, naukowcy z Francis Crick Institute odkryli, że prozdrowotne substancje były uwalniane po strawieniu warzyw. Ten niezwykły związek chemiczny nosi nazwę indolo-3-karbinolu i występuje w roślinach kapustnych.

Badanie, opublikowane w magazynie Immunity, jako pierwsze dostarczyło konkretnych dowodów na to, w jaki sposób związek ten może zapobiegać zapaleniom jelita grubego i rakowi poprzez aktywację białka zwanego AhR.

 

AhR odgrywa rolę „czujnika”, wysyłającego sygnały do ​​komórek odpornościowych i komórek nabłonkowych w jelicie, aby chronić je przed reakcją zapalną. Kiedy myszy były karmione dietą wzbogaconą w indolo-3-karbid, nie rozwinęły zapalenia jelita grubego ani nie zachorowały na raka. Co ciekawe, myszy, u których nowotwór jelita już się rozwinął, miały zmniejszone guzy.

Ze względu na pozytywne wyniki badań, naukowcy mają teraz nadzieję przetestować lek na ludziach. Już w przeszłości twierdzono, że warzywa mogą chronić przed rakiem jelita grubego, jednak ukazało się niewiele badań naukowych na ten temat.

 

Jak widać warto spożywać zielone warzywa nie tylko ze względu na zawartość witamin, lecz również jako naturalny środek zapobiegający chorobom.

 

Jak na co dzień zapobiegać rakowi prostaty?

Nie ma jednego najlepszego sposobu na zapobieganie rakowi prostaty, jednak istnieje kilka naturalnych metod, które warto wprowadzić do codziennego życia. Należy do nich utrzymywanie zdrowej wagi, aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta.

 

Rak prostaty jest najczęstszym typem nowotworu wśród mężczyzn. Na szczęście, w większości przypadków choroba ta nie jest śmiertelna – w ciągu ostatnich 5 lat wskaźnik przeżywalności wyniósł aż 99%. Mimo to rak gruczołu krokowego nadal posiada poważne konsekwencje dla ludzkiego zdrowia, dlatego specjaliści zalecają działania profilaktyczne.

 

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka prostaty jest prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli stosowanie odpowiedniej diety oraz regularne wykonywanie aktywności fizycznej. Jest to absolutna podstawa, a kolejne środki zaradcze to jedynie dodatek.

 

Spożywanie produktów sojowych

Izoflawony obecne w produktach sojowych posiadają właściwości przeciwzapalne. Dlatego też warto spożywać produkty spożywcze, takie jak: tofu, mleko sojowe czy pasta miso. Dobrym źródłem izoflawonów może okazać się również ciecierzyca, fasola oraz lucerna.

 

Kwasy tłuszczowe omega-3

Wielu ekspertów sądzi, że zdrowe kwasy tłuszczowe zapobiegają powstawaniu nowotworów. Dlatego też zaleca się spożywanie orzechów, nasion lnu czy soi.

Pomidory

Badania sugerują, że spożywanie pomidorów może prowadzić do zmniejszenia ryzyka raka prostaty. Co ważne, obejmuje to także przetworzone pomidory, na przykład gotowane czy konserwowane. Wszystko dzięki zawartości likopenu – związku zmniejszającego ryzyko występowania nowotworów, nie tylko prostaty, ale także płuc czy żołądka.

 

Picie kawy

W 2016 roku opublikowano przegląd 105 badań, w których rozważano wpływ picia kawy na ryzyko zachorowania na raka. Badania dowiodły, że właściwości przeciwutleniające kawy mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka prostaty, a także na niektóre inne choroby.

 

Czego unikać?

Niektóre badania sugerują, że selen oraz witamina E mogą sprzyjać rozwojowi nowotworu gruczołu krokowego. Dodatkowo specjaliści odradzają spożywanie nadmiernych ilości tłuszczu, w szczególności kwasów tłuszczowych omega-6, które są zawarte w olejach roślinnych.

 

Także grillowanie oraz smażenie mięsa jest odradzane w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka prostaty. Pożywienie wytwarza wówczas substancje chemiczne, które powodują zmiany w DNA. Podobnie działają cukier i węglowodany, nadmiernie obciążające nasz organizm.

