Kilka interesujących faktów, których możesz nie wiedzieć o zębach

Kategorie: 

www.sxc.hu

Współczesny człowiek rzadko kiedy pamięta o zębach do chwili, gdy zaczynają go boleć. Tymczasem historia relacji człowieka z jego zębami jest całkiem interesująca.


Cywilizację Majów kojarzymy głównie z ich kalendarza i przewidywań końca świata, którego wielu ludzi spodziewało się w grudniu 2012 roku. Jednak także o zębach, a raczej ich ozdabianiu - Majowie wiedzieli całkiem sporo. Ponad 2,5 tysiąca lat temu byli oni w posiadaniu pewnego rodzaju wiertła, którym nadawali różne kształty swoim zębom. Najbogatszym Majom wiercono dziury w zębach, w które następnie wkładano szlachetne kamienie. Całą procedurę przeprowadzano z taką precyzją, że zęby się nie niszczyły i nie wypadały.


W wielu krajach do dzieci, którym wypadły mleczne zęby, przychodzi Wróżka Zębuszka (z ang. Tooth Fairy), która zabiera mleczaki, w zamian zostawiając symboliczną kwotę pieniędzy. Tymczasem w krajach hiszpańskojęzycznych jej rolę spełnia Myszka Ratoncito Pérez. Postać ta pojawiła się w 1894 roku, gdy pierworodnemu synowi króla Hiszpanii wypadł pierwszy mleczny ząb. Na jego prośbę znany hiszpański pisarz - Luis Coloma napisał dla małego księcia, najbardziej ukochaną do tej pory przez wszystkie hiszpańkie dzieci, opowieść o mleczaku, który wypadł.


W przeszłości ludzie uskarżali się na ból zębów nie rzadziej, niż obecnie. Niestety nie było wtedy dentystów z prawdziwego zdarzenia. Ludzie więc szukali pomocy dopiero w momencie, gdy ząb trzeba było wyrwać. Oczywiście zwracali się z tym do ludzi, którzy posiadali odpowiednie narzędzia - dlatego rolę dentystów w tamtych czasach spełniali kowale i .... fryzjerzy.


Chińskim naukowcom udało się ostatnio wyhodować ząb z komórek macierzystych pobranych z moczu. Aby pozyskać zainteresowanie ludzi, naukowcy najpierw przeprowadzili eksperyment na myszach. W jamie ustnej gryzoni udało im się wyhodować niewielką ilość zębiny i szkliwa. Jednak dalsza część eksperymentu musi być poważnie przemyślana, ponieważ naukowcy muszą opracować metodę, dzieki której wyhodowane zęby nie będą odrzucane przez człowieka.


Wstrząsające badania potwierdziły, że w łazience - podczas spłukiwania muszli klozetowej wodą ze spłuczki - bakterie kałowe są rozrzucane we wszystkich kierunkach, opadając również na środki podstawowej higieny, takie jak mydło, czy szczoteczki do zębów. Dlatego większość ludzi zapewne zaczęła zamykać deskę klozetową przed naciśnięciem przycisku spłuczki. Jednak to nie ochroni nas przed wszystkimi bakteriami. Ironią jest to, że szczoteczka do zębów, która powinna usuwać bakterie z jamy ustnej i zębów, jest doskonałym miejscem do ich rozwoju. W środowisku ciepłym i wilgotnym bakterie przeciez rozmnażają się doskonale. Dlatego najlepsze co można zrobić, to suszyć szczoteczkę po każdym użyciu i wymieniać ją regularnie.


W Chinach, kraju w którym żyje półtora miliarda ludzi, wprowadzono Dzień Miłości do Żębów, aby zmobilizować obywateli do lepszej dbałości o higienę jamy ustnej. Dzień ten obchodzony jest 20 września każdego roku. W tym dniu dentyści rozdają pacjentom materiały promocyjne i informacyjne, które mają na celu zwiększyć ich świadomosc w zakresie dbałości o stan jamy ustnej.


W starożytnym Egipcie ludzi dbali o zęby w różnoraki sposób. Nawet obecnie w wielu krajach zamiast szczoteczek do zębów używa się naturalnych zamienników: gałązek pewnych drzew i krzewów cynamon, miswak). Hindusi używają liści mango, które zapobiegają chorobom dziąseł, odkładaniu się płytki nazębnej i próchnicy oraz mają właściwości wybielające.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Lena

Specjalnie do usuwania

Specjalnie do usuwania bakterii z włosia szczoteczki powstały specjalne sanitazery UV. Ja np używam sanitazera marki Philips Sonicare i już żadne bakterie nie są mi straszne Wink wcześniej przed każdym myciem dezynfekowałam włosie wrzątkiem, ale było to bardziej kłopotliwe i zajmowało zdecydowanie więcej czasu niż teraz. Włączam urządzenie i po 10 minutach mam szczoteczkę bez bakterii! Doskonały wynalazek Smile

0
0
Portret użytkownika Propozycja do bazy

Nie chcę być nie miły ale

Nie chcę być nie miły ale znanym faktem jest że w średniowieczu ludziom się zęby nie psuły tak jak obecnie i na zębach szczątków ludzi z tamtej epoki właściwie problemem był kamień nazebny Wink

0
0
Portret użytkownika Bob

Temat artykułu totalnie nie

Temat artykułu totalnie nie adekwatny do treści. Wróżki zebuszki,a o zebach wlasciwie nic. Słabo, bardzo słabo. .

0
0

Skomentuj