Marzec 2021

Stymulacja ultradźwiękowa wątroby skutecznie leczy otyłość

Otyłość to jeden z największych i najpoważniejszych problemów zdrowotnych naszych czasów. Choć zmiana diety i wprowadzenie regularnych ćwiczeń często pomaga zrzucić nadmiar kilogramów to jednak nie każdy potrafi wprowadzić taką zmianę do swojego życia. Jednak z najnowszych badań wynika, że stymulacja ultradźwiękowa wątroby może skutecznie zwalczać otyłość.

 

Naukowcy z Feinstein Institutes for Medical Research we współpracy z GE Research przeprowadzili badania opierając się na wcześniejszej pracy, która sugerowała, że impulsy ultradźwiękowe można wykorzystać do stymulacji obwodowego układu nerwowego w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Ponieważ przewlekły stan zapalny o niskim stopniu złośliwości jest powiązany z wieloma problemami metabolicznymi wynikającymi z otyłością, naukowcy chcieli sprawdzić, czy stymulację ultradźwiękową można zastosować w leczeniu otyłości i związanych z nią powikłań.

 

Eksperymenty zostały przeprowadzone na myszach. Jedna grupa gryzoni była karmiona bogatą w tłuszcze i węglowodany dietą zachodnią, podczas gdy grupa kontrolna była na zdrowszej diecie zawierającej mniej tłuszczów i węglowodanów. Zgodnie z oczekiwaniami, myszy na diecie zachodniej w ciągu ośmiu tygodni wyraźnie przybrały na wadze.

 

W dziewiątym tygodniu, myszy na obu dietach zostały podzielone na dwie grupy. Naukowcy codziennie wysyłali w kierunku wątroby gryzoni z pierwszej grupy impulsy ultradźwiękowe techniką pFUS (peripheral focused ultrasound stimulation), podczas gdy wobec drugiej grupy stosowano placebo. Druga faza eksperymentu również trwała osiem tygodni.

Testy wykazały, że myszy na diecie zachodniej, które nie otrzymały stymulacji ultradźwiękowej, nadal przybierały na wadze między 9 a 16 tygodniem. Jednak myszy na diecie zachodniej poddawane codziennej stymulacji ultradźwiękowej miały przede wszystkim mniejszy przyrost masy ciała, mniejszą ilość nagromadzonej tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, spożywały mniej pokarmu i miały lepszy poziom kilku markerów metabolicznych i zapalnych we krwi. Zauważono również niewielką różnicę między grupami kontrolnymi, niezależnie od tego, czy otrzymywały stymulację ultradźwiękową, czy placebo.

 

Eksperyment pokazał, że terapia ultradźwiękami mogłaby pomóc w walce z otyłością i powiązanymi z nią chorobami przewlekłymi. Co więcej, przynajmniej na dzień dzisiejszy nie odnotowano żadnych skutków ubocznych stosowania stymulacji ultradźwiękowej. Terapia ultradźwiękami mogłaby stanowić dobrą alternatywę dla leczenia farmakologicznego chorób przewlekłych.

 

Catering dietetyczny - co należy wiedzieć?

Dieta pudełkowa we Wrocławiu czy catering dietetyczny w Warszawie to najchętniej wybierane dzienne wyżywienie. Dostarczane jest każdego przez firmy zajmujące się przygotowaniem tego rodzaju posiłków. Dostawa odbywa się w miejsce wskazane przez zamawiającego - zazwyczaj do domu lub miejsca pracy. Gotowe dania są zapakowane w pojemniki, a klient musi co najwyżej podgrzać jedzenie. Codziennie otrzymuje on inne posiłki, przygotowane zgodnie z zasadami zdrowego, a zarazem zbilansowanego żywienia, dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Dieta pudełkowe we Wrocławiu i catering dietetyczny w Warszawie oferują różne plany żywieniowe, m.in: odchudzający z mniejszą ilością kalorii czy jedzenie zdrowotne, wykluczające konkretne produkty ze względu na nietolerancje bądź uczulenia na nie.

Dla kogo catering dietetyczny?

Jest to idealnie rozwiązanie dla każdego. Każda firma cateringowa posiada indywidualną ofertę dla swoich klientów. Dieta pudełkowa świetnie sprawdzi się wśród osób, które chcą:

 • Schudnąć, ale boją się porażki bądź nie mają czasu na gotowanie posiłków;
 • Spróbować dań bezmięsnych oraz przekonać się o korzyściach, jakie przynosi ograniczenie wędlin i mięsa w codziennym jadłospisie;
 • Szybko wrócić do formy, ponieważ zaniedbali codzienną aktywność lub nie dbali o siebie;
 • Zacząć trenować, ale nie wiedzą co jeść przed, a co po treningu;
 • Zmienić dotychczasowy styl życia na zdrowszy, lecz nie wiedzą od czego zacząć. 