 

Jakie są czynniki ryzyka tej choroby?

Przede wszystkim jest to wiek. Około 60% wszystkich diagnoz raka prostaty występuje u mężczyzn w wieku powyżej 65 lat. Kolejne czynniki to genetyka – nowotwory występujące u innych członków rodziny oraz dieta – bogata w tłuszcz, a skąpa w owoce i warzywa. Także ekspozycja na niektóre chemikalia przemysłowe może zwiększać ryzyko choroby.

 

Naukowcy opracowali lek, który może zapobiegać przybieraniu na wadze

Naukowcy z Yale University znaleźli sposób na ograniczenie wchłaniania tłuszczu przez jelita, co może ułatwić chudnięcie. Badacze zidentyfikowali dwa geny w komórkach jelitowych, które po usunięciu powodują mniejsze wchłanianie tłuszczu.

 

Badania, opublikowane w czasopiśmie Science, dotyczyły podawania myszom określonego leku, który blokuje produkcję białka, zwanego czynnikiem wzrostu śródbłonka naczyniowego A lub VEFG-A. Blokowanie go uniemożliwia dotarcie tłuszczu do małych naczyń limfatycznych, a tym samym ogranicza jego wchłanianie.

Leki takie jak wspomniane wcześniej VEFG-A są już stosowane w leczeniu pacjentów z jaskrą i są również testowane pod kątem innych chorób. Co więcej, niskie poziomy VEGF wiązały się w przeszłości z utratą masy ciała u pacjentów z rakiem piersi.

 

Badania nad działaniem leku są jednak jeszcze w początkowej fazie rozwoju. Ograniczenie wchłaniania tłuszczu może mieć niezamierzone konsekwencje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Na przykład, może to upośledzić wchłanianie niezbędnych składników odżywczych zawartych w tłuszczach lub mieć negatywny wpływ na komórki układu odpornościowego.

Mimo to, badanie otwiera nowe możliwości opracowywania leków leczących otyłość oraz może zachęcić naukowców do poszukiwania coraz nowszych rozwiązań w tej dziedzinie.

 

Niebieskie światło emitowane przez smartfony niszczy wzrok

Naukowcy z University of Toledo dowiedli, że niebieskie światło emitowane przez smartfony, tablety oraz podobne gadżety z podświetleniem może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

 

 

Badacze twierdzą, że długie wpatrywanie się w ekran, szczególnie z bliskiej odległości, może powodować uszkodzenie widzenia i wytwarzanie trujących chemikaliów w wrażliwych na światło komórkach oka. To z kolei może przyspieszyć zwyrodnienie plamki żółtej i powodować inne choroby oczu.

Badanie, które zostało opublikowane w zeszłym miesiącu, obejmowało eksponowanie żywych komórek na różne rodzaje światła. Naukowcy odkryli, że ekspozycja na niebieskie światło powoduje wyzwalanie trujących substancji w komórkach oka, które reagują na światło.

 

Obecnie największe korporacje takie jak Apple i Android oferują specjalne filtry, które włączają się w nocy, redukując ilość niebieskiego światła. Podobne aplikacje są również dostępne na komputerach stacjonarnych i smartfonach.

Ajith Karunarathne, jeden z badaczy, sugeruje noszenie okularów przeciwsłonecznych, aby ochronić się przed niebieskim światłem. Okulary mogą filtrować zarówno ultrafioletowe i niebieskie światło na zewnątrz, jak i chronić przed światłem ekranu w nocy.

 

Zwyrodnienie plamki żółtej jest niebezpieczną przypadłością i może ostatecznie doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Aby zapobiec problemom ze wzrokiem, warto zaopatrzyć się w specjalnie aplikacje redukujące niebieskie światło oraz pamiętać o używaniu okularów przeciwsłonecznych.

 

Dlaczego warto jeść awokado? Oto 7 właściwości zdrowotnych, o których mogliście nie wiedzieć

Awokado to jeden z najzdrowszych owoców, który oprócz posiadania niezwykłych właściwości leczniczych, jest również niezwykle odżywczy. Zielony owoc pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie przez wieki uważany był za afrodyzjak.

