Sposoby odtwarzania uzębienia

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Odtwarzaniem utraconego uzębienia zajmuje się jeden z działów stomatologii - protetyka. Istnieje kilka sposobów uzupełnienia braków w uzębieniu. Każdy jest indywidualnie dopasowywany do pacjenta pod względem cenowym jak i jakościowym. Dwiema najważniejszymi cechami uzupełnień protetycznych są: odtworzenie funkcji narządu żucia i odtworzenie funkcji estetycznej, czyli odtworzony ząb (sztuczny ząb) ma jak najbardziej przypominać prawdziwy.

 

Na ferreus.pl możemy znaleźć całą gamę propozycji odtwarzania uzębienia. Podstawowym rozróżnikiem są uzupełnienia stałe i ruchome.

Uzupełnienia stałe - służą do odtworzenia jednego bądź kilku sąsiadujących ze sobą zębów.  Stałe uzupełnienie nie sprawdzi się natomiast w przypadku całkowitego braku uzębienia. Uzupełnienia stałe dzielimy na korony protetyczne i most protetyczny.

Korona protetyczna odtwarza fragment zęba w przypadkach, kiedy ząb uległ złamaniu bądź zniszczeniu przez próchnicę w znacznym stopniu w części koronowej. Pod względem estetycznym odtworzony fragment ma wygląd, w zależności od użytego materiału, mniej lub bardziej realistyczny, natomiast funkcja żucia jest bardzo zbliżona do zębów naturalnych.

Most protetyczny - stosując tę metodę można jednocześnie odtworzyć kilka zębów. Wariantów mostów protetycznych jest wiele: na sąsiednie zęby wykonuje się korony protetyczne, między którymi zawieszony jest most; koronę protetyczną wykonuje się tylko na jednego sąsiadującego z luką zęba, w zależności od wielkości mostu może być on podparty z drugiej strony; mosty przyklejone do zębów sąsiednich bez ich szlifowania. Mosty, w zależności od materiału, są prawie nieodróżnialne od zębów naturalnych i bardzo dobrze odtwarzają funkcję żucia.

Uzupełnienia ruchome - zarówno stosowane do odtworzenia pojedynczych zębów jak i całych łuków. Dzielą się na protezy osiadające i protezy szkieletowe.

 

Protezy osiadające -  wykonywane najczęściej z akrylowych materiałów,  często dodatkowo posiadające metalowe klamry (elementy utrzymujące protezę dentystyczną na miejscu – tylko w przypadku protez częściowych). Protezy tak wykonane bardzo dobrze odtwarzają estetyczne właściwości zębów, jednak ich wadą jest słabe odbudowywanie funkcji żucia. Dodatkową wadą jest osiadanie protezy. Przy długim użytkowaniu takich protez zwiększa się zanik wyrostka zębodołowego, co pociąga za sobą coraz słabsze utrzymywanie się protezy na właściwym miejscu. Jednak pomimo tego protezy należą do najbardziej popularnych, i co też ważne, dość tanich w porównaniu do innych metod.

 

Protezy szkieletowe opierają się o zęby własne za pomocą cierni i klamer. Najważniejszą cechą protezy jest metalowy szkielet, który łączy wszystkie elementy. Może być ona tylko częściowa, więc możemy nią uzupełnić tylko braki kilku zębów. Dobrze spełnia swoja funkcję estetyczną i dobrze odtwarza warunki żucia. Nie osiada, ponieważ wszystkie siły są przenoszone na zęby własne pacjenta. Dodatkową zaletą takiej protezy jest ograniczona płyta – dzięki metalowemu szkieletowi – czyli zajmuje mniej miejsca na podniebieniu. 

 

Oprócz powyższych metod opisanych na ferreus.pl w protetyce stosowany jest jeszcze jeden sposób uzupełnienia braków w naturalnym uzębieniu - implanty. Są to sztuczne zęby wszczepiane w kość szczęki. Za ich pomocą można odbudować pojedyncze zęby jak i całe łuki zębowe. Bardzo dobrze odtwarzają estetykę zębów jak i ich funkcję żucia.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Protetyk

Prawdziwym postępem będą

Prawdziwym postępem będą dopiero komórki macierzyste z których wyrosną zęby własne

0
0
Portret użytkownika keri

Ciekawy byłby art o wkładkach

Ciekawy byłby art o wkładkach smile-up dla tych, którzy mają dobre funkcjonalne zęby, lecz niekoniecznie dobrze wyglądające wg świrusów od wybielania, prostowania, licówkowania itp.
Dobrze byłoby wiedzieć, gdzie i za ile można taką kupić/zrobić. Nie można w niej jeść, w tym sie po prostu wyglada - dobrze wygląda do zdjęcia, do ślubu, na imprezę itp.
Różnice w cenie sa ogromne.

0
0

Skomentuj