Wypryski na twarzy w tym wieku? Przeczytaj o trądziku dorosłych

Kategorie: 

Źródło: Internet

Przez większość osób trądzik jest uważany za przypadłość z którą zmagają się jedynie nastolatkowie, dlatego zdziwienie budzą pojawiające się wypryski na twarzy po 30-stym a nawet 40-stym roku życia. Dermatolodzy i specjaliści informują - trądzik pojawia się również u osób dorosłych, u których w młodości ta przypadłość praktycznie nie występowała. Dodatkowo, jest to problem dość niepokojący i trudny do wyleczenia.

 

Przyczyny trądziku dorosłych

W przypadku trądziku u nastolatków główną przyczyną są zmiany i zaburzenia hormonalne, natomiast trądzik u osób dorosłych nie ma z tym nic wspólnego. Z tego też względu nieskuteczne są tabletki regulujące pracę hormonów. Oto główne przyczyny pojawiania się wyprysków na twarzy u osób dorosłych:

  • Zła dieta - osoby zapracowane często nie mają czasu na zbilansowaną dietę i powstrzymują głód za pomocą szybkich przekąsek, produktów wysokoprzetworzonych i jedzenia typu fast food. Takie menu stymuluje produkcję androgenów nasilając tym samym produkcję łoju, a więc pojawianie się na twarzy licznych niedoskonałości.
  • Stres - jest lekceważoną przyczyną pojawiania się trądziku, natomiast to właśnie stres w dużym stopniu nasila produkcję łoju i wpływa na wytwarzanie neuromediatorów pozapalnych.
  • Cera tłusta - zdecydowanie odporniejsza na proces starzenia, jednak cera tłusta nawet w późniejszym wieku może powodować liczne stany zapalne, które powodują wypryski na twarzy.

Produkowany w nadmiernych ilościach łój, jest gęsty i z trudem wydostaje się na powierzchnię skóry. Tworzą się zaskórniki, rozwijają się bakterie i powstają stany zapalne. Na skórze pojawiają się krosty, guziki i dość bolesne ropne nacieki.

Trądzik dorosłych różni się od młodzieńczego również pod względem lokalizacji. U osób dorosłych pojawia się najczęściej w dolnej części twarzy. Wypryski nie są rozsiane i częste, ale mają charakter długo utrzymujących się punktowych stanów zapalnych. Są trudne do wyleczenia.

 

Leczenie trądziku dorosłych

W tym przypadku standardowa terapia antytrądzikowa nie jest skuteczna. Najlepiej więc jest zastosować terapię dostosowaną do indywidualnych potrzeb osoby zmagającej się z tym problemem. Zwykle zaleca się stosowanie doustnych antybiotyków, które mają działanie antybakteryjne. Skuteczne są także retinoidy czyli pochodne witaminy A, które normalizują wydzielanie łoju. Jednak ten typ terapii powinien być stosowany pod ścisłym nadzorem lekarza, gdyż istnieje wiele przeciwwskazań podczas jej stosowania. W kolejnym etapie leczenia można już stosować preparaty używane zewnętrznie do smarowania miejscowych stanów zapalnych. Działają antybakteryjnie zatrzymując powstawanie stanów zapalnych.

 

Codzienna pielęgnacja

To jeden z ważniejszych elementów, aby zapobiegać powstawaniu trądzikowi. Z trądzikiem mają do czynienia nie tylko dorosłe kobiety - wypryski na twarzy pojawiają się również u mężczyzn. Dlatego odpowiednia, codzienna pielęgnacja dotyczy obu płci.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, co się je. Dieta na trądzik powinna być lekkostrawna, pełna warzyw i owoców. Zamiast w pośpiechu spożywać lunch w fast foodzie, lepiej wcześniej przygotować sobie sałatkę ze świeżych warzyw lub gotowaną pierś z kurczaka i marchewkę. Twoja cera podziękuje Ci za takie odżywianie.

Istotne jest również dokładne oczyszczanie twarzy, zwłaszcza przy cerze tłustej. Najlepiej nadadzą się preparaty zawierające kwas salicylowy, który zmiękczy komórki i ułatwi usunięcie zaskórników. Warto też co kilka dni wykonywać peeling, który nie pozwoli na nadmierne gromadzenie się łoju.

Wskazane jest natomiast unikanie stresu oraz dymu papierosowego, które szkodliwie wpływają na twarz i cały organizm.
 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika keri

Chemtrails, którym trują nas

Chemtrails, którym trują nas w postaci oprysków, powoduje m.in. choroby skórne, które lekarze nie wiedzą jak leczyć.
Chemtrails powoduje też choroby neurologiczne i górnych dróg oddechowych. Lekarze przepisują rozmaity syf farmaceutyczny, który i tak jest nieskuteczny.

0
0

Skomentuj