Nawyki, które szkodzą naszym zębom

Kategorie: 

www.sxc.hu

Nadmierne przestrzeganie higieny nie zawsze służy zdrowiu. Wiadomo, że dentystę powinno się odwiedzać co najmniej dwa razy w roku, regularnie myć zęby przy użyciu szczotki i odpowiedniej pasty do zębów, używać nici dentystycznej. Czy jednak stosując się do tych wszystkich zasad można być pewnym, że z zebami wszystko w porządku i nie ma powodu do niepokoju?


Jak podaje "Feelgood", istnieje kilka ludzkich nawyków, które mogą prowadzić do uszkodzenia zębów i przez które można bardzo szybko pożegnać się z pięknym i zdrowym uśmiechem. Oto niektóre z nich:

1. Nadmierna dbałość o zęby. Obowiązuje tu stara zasada, że "lepsze jest wrogiem dobrego". Stosowanie zbyt twardych szczoteczek do zębów, past wybielających, płynów do płukania ust, które naruszają naturalną mikroflorę - to wszystko wzpływa na stan szkliwa zębów, które uszkadza się przy zbyt gorliwym szczotkowaniu. Ponadto uszkodzeniu ulegają dziąsła, ponieważ mikrourazy zwiększaja ryzyko zakażenia i poważnych chorób, takich jak paradontoza., która moze prowadzić nawet d utraty zębów.

2. Stosowanie domowych środków na wybielanie zębów. Takie metody mają nie tylko słabą skuteeczność, ale i mogą spowodować nieodwracalne szkody dla zębów - uszkodzenie szkliwa i spowodować zapalenie dziąseł. Obecnie istnieje cały szereg metod profesjonalnego wybielania zębów - najlepiej zapytać o nie swojego dentystę.

3. Zbyt gorące lub zbyt zimne napoje, różnice temperatur. Jeśli jesteśmy miłośnikami kawy i lodów (a kto ich nie lubi), gorące jedzenie lub picie szklanki wody z kostkami lodu, najlepiej byłoby pozbyć się takich nawyków. Gwałtowny skok temperatury z zimnej do ciepłej i na odwrót, może dosłownie zniszczyć szkliwo, tworząc pęknięcia, które stają się "furtką" dla bakterii, rozwoju próchnicy i nadwrażliwości zębów.

4. Mechaniczne uszkodzenia zębów. Winne są zazwyczaj ulubione orzeszki, czy nasiona, które rozgryzamy zębami oraz wykorzystywanie własnych zębów do niewłaściwych celów, tj. przegryzanie nitki, czy otwieranie zębami butelek - tak, są i tacy! Dlatego najlepiej w ogóle zrezygnować z tych przyzwyczajeń.

5. Ignorowanie problemów ortodontycznych. wady zgryzu, "krzywe zęby" - dentyści domagają się leczenia takich problemów nie tylko ze względów estetycznych, ale też dlatego, że wady zgryzu i nierówne zęby mogą być przyczyną wielu komplikacji - jeśli zęby są w zbytnim kontakcie ze sobą, może to spowodować nadmierne ścieranie się zębów, uszkodzenia szkliwa, czy choroby dziaseł, które w 5% przypadków prowadzą do poważnych chorób. Warto tu dodać, że leczenie ortodontyczne można zacząć w każdym wieku, jednak im szybciej sie ono zacznie, tym będzie ono skuteczniejsze!

6. Niezdrowe jedzenie i picie. Mamy tu na myśli napoje, gumy do żucia, jedzenie zawierajace barwniki, kwasy, sztuczne i naturalne substancje słodzące, które wchodząc w reakcję ze śliną mogą powodować korozję szkliwa.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika lukuss

Trzeba przyznać, że

Trzeba przyznać, że szczoteczka soniczna jest o niebo lepsza od tradycyjnej.

0
0
Portret użytkownika mario32

Wystarczy trochę poczytać i

Wystarczy trochę poczytać i zobaczyć jak działa szczoteczka elektryczna. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemności podczas mycia i utrzymywać odpowiednią higienę w jamie ustnej.

0
0
Portret użytkownika Lena

Krótkie mycie zębów poniżej

Krótkie mycie zębów poniżej czasu zalecanego przez stomatologów (min.2-3 minuty) to też zły nawyk. Choć problem ten można łatwo rozwiązać stosując szczoteczki elektryczne do zębów. Większość z nich ma specjalny 2 minutowy timer, a i coraz częściej też dodatkowy, co 30 sekund. Znacznie ułatwia to mycie zębów regularnie i w odpowiednim, zalecanym czasie. Ewentualnie można też stosować specjalne klepsydry odmierzające czas szczotkowania zębów, choć myślę, że jest to już mniej wygodne..

0
0

Skomentuj