Powstał prototyp szczepionki przeciwko najgroźniejszemu patogenowi - gronkowcowi złocistemu

Naukowcom udało się szczegółowo zrozumieć, w jaki sposób superbakteria hamuje odpowiedź immunologiczną i zaczyna rozprzestrzeniać się w organizmie. W oparciu o odkrycie stworzono prototypową szczepionkę, która wykazała już zmniejszenie toksyczności gronkowca w modelu przedklinicznym. Ta metoda powinna działać również u ludzi.

0
0
Brak głosów.

WHO ostrzega przed mieszaniem szczepionek przeciw COVID-19

Podczas konferencji internetowej WHO, Soumya Swaminathan (główny naukowiec organizacji), ostrzegła przed mieszaniem szczepionek na Covid-19. Swaminathan przypomniała, że potrzebę ponownego szczepienia należy rozpatrywać w oparciu o dowody naukowe, a nie oświadczenia firm farmaceutycznych. Nalegała również, aby wszelkie tego typu decyzje, konsultować z lekarzami.

0
0
Brak głosów.

Przemysł cukrowniczy manipulował danymi sugerując, że za otyłość odpowiada tłuszcz a nie cukier

W latach sześćdziesiątych przemysł cukrowniczy finansował badania, które bagatelizowały ryzyko związane ze spożyciem cukru i celowo podkreślały zagrożenia związane z tłuszczem. Te szokujące rewelacje, zostały ujawnione w artykule z 2016 roku, jaki pojawił się na łamach JAMA Internal Medicine. Artykuł opiera się na wewnętrznych dokumentach, aby pokazać, że grupa branżowa zwana Sugar Research Foundation chciała „odrzucić” obawy dotyczące możliwej roli cukru w ​​chorobach serca.

0
0
Brak głosów.

Mężczyzna sprzed 5000 lat został zarażony dżumą przez bobry

Naukowcy odkryli bakterię wywołującą zarazę z rodzaju Yersinia w szczątkach łowcy-zbieracza sprzed 5000 lat. Odnalezienie pałeczki dżumy w szczątkach z tak dawnego okresu, cofa pojawienie się „czarnej śmierci” o 2000 lat. Artykuł na ten temat, został opublikowany w czasopiśmie Cell Reports.

0
0
Brak głosów.

Szczepionka przeciw malarii wykazała 100% długotrwałą ochronę u ludzi

Naukowcy po raz pierwszy odnotowali taki wynik. Do tej pory żaden kandydat na szczepionkę nie wykazał tak długotrwałej ochrony. Chociaż badania kliniczne wciąż trwają, autorzy uważają, że ich lek będzie skuteczny w ochronie podróżnych i ludzi w regionach endemicznych malarii.

0
0
Brak głosów.

Nawet pojedyncza dawka psilocybiny stymuluje wzrost nowych połączeń nerwowych

Naukowcy udokumentowali, że nawet pojedyncza dawka psychedeliku może prowadzić do szybkich i długotrwałych rezultatów. Psilocybina była od wielu lat badana pod kątem leczenia depresji, ale naukowcy wciąż nie znają wszystkich mechanizmów prowadzących do poprawy.

0
0
Brak głosów.

WHO proponuje zakazać kobietom spożywania alkoholu

WHO znalazło się pod ostrzałem, po publikacji pierwszego szkicu "Globalnego planu działania dotyczącego alkoholu". Wielkie wzburzenie lewicowych mediów, wywołała propozycja, aby powstrzymać kobiety w wieku rozrodczym od picia alkoholu, niezależnie od tego, czy planują założenie rodziny.

0
0
Brak głosów.