 

To nie jedyne właściwości, które posiada smaczny owoc. Oto 7 najważniejszych powodów, dla których powinniśmy jeść awokado:

1. Ułatwia odchudzanie

Owoc jest niezwykle bogaty w zdrowe tłuszcze, które sycą na dłużej i nie powodują szkód dla organizmu. Oprócz tego, zawartość cukrów w awokado jest bardzo niska, co dodatkowo może korzystnie wpłynąć na odchudzanie.

 

2. Chroni przed chorobami serca

Naukowcy odkryli, że kobiety trzy razy częściej umierają na choroby serca niż na raka piersi. Dodanie awokado do posiłków obniża poziom cholesterolu frakcji LDL o 22%, co pozytywnie wpływa na układ krążenia.

3. Jest doskonałym dodatkiem do innych posiłków

Według American Society for Nutritional Sciences, spożywanie awokado zwiększa wchłanianie przeciwutleniaczy z innych składników pożywienia 15-krotnie. Oznacza to usprawnioną walkę z wolnymi rodnikami, co zmniejsza ryzyko rozwoju szeregu chorób – od raka po chorobę Alzheimera i choroby serca.

 

4. Zmniejsza ryzyko cukrzycy

Zielone owoce doskonale zabezpieczają przed cukrzycą typu 2, ponieważ zawierają aż 13 gramów błonnika na porcję. Naukowcy z Imperial College London powiązali dietę wysokobłonnikową z niższym ryzykiem zachorowań.

5. Chroni przed nowotworami

Znaczna część tłuszczu znajdującego się w awokado to kwas oleinowy, który nie tylko zatrzymuje rozwój i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych, ale posiada zdolność zabijania już powstałych komórek rakowych.

 

6. Obniża ryzyko zawału serca

Awokado zawiera duże ilości potasu, które pozytywnie wpływają na ciśnienie krwi. Badania opublikowane w British Medical Journal dowodzą, że ten mikroelement zmniejsza ciśnienie krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko zawału serca.

 

7. Jest bombą witaminową

Każdy owoc zawiera 26% zapotrzebowania na witaminę K dla zdrowych kości, 13% witaminy B6 oraz 10% witaminy E, która wzmacnia skórę i paznokcie.

 

Warto również wiedzieć, że zgodnie z raportem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, awokado jest jednym z owoców najmniej zanieczyszczonych pestycydami. Szkodliwe substancje „nie trzymają się” owoców, więc można kupować nawet te, pochodzące z konwencjonalnych upraw.

 

Sok z żurawiny – zdrowa alternatywa dla słodkich napojów

Lubisz pić słodkie soki? Być może nie znasz jeszcze najzdrowszej alternatywy. Picie soku z żurawiny posiada wiele udowodnionych właściwości zdrowotnych. Co więcej, napój ten dla większości osób jest w zupełności zdrowy i bezpieczny. Oto niektóre z prozdrowotnych właściwości regularnego spożywania soku z tych aromatycznych owoców:

 

 

Zwalczanie uszkodzeń spowodowanych starzeniem

Picie soku z żurawiny to dobra metoda na walkę z wolnymi rodnikami – substancjami chemicznymi, które wraz z wiekiem gromadzą się w naszym organizmie, odpowiadając m.in. za: nowotwory, cukrzycę, choroby serca, choroby układu pokarmowego oraz dolegliwości dróg moczowych. Żurawina obfituje w przeciwutleniacze i to właśnie one odpowiadają za tak silne właściwości zdrowotne tych owoców.

 

Wsparcie zdrowia serca

W żurawinie znajduje się także sporo związków chemicznych zwanymi polifenolami, które mają zbawienny wpływ na kondycję ludzkiego serca. W badaniach z 2011 roku udowodniono, że regularne picie soku z żurawiny zmniejsza poziom cholesterolu we krwi oraz poprawia zdrowie u osób ze zdiagnozowaną chorobą wieńcową.

 

Leczenie oraz zapobieganie zakażeniom dróg moczowych

To jedna z najpopularniejszych właściwości żurawiny. Dowiedziono naukowo, że picie soku z żurawiny pomaga zmniejszyć ilość bakterii w pęcherzu moczowym, dzięki czemu może leczyć infekcje, ale także im zapobiegać.