Z cateringu dietetycznego z dostawą mogą korzystać osoby w każdym wieku, bez względu na płeć. Dietą pudełkową można się rozkoszować w pracy, domu, na uczelni. Zamówienia są dowożone pod dowolny adres, o porze najdogodniejszej dla klienta. 

Jakie są zalety diety pudełkowej?

Przede wszystkim jest to ogromna wygoda.  Zamawiając catering dietetyczny nie trzeba się o nic martwić. Wystarczy odebrać paczkę z posiłkami od kuriera o ustalonej porze w ustalonym miejscu.

Kolejną zaletą jest oszczędność czasu. Gotowe dania trzeba tylko podgrzać lub jedynie wyjąć z pojemnika. Dieta pudełkowa to gwarancja dostarczenia organizmowi optymalnej ilości energii każdego dnia. A zapewniają to starannie przygotowane i odpowiednio zbilansowane posiłki. 

Oprócz tego dania w diecie z dowozem są zróżnicowane. Menu często zawiera kanapki, kolorowe sałatki, lekkie przekąski, przepyszne desery. Jedzenie jest atrakcyjne wizualnie i bardzo smaczne. Monotonia posiłków nie ma tu miejsca - codziennie można skosztować czegoś nowego. 

Catering pudełkowy wpływa na zmniejszenie ilości marnowanego jedzenia. Porcje, które dostaje konsument są niewielkie, natomiast smak potraw zachęca do ich zjedzenia. Dieta pudełkowa uczy racjonalnego odżywiania.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą cateringu dietetycznego w:

Jedzenie pudełkowe poprawia kondycję, samopoczucie i zdrowie. Wszystko za sprawą dobrze skomponowanego menu, za które zazwyczaj odpowiada współpracujący z cateringiem dietetyk. Nie ma tam miejsca na błędy w doborze składników czy kaloryczności

W Polsce został uruchomiony nowy serwis dostawy leków do domu

Chcieliśmy Państwu zaprezentować bliżej naszą firmę, która na Ukrainie odnosi ogromne sukcesy. Właściwie jest to nie tylko firma, jako firma, ale jest to platforma, która bierze udział w zamawianiu najtańszych leków dla klienta. Ośmieliło to nas, aby wejść na rynki innych krajów. Pierwszym wyborem była Polska. Jesteśmy polskim start-upem i mamy nadzieję, że zostaniemy dobrze odebrani również na rynku polskiej farmacji. Gdybyśmy chcieli przedstawić naszą firmę w jednym zdaniu, mogłoby ono brzmieć: „Jesteśmy firmą, która pozwala pacjentowi na zakup leków po najtańszej możliwej cenie”. Dlatego dziś chcemy przedstawić Państwu zakres naszego działania i krótką historię firmy.

 

Trochę historii

Liki24.pl powstało pod koniec 2017 roku w Kijowie na Ukrainie. Za Założycielami są  Anton Avrinsky, Sergey Fadeev, Dmitry Lyatambur, Sergey Klebanov, Vladimir Zubenko. Cała piątka ma wykształcenie informatyczne. Dyrektorem jest Anton i zajmuje się rozwojem biznesu, działa w obszarach produktowych. Trójka mężczyzn jest programistami, a jeden analitykiem. Wszyscy pracowali razem ponad 10 lat w jednej z najlepszych firm informatycznych we Wschodniej Europie, gdzie zdobyli bogate doświadczenie w technologii i rozwoju biznesu.

Wszyscy razem pracowaliśmy nad stworzeniem programu, algorytmu, który będzie wyszukiwał najtańsze leki we wszystkich aptekach, które dołączą do programu.

Dzięki naszej platformie użytkownik nie musi szukać najtańszego leku po całym mieście, we wszystkich aptekach. Nie musi również tracić czasu na stanie w kolejkach. Wystarczy, że wpisze lek w wyszukiwarkę, a ona wskaże, w jakiej aptece, w podanej lokalizacji najtaniej kupimy dany lek. Ponadto Liki 24, kupuje najtańszy lek i dostarcza bezpośrednio do klienta w dogodnym dla niego czasie.

Liki24 do końca 2020 roku dostarczył klientom około 1 mln opakowań leków. W ciągu 3 lat działalności Liki24 zrzeszyło ponad 5000 aptek na Ukrainie. Według statystyk większość zamówień wykonano za pośrednictwem telefonów komórkowych. Sama rejestracja w programie jest łatwa, przyjazna dla użytkownika i intuicyjna.

