Powszechnie używane leki mogą zabić

Kategorie: 

www.dreamstime.com

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że obecnie wiele rodzajów leków można kupić dosłownie wszędzie. Leki przeciwbólowe, przeciwalergiczne, uspokajające można kupić w supermarketach, na stacjach benzynowych, a nawet i w przyosiedlowym sklepiku.


Te pozornie zwyczajne leki, do których w naszym życiu codziennym zdążyliśmy się już przyzwyczaić, w rzeczywistości są bardzo niebezpieczne. Co roku setki tysięcy ludzi trafia do szpitala z powodu niewłaściwego przyjmowania leków. Dzieje się tak dlatego, że większości z nas wydaje się, że jak lek jest sprzedawany bez recepty, to nie może być groźny. Rzeczywistość jest zupełnie inna, bowiem jak każdy preparat chemiczny, mają one skutki uboczne, a ich przedawkowanie może skończyć się nawet śmiercią.


Oto kilka przykładów niebezpiecznych leków. które można kupić bez recepty:


Paracetamol. Środki przeciwbólowe oparte na paracetamolu przydatne są w przeziębieniach, bólach głowy, bólach menstruacyjnych i z tego powodu prawie zawsze znajdują się w naszych domach. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że wysokie dawki mają działanie hepatoksyczne. Przedawkowanie paracetamolu jest najczęstszą przyczyną niewydolności wątroby. Jest to zaburzenie funkcjonowania wątroby, które może być śmiertelne i przejawia się takimi objawami, jak ból brzucha, nudności i bladość skóry.


Należy zawsze uważnie czytać ulotki dołączone do opakowania i w żadnym przypadku, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem nie przekraczać zalecanej maksymalnej dawki. Dla osoby dorosłej jest to na ogół 4000mg paracetamolu na dobę. Maksymalna ilość tabletek zależy od składu przyjmowanego leku. Należy również pamiętać, że paracetamol jest dostępny pod różnymi nazwami, więc trzeba bardzo uważać, żeby nie przyjmować jednocześnie leków o tym samym składzie.


Inhibitory pompy protonowej. Do tej grupy zalicza się leki stosowane w terapii choroby wrzodowej (omeprazole, Controloc). Jednak niewiele osób wie, że substancje te mogą uzależnić już w ciągu kilku tygodni ich przyjmowania, a także blokują wchłanianie witamin i minerałów, co po pewnym czasie może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.


Leków z tej grupy nie powinno przyjmować się dłużej niż przez cztery tygodnie bez przerwy.


Leki przeciwhistaminowe. Leki te szybko łagodzą objawy alergii, jednak część z nich zawiera difenhydraminę, która wywołuje zawroty głowy. Leki przeciwalergiczne mogą negatywnie wpływać na koncentrację, która potrzebna jest na przykład podczas prowadzenia pojazdu.


Niezwykle ważne jest, aby przed przyjmowaniem takich leków uważnie przeczytać dołączoną ulotkę oraz przestrzegać wszystkich zaleceń, zwłaszcza tych odnoszących się do zdolności do prowadzenia pojazdów. Leki przeciwhistaminowe zawierające difenhydraminę najlepiej przyjmować wieczorem.

 

Niesteroidowe leki przeciwzapalne. To dość obszerna grupa leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Najczęściej przyjmowane przy dolegliwościach bólowych i przy przeziębieniu, jednak duże ich dawki brane przez dłuższy okres czasu, mogą poważnie wpływać na stan żołądka. Są one drugą najczęściej występującą przyczyną powstawania wrzodów żołądka. Co więcej, wysokie dawki niesteoroidowych leków przeciwzapalnych mogą wpływać również na serce i nerki.


Niesteroidowe leki przeciwzapalne powinno się przyjmować po posiłku, lub przynajmniej ze szklanką mleka. Bez konsultacji z lekarzem nie powinno się zażywać tych leków dłużej, niż przez 10 kolejnych dni. Leki te sprzedawane są pod wieloma różnymi nazwami, np. Nurofen, Ibuprom, Aspiryna, itp.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Take Good Care

Polacy powszechnie nadużywają

Polacy powszechnie nadużywają leków przeciwbólowych i trują się bez potrzeby i co gorsza na własną rękę chemikaljami serwowanymi im przez koncerny farmaceutyczne. Podczas gdy istnieje wiele naturalnych preparatów, które potrafią znacznie poprawić stan naszego zdrowia tak jak wyżej wspomniany młody zielony jęczmień.

0
0
Portret użytkownika b@ron

używaliście może kiedyś miodu

używaliście może kiedyś miodu manuka? działa to na jakieś dolegliwości? czy kolejny drogi produkt przereklamowany?
 

0
0

Skomentuj