Leki, których kombinacja może być potencjalnie zabójcza

Image

www.123rf.com

Według najnowszych danych coraz większa liczba dorosłych w wieku pomiędzy 20, a 59 rokiem życia zażywa codziennie więcej, niż jeden lek. W niektórych schorzeniach jest to niestety konieczność, jednak nieodpowiedzialne łączenie grup leków, bez kontroli lekarskiej może spowodować poważne konsekwencje.

 

Należy pamiętać, żeby zawsze czytać ulotki dołączone do leków i nie przyjmować żadnych specyfików na własną rękę. Koniecznie należy również skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem nowego leku, zwłaszcza jeśli przyjmujemy już jakieś - nawet nieistotne naszym zdaniem medykamenty.


Statyny +Flukonazol
(Leki obniżające poziom cholesterolu we krwi + lek przeciwgrzybiczy)
Każdy, kto cierpiał na infekcję grzybiczą wie, co to flukonazol. A statyny są jednymi z najczęściej przepisywanych leków na problemy z cholesterolem. Duet ten może powodować osłabienie mięśni i uszkodzenia nerek.


Opioidy + Benzodiazepiny
(Leki przeciwbólowe + anty-lękowe)
Oba rodzaje leków działają antydepresyjnie, dostarczając ulgę w przypadku uczucia niepokoju lub odczucia silnego bólu albo w przypadku niepokoju spowodowanego silnym bólem (np. w wyniku zabiegów stomatologicznych). Jednocześnie pigułki mogą obniżać tempo bicia serca i intensywność oddychania, bywa że niestety czasem zbyt skutecznie.


SSRIS + Opioidy
(Leki przeciwdepresyjne + leki przeciwbólowe)
Niektóre leki przeciwdepresyjne działają poprzez zwiększenie poziomu serotoniny (tzw. hormonu szczęścia) w mózgu. Niektóre leki przeciwbólowe wykazują podobne działanie co może prowadzić do "przedobrzenia". Nadmiar serotoniny w organizmie wywołuje bowiem pobudzenie, wysoką temperaturę ciała, przyspieszone tętno i oddech.


Opioidy + Benzodiazepiny + Karyzoprodol
(Leki przeciwbólowe + Anty-lękowe + rozluźniające mięśnie)
Większość lekarzy wie, że taka kombinacja może okazać zabójcza. Jednak przyjęcie takich leków razem jest bardzo prawdopodobne, jeśli są one przepisane przez trzeech różnych lekarzy - bo np. pacjent uskarża się na ból pleców i walczy z intensywnym stresem w pracy.

 

 

 

 

Ocena

Średnia: 5 (1 vote)
0
0
Brak głosów.

Nie wiem, czym interesuje sie autor tego postu. Zaznaczyć trzeba, że opiaty (morfina, kodeina i podobne im) nie muszą być zastosowane w połączeniu z innymi lekami, by wywołać depresję ośrodka oddechowego i bezdech.

Co do statyn - bez połączenia z flukonazolem i tak powodują uszkodzenia wątroby

przykłady tutaj podane są jednymi z bezpieczniejszych połączeń leków stosowanych szeroko w dzisiejszej medycynie. Nie zostały tutaj podane połączenia dające niemal na pewno zgon pacjenta, a które może zastosować sam pacjent- nie tylko niedouczony lekarz.

0
0
Brak głosów.

Zgadzam się,a ten artykuł może nie jest całkowicie kłamstwem, ale właściwie niczego nie wnosi, poza tym opiaty są bardzo trudno dostępną grupą leków właściwie wszystkie podane w artykule leki są bardzo żadko przepisywane przez lekaży, a żeby przedawkować lub jakkolwiek przesadzić z dawkowaniem ,naprawdę trzeba  by tego chcieć i mocno się zawziąść...pozdrawiam.

0
0
Brak głosów.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.