Liki24 – co zyskujesz, współpracując z nami?

Zdarza się, że ten sam lek różni się ceną w zależności od apteki, a różnica ta może być całkiem spora. Dotyczy to leków nierefundowanych (refundowane leki z reguły mają stałą określoną cenę). Jest to przede wszystkim związane z ilością zamawianych leków od producenta lub w hurtowni. Im więcej apteka zamawia leków, tym ma większe zniżki, a tym samym tańsze leki. Wpływ na marże leku mają także czynsz za lokal, opłacenie pracowników, koszty stałe (prąd, gaz, woda, utylizacja leków).

Głównym założeniem platformy, jest pomoc klientowi w zakupie tanich leków, a także zachowaniu cennego czasu. W dzisiejszych trudnych czasach epidemiologicznych Liki24 jest idealnym rozwiązaniem dla osób przebywających na kwarantannie lub unikających większych skupisk ludzi. Dlatego korzystając z naszej platformy Liki24 zyskujesz:

 • Pieniądze – kupujesz najtańsze leki na wybranym obszarze. Oszczędzasz również pieniądze na paliwie.
 • Czas – nie musisz odwiedzać każdej apteki w poszukiwaniu najniższej ceny, nie musisz stać w długich kolejkach.
 • Bezpieczeństwo – nie musisz obawiać się zarażenia koronawirusem podczas spotkania z ludźmi w aptece.
 • Wygodę – leki możemy dostarczyć Ci bezpośrednio do domu lub w inne wybrane miejsce. Jest to bardzo ważne dla osób przebywających na kwarantannie. Nie musisz martwić się o to, że zabraknie Ci stale przyjmowanych lekarstw. Co ważne w wyniku współpracy z Ukrpostha na Ukrainie, Liki24 dostarcza bezpłatnie leki osobom przebywającym na kwarantannie. Dzięki naszej usłudze minimalizujemy również kłopoty z ograniczeniem dostępności leków w jednym punkcie. Nie musisz jeździć od apteki do apteki w poszukiwaniu brakujących leków z recepty, bo my zrobimy to za Ciebie.

Uzyskanie 5 mln dolarów na rozwój Liki24 w innych krajach Europy

Nasza firma pozyskała 5 milionów dolarów od obecnych inwestorów, to jest Horizon Capital, TA Ventures, Genesis na poszerzenie działalności na rynek europejski (łączna kwota uzyskanego już dofinansowania wynosi ponad 6 mln). Pierwszym krajem, gdzie wprowadzamy swoją platformę, jest Polska. Nasza platforma na bieżąco i błyskawicznie śledzi ceny poszczególnych leków w aptekach współpracujących z nami, oraz dostępność leków, dzięki integracji z systemami ERP aptek. Nasi kurierzy mają wytyczoną optymalną trasę, aby w jak najszybszym czasie lek dotarł do klienta.

Liki24 zostało również wymienione przez Sifted (organizacja pomagająca start-upom), jako jeden z niewielu europejskich start-upów, pomagających złagodzić negatywny wpływ koronawirusa i związanego z nim lockdownu, a BBC umieściło naszą firmę wśród usług pomagających pacjentom w okresie obostrzeń.

Uzyskane pieniądze pozwolą nam na poszerzenie działalności i zwiększenia zespołu o grono specjalistów z zakresu między innymi informatyki. W przyszłości chcemy się rozwijać również w kolejnych krajach.

Współpracujące z nami apteki również korzystają na współpracy z nami, ponieważ dostarczamy im klientów, a tym samym nowe źródło przychodów. Liki24 to firma skoncentrowana na technologii informatycznej i jej wpływie na nasze lepsze życie. Wiemy, że Horizont Capital jest bardzo zadowolony ze współpracy z nami i są zaszczyceni, że zostali naszymi inwestorami i mogą obserwować nasz rozwój.

Mamy nadzieję, że dzięki naszej wyszukiwarce tanich leków, każdy będzie mógł się leczyć, bez względu na dochody i nikt nie będzie zaniedbywał swojego zdrowia z powodu drogich leków. W sektorze B2B pomagamy firmom ubezpieczeniowym oraz farmaceutycznym lepiej obsługiwać swoich klientów. Firmy ubezpieczeniowe, często szukają jak najtańszych rozwiązań i opcji leczenia, ponieważ są one zwracane w kwocie odszkodowania. Ponadto pomagamy aptekom w pozyskiwaniu większej ilości klientów do ich stacjonarnych punktów oraz zwiększeniu sprzedaży.