Wsparcie trawienia

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że fitochemikalia zawarte m.in. w żurawinie odgrywają ważną rolę wobec zdrowia układu pokarmowego. Picie soku z żurawiny ma np. hamować rozwój bakterii H.pylori.

 

Zapobieganie infekcjom

Jak można wywnioskować po poprzednich przykładach, żurawina hamuje wzrost drobnoustrojów bakteryjnych. Co więcej, owoce żurawiny mogą zwalczać także niektóre wirusy, które są przenoszone poprzez żywność.

 

Łagodzenie skutków menopauzy

Ryzyko problemów z sercem wzrasta u kobiet po menopauzie. Naukowcy odkryli, że codzienne picie soku z żurawiny pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu, a więc zapobiega niebezpiecznym chorobom serca. Dlatego też szczególnie kobietom po menopauzie zaleca się spożywanie żurawiny.

 

Efekty uboczne picia soku z żurawiny

Pojawiły się badania, które wykazały, że sok z żurawiny może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, szczególnie tymi rozrzedzającymi krew. Dlatego też, jeżeli planujemy regularnie pić sok z żurawiny i przyjmujemy jakiekolwiek leki, warto skonsultować się z lekarzem.

 

Podczas wyboru soku z żurawiny najlepiej sięgać po produkty niepochodzące z koncentratów oraz bez dodatku cukru. Zaleca się również samodzielne przygotowywanie soku ze świeżych owoców.

 

Masaż leczniczy i relaksacyjny - poznaj jego zalety

Masaż znany jest człowiekowi od ponad 5000 lat. Na początku stosowano go w Starożytnych Chinach i Indiach. Obecnie stosowany jest zarówno w gabinetach rehabilitacyjnych, jak i kosmetycznych. Wszystko za sprawą tego, że masaż korzystnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a także urodę. Jakie konkretnie zalety dla naszego organizmu ma masaż i gdzie najlepiej zapisać się na sesję masażu?

 

Jakie właściwości ma masaż?

Jak to zostało wspomniane wyżej, masaż może być stosowany w celu poprawy naszego zdrowia, jak i urody. Masaż jest przede wszystkim wykorzystywany w momencie, gdy chcemy pozbyć się bólu. Bardzo często związany jest on ze stresem i napięciem mięśniowym, dlatego warto w tym przypadku wybrać masaż leczniczo-relaksacyjny. Pomoże on przede wszystkim rozluźnić mięśnie, które będąc w ciągłym napięciu mogą powodować silne bóle. Masaże najczęściej stosowane są przy bólach kręgosłupa (różnych jego odcinków), obręczy barkowej czy stawów. Można zdecydować się również na masaż pobudzający krążenie, który polecany jest przede wszystkim przy silnych opuchliznach kończyn. W takim przypadku można również zdecydować się na masaż limfatyczny, który oprócz pobudzania krążenia, ma korzystny wpływ na naszą skórę – pomaga w walce z cellulitem.

Masaż może mieć także korzystny wpływ na naszą urodę. Kiedy pozbędziemy się stresu, nasza skóra odwdzięczy się nam pięknym i promiennym wyglądem. Oprócz tego, masaż ciała czy twarzy pozwoli na lepsze wchłanianie substancji odżywczych zawartych w kosmetykach, które stosowane są w czasie masażu.

Aby poprawić sobie nastrój możemy się zdecydować na wykonanie  profesjonalnego makijażu permanentnego. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas np. rano przed wyjściem do pracy. Chcesz wiedzieć, gdzie znaleźć gabinet wykonujący taki zabieg? zobacz Makijaż permanentny. Czy warto? Gdzie go wykonać?

Gdzie umówić się na masaż?

Masaże, szczególnie relaksacyjne i urodowe proponowane są coraz częściej w gabinetach kosmetycznych. Takie miejsce można znaleźć przy pomocy portalu moment.pl. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać swoją miejscowość i wybrać rodzaj zabiegu, jaki nas interesuje. Portal to także miejsce, dzięki któremu można zarejestrować się do wybranej osoby na zabiegi kosmetyczne. Do tego trzeba się zarejestrować na stronie i wybrać dogodny dla siebie termin. Nie ma konieczności dodatkowego potwierdzania terminu telefonicznie czy osobiście.