Maj 2023

Naukowcy odkryli powiązanie między napojami zawierającymi cukier a ryzykiem przedwczesnej śmierci

Eksperci ze Szkoły Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Harvarda stwierdzili, że picie napojów zawierających cukier od dwóch do sześciu razy w tygodniu zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci o 6%.

 

Długotrwałe i częste używanie napojów bezalkoholowych o wysokiej zawartości cukru zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o około jedną trzecią. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Harvard University School of Public Health, którzy ukończyli zakrojone na szeroką skalę badania wpływu cukru na organizm ludzki.

 

Wyniki ich wieloletniej pracy, prowadzonej od wczesnych lat osiemdziesiątych do 2014 roku, można znaleźć na specjalistycznej stronie internetowej Medicalxpress.com. Jak podają autorzy badania, przez 35 lat analizowali styl życia, przyzwyczajenia, preferencje przy wyborze produktów 80 647 kobiet i 37 716 mężczyzn, przeprowadzając ankietę z częstotliwością jednego roku i monitorując ich zdrowie podczas badania lekarskiego co dwa lata.

 

Stwierdzono, że picie przez miesiąc od jednej do czterech porcji napojów zawierających cukier zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu patologii układu sercowo-naczyniowego, zaburzeń metabolizmu tłuszczów i cukrzycy drugiego typu o 1%. Naukowcy uznali za takie napoje musującej i wodę niegazowaną zawierającą cukier, soki owocowe i nektary, napoje energetyczne, odżywki dla sportowców, w szczególności napoje składające się z szeregu cukrów i substytutów cukru.

 

Używanie ich dwa do sześciu razy w tygodniu zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci o 6%. Ci, którzy codziennie pili słodkie napoje, zwiększali ryzyko przedwczesnego zgonu o 14%, a ci, którzy spożywali takie napoje dwa razy dziennie - o 21%. Obecność w diecie słodkich napojów niesie za sobą ryzyko wzrostu przedwczesnej śmierci o jedną trzecią.

 

„Nasze badania po raz kolejny potwierdziły opinię naukowców, że konieczne jest jak najszybsze ograniczenie spożycia słodkich napojów, zastępując je głównie zwykłą wodą pitną, zarówno wodą mineralną, jak i górską, co z pewnością doprowadzi do zdrowszej populacji, zmniejszy ryzyko rozwoju większości chorób cywilizacyjnych”- twierdzi główny autor opracowania Vazanti Malik.

„Praca naukowców, która po raz kolejny pokazała negatywny wpływ cukrów na stan różnych układów ludzkiego ciała, w szczególności bezpośrednio na metabolizm, ujawnia mechanizm wystąpienia cukrzycy typu 2 i potwierdza obecność znacznego ryzyka przedwczesnej śmierci z tego powodu” – tłumaczy z kolei prof. Walter Willet.

Ekspert podkreślił także, że „głównym celem tej pracy jest ochrona zdrowia dzieci i młodzieży, które bez naszej pomocy nie mogą powstrzymać się od nawyku picia słodkich napojów i jedzenia frytek”. Dlatego Willet uważa, że nie można skupiać się tylko na środkach sanitarno - zapobiegawczych. Potrzebujemy celowej polityki na dużą skalę, aby powstrzymać reklamowanie napojów zawierających cukier i innych produktów, w których są takie domieszki. Naukowiec zaproponował również rozwiązanie tego problemu poprzez „podniesienie podatków od produkcji i handlu produktami tego typu”.