Sierpień 2022

Belladonna — na co pomaga?

Są zioła, których lepiej nie zbierać samodzielnie, gdyż ryzyko przypadkowego zatrucia się, jest zbyt duże. Niewątpliwie należy do nich belladonna – znana od starożytności, jako tajemny składnik czarodziejskich receptur, obecnie wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym w ściśle określonych, bezpiecznych dawkach. Dowiedz się, które części tej rośliny są najbardziej trujące.

 

Belladonna zwana też pokrzykiem lub wilczą jagodą – ta ostatnia nazwa wzięła się z tego, że dawniej wykorzystywano ją jako trutkę na wilki. Przez wieki obrosła w wiele legend i wierzeń: podobno po jej spożyciu czarownice zyskiwały zdolność latania na miotłach, a wprowadzone w odurzający trans były w stanie przepowiadać przyszłość. Dzisiaj, w czasach mikroskopów i chemicznych laboratoriów, jesteśmy w stanie przebadać tę roślinę dokładnie i odkryć, że za jej działaniem nie stoi żadna magia, a zwyczajna chemia. Co więcej, używając ściśle określonych dawek, możemy stworzyć leki, które będą nam pomagać.

Skąd się bierze magia belladonny?

Najgroźniejsze dla człowieka są owoce wilczej jagody, które niewprawnym zbieraczom łatwo mogą pomylić się z wyjątkowo dorodnymi borówkami. Niebezpieczne są również korzenie. To właśnie w tych częściach znajduje się najwięcej toksycznych alkaloidów: atropiny, L-skopolaminy i L-hioscyjaniny. Trującą dawką dla dorosłego człowieka jest od 10 do 20 jagód, jednak w zależności od indywidualnych uwarunkowań, groźna może się okazać ich mniejsza ilość. Z tego powodu radzimy, by zrezygnować z samodzielnych eksperymentów z tym ziołem.

Objawy zatrucia – uważaj!

Objawami zatrucia pokrzykiem mogą być: paraliż, silne pobudzenie, halucynacje, zaburzenia mowy, utrata pamięci. W ostateczności może dojść nawet do zahamowania naturalnych odruchów naszego ciała. Substancje zawarte w wilczej jagodzie działają toksycznie na układ nerwowy człowieka i w przypadku spożycia ok. 12 g owoców, są w stanie bezproblemowo wysłać dorosłego na „tamten świat”.

Zastosowanie medyczne belladonny

W medycynie belladonna ma zastosowanie przede wszystkim w okulistyce – efekt rozszerzenia źrenic pomagającą rozluźnić mięśnie gładkie i przyspieszającą akcję serca.

Ciekawostką jest, że wilcza jagoda była objęta w naszym kraju ścisłą ochroną. Ze względu na swoje właściwości wykorzystywane w medycynie, niektóre z jej naturalnych stanowisk występowania zostały niemal całkowicie zniszczone. Obecnie jest pod częściową ochroną, a surowiec do produkcji leków jest pozyskiwany ze specjalnych plantacji.

Więcej przeczytasz na: https://naturalnieozdrowiu.pl/belladonna-skuteczna-pomoc-naglych-schorzeniach/

 

Cukrzyca może być skutecznie leczona ultradźwiękami

Nowe obiecujące badanie pokazuje, że cukrzycę typu 2 można leczyć bez leków. Korzystając z trzech różnych modeli zwierzęcych, naukowcy wykazali, jak krótkie impulsy ultradźwiękowe skierowane na określone skupiska nerwów w wątrobie mogą skutecznie obniżyć poziom insuliny i glukozy.

Jak doniesiono w czasopiśmie Nature Biomedical Engineering, zespół kierowany przez GE Research, w skład którego wchodzą naukowcy z Yale School of Medicine, University of California oraz Feinstein Institute for Medical Research, zademonstrował unikalną, nieinwazyjną technikę ultradźwiękową zaprojektowaną do stymulowania określonych zmysłów nerwy w wątrobie. Technologia ta nosi nazwę Peripheral Focused Ultrasound Stimulation (pFUS) i umożliwia skierowanie wysoce ukierunkowanych impulsów ultradźwiękowych na określone tkanki zawierające zakończenia nerwowe.

 

Użyto tej techniki do badania stymulacji obszaru wątroby zwanego porta hepatis. Obszar ten zawiera splot wątrobowo-portalny, który przekazuje mózgowi informacje o stanie glukozy i składników odżywczych, ale jest trudny do zbadania, ponieważ struktury nerwowe są zbyt małe, aby można je było stymulować indywidualnie za pomocą wszczepionych elektrod. Niedawno opublikowane badanie pokazuje, że krótkie ukierunkowane impulsy pFUS w tym regionie wątroby skutecznie odwracają początek hiperglikemii. Stwierdzono, że leczenie jest skuteczne w trzech oddzielnych zwierzęcych modelach cukrzycy: myszach, szczurach i świniach.

 

Badanie wykazało, że zaledwie trzy minuty skoncentrowanego ultradźwięku każdego dnia wystarczyły do ​​utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi u zwierząt z cukrzycą. Obecnie trwają badania na ludziach, aby dowiedzieć się, jak ta metoda pasuje do wyników badań na zwierzętach. Oprócz prostego dowodu jej skuteczności, istnieją jednak inne przeszkody w powszechnym klinicznym zastosowaniu metody.

 

Oczywiście pozytywne wyniki wczesnych badań na zwierzętach mogą oznaczać, że do prawdziwych zastosowań klinicznych jeszcze wiele lat. Zespół badawczy GE poinformował, że przeprowadzono dalsze badania przedkliniczne, w których zbadano różne dawki i czas trwania ultradźwięków. Rozpoczęły się również pierwsze badania na ludziach, a wstępne wyniki spodziewane są jeszcze w tym roku.

 

Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Biomedical Engineering.