Co jeszcze warto wiedzieć o Liki24?

Co ważne nasza platforma także, dzięki sztucznej inteligencji i zastosowaniu profesjonalnego algorytmu, znaleźć odpowiednie leki, nawet jeśli różnią się one kodowaniem, a także wpisaną w system nazwą.

Na Ukrainie współpracujemy również z klinikami medycznymi, dzięki temu pacjent po uzyskaniu recepty dostaje informację na telefon z podziękowaniem za wizytę i z informacją, że system Liki24  znalazł już najtańszą opcję wykupu leków. Pacjent dostaje również specjalny link, pod którym znajdzie szczegółowe informacje. Mamy nadzieję, że system ten sprawdzi się również w Polsce, a w przyszłości w innych krajach.

Na zakończenie warto dodać, że Liki24.pl nie jest apteką, niczego nie sprzedajemy. Platforma jest swego rodzaju przyjacielem, znajomym, członkiem rodziny, który wykupi Ci leki oraz przywiezie je prosto do domu.

Użytkownicy Liki24 mają możliwość wyboru różnych metod dostawy, wyboru płatności kartą lub gotówką, czy rezerwacji leków.

Bardzo motywujące są dla nas pozytywne opinie klientów, które pojawiają się licznie w sieci. Wśród kwestii, które najczęściej się pojawiają, są: atrakcyjność cen leków, szybka dostawa, bezpieczna płatność, dostępność leków, wygoda i oszczędność zarówno pieniędzy, jak i czasu.

 

Co można wyczytać z badań krwi?

Wiele z nas zapomina o podstawowym regularnym badaniu jakim jest badanie krwi. Badanie jest proste i bezbolesne, a niekiedy jest w stanie ostrzec nas przed chorobą lub dać znak do zmiany stylu życia. 

 

W tym artykule dowiesz się jak dokonać interpretacji wyników krwi online oraz co tak proste badanie potrafi wykazać.

 • Chore nerki – jeżeli towarzyszy Ci w dniu codziennym ból odczuwalny w dolnej części kręgosłupa lub masz problem z oddawaniem moczu, dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie badania krwi wraz z moczem. Aby prawidłowo samemu zinterpretować wyniki badań online należy pamiętać o panujących normach. Norma kreatyniny to 62-124 mmoll/l (0,7-1,4mg/dl). W przypadku gdy z wyniki są ewidentnie wyższe, ponad normę to pierwszy znak, że Twoje nerki nie funkcjonują w prawidłowy sposób. Jeżeli kierujemy się sprawdzaniem wyników moczu, wyniki nie powinny przekroczyć normy, która wynosi 0-50 mg/dl (1.7-8.3 mmol/l). Jakiekolwiek odchylenie od normy, może świadczyć o niewydolności nerek lub problemem z moczowodami.
 • Choroba wątroby – badanie krwi może sprawdzić, czy cierpi na przewlekłe zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby oraz inne choroby przyczyniające się do złego funkcjonowania choroby i złego samopoczucia pacjenta. Aby wykluczyć choroby wątroby, należy pochylić się nad enzymami przy interpretacji wyników badań krwi online.

ALAT Norma dla kobiet wynosi <35 U/l(j.m/l)Norma dla mężczyzn wynosi <45 U/l (j.m/l) Norma dla dzieci (1–15 rok życia) <25 U/l (j.m/l).

AspAT Norma dla kobiet wynosi 5-40 U/I (j.m/l) Norma dla mężczyzn wynosi - 19 U/l.

 • Problemy z tarczycą – dzięki wykonaniu badania krwi z łatwością dowiemy się czy z naszą tarczycą jest wszystko w porządku. Przy samodzielnej interpretacji wyników badań online pomocna będzie norma TSH to 0,3 – 5,0 mIU/1. Wyższe stężenie TSH może skazywać na niedoczynność tarczycy.
 • Wykrywanie cukrzycy – jeżeli podejrzewamy cukrzyce ze względu na genetykę lub inne schorzenia warto jest wykonać badanie krwi. Aby badanie wykazało prawidłowe wyniki, należy je w pierwszej kolejności wykonać na czczo a później po wypiciu wody z glukozą. Norma glukozy na czczo u osób dorosłych wynosi 70-99 mg/dl.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami prawidłowo zinterpretować wyników, dobrym rozwiązaniem będzie umówienie się na telekonsultacje. Przed e-wizytą, wypełnij szczegółowo formularz oraz dodaj wyniki badań, aby lekarz mógł je zinterpretować.