Jak przygotować się do ciąży?

Kategorie: 

Źródlo: Internet

W życiu kobiety nadchodzi taki moment, kiedy odzywa się w niej instynkt macierzyński. Posiadanie dziecka to oczywiście ogromna odpowiedzialność, ale również niesamowite szczęście. Do roli matki warto się jednak odpowiednio przygotować. Co zrobić, by jak najlepiej przejść przez okres ciąży? Oto kilka istotnych kroków, która powinna wykonać każda kobieta, planująca w najbliższym czasie zajść w ciążę.

 

Ciąża to czas wyjątkowy. Z jednej strony przyszli rodzice cieszą się z tego, że lada moment na świecie pojawi się ich potomek, ale z drugiej, najbliższe 9 miesięcy będzie dla kobiety prawdziwą przeprawą. Jej organizm czeka wiele zmian, do których zdecydowanie warto się przygotować. Planujesz z partnerem starać się o dziecko? Zobacz, o co warto zadbać już na samym początku. Sprawdź także inne istotne informacje dla przyszłych rodziców na kalendarz ciąży – dzieci.pl.

 

Odwiedź lekarza i dentystę

Jedną z pierwszych osób, której powinnaś powiedzieć o planowaniu ciąży jest Twój ginekolog lub lekarz rodzinny. Już na wstępie powie Ci on, jakie badania warto wykonać przed samą ciążą, wypyta o przebyte choroby i skieruje na ewentualne szczepienia. Chętnie podpowie także o kilku innych szczegółach, istotnych przy planowaniu dziecka. Koniecznie również zadbaj o zęby – te w trakcie ciąży będą narażone na niszczenie!

 

Dieta

Jeszcze zanim zajdziesz w ciążę, powinnaś zadbać o swój jadłospis. Zdrowa dieta bogata w cenne wartości odżywcze pomoże Ci zachować odpowiednią sylwetkę, do której łatwiej będzie Ci wrócić po porodzie. Oprócz tego odpowiednia dieta może pomóc w przypadku, gdy kilkakrotnie bezskutecznie staraliście się o potomka. Warto dlatego, by i Twój partner zaczął baczniej zwracać uwagę na to, co je. Starajcie się wyeliminować alkohol, kofeinę oraz papierosy. Wzbogać za to dietę kwasem foliowym i różnymi witaminami.

 

Zacznij ćwiczyć

Ciąża jest dla organizmu kobiety wielkim wzywaniem. Warto więc przygotować się do niej fizycznie. Zadbaj o swoją kondycję, bo ta w najbliższych dziewięciu miesiącach z pewnością będzie Ci potrzebna. Nawet w trakcie samej ciąży nie powinnaś leżeć do góry brzuchem (chyba, że takie są zalecenia lekarza). Ruch powinien sprawiać Ci radość, więc wybierz taką aktywność, która będzie Ci odpowiadać w największym stopniu.

 

Porozmawiaj z partnerem

Decyzja o posiadaniu dziecka powinna być podjęta wspólnie z partnerem. Przed tak ważnym krokiem w Waszym życiu warto szczerze porozmawiać i wspólnie przygotować się do roli rodziców.

 

Obserwuj cykl miesiączkowy i zrezygnuj z antykoncepcji

Zobacz, czy regularnie miesiączkujesz – to pozwoli Ci określić swoje dni płodne, podczas których możliwe będzie poczęcie dziecka. Jeśli do tej pory stosowałaś antykoncepcję hormonalną, powinnaś szybko z niej zrezygnować. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub problemów z cyklem, zawsze warto zasięgnąć porady swojego lekarza.

 

Pomyśl o porodzie

Co prawda na wiążące decyzje przyjdzie jeszcze czas, ale już na wstępie warto pomyśleć, gdzie chcesz urodzić. Jeśli masz już wybranego ginekologa, możesz poprosić go o rekomendację jakiegoś szpitala. 

 

W. Chentkiewicz

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika ela

taaaa, szczepienia -świetny

taaaa, szczepienia -świetny pomysl, uważam, że czytanie artykułu o czysta strata czasut

0
0

Skomentuj