Jak uniknąć poalkoholowego kaca?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Często podczas spożywania alkoholu ludzie nie zastanawiają się nad tym, jak będą czuć się następnego ranka. Klasyczne objawy poalkoholowego kaca to niezaspokojone pragnienie, ból głowy oraz ogólna słabość naszego organizmu. Jednak jak można temu zapobiec?

 

Z żołądka do naszej krwi dostaje się niewielka ilość spożywanego alkoholu. Większość substancji jest wchłaniana przez ściany dwunastnicy, która jest znacznie lepiej ukrwiona. Etanol we krwi podróżuje żyłami do naszej wątroby i tam niektóre jego cząsteczki są rozszczepiane, a reszta dalej pozostaje w układzie krążenia przechodząc wielokrotnie przez wątrobę aż do momentu całkowitego oczyszczenia.

 

Wędrówka alkoholu we krwi trwa, dopóki jego stężenie nie spadnie do naturalnego poziomu. Co ciekawe, w ludzkim organizmie zawsze występuje niewielka ilość etanolu – nie więcej niż 1 mg/l. W sumie wątroba przetwarza około 90% alkoholu, resztę wydala się razem z moczem, podczas oddychania, a także poprzez pot.

 

Do walki z etanolem wątroba wykorzystuje trzy podstawowe enzymy – dehydrogenazę alkoholową, cytochrom 2E1 oraz dehydrogenazę acetaldehydową. Pierwsze dwa enzymy utleniają etanol tworząc aldehyd octowy, który jest następnie przekształcany przez trzeci enzym w kwas octowy – rozkłada się on do postaci wody i dwutlenku węgla wraz z uwalnianiem energii.

 

To właśnie aldehyd octowy najbardziej zatruwa nasz organizm. Im szybciej substancja opuści nasze ciało, tym szybciej poczujemy się lepiej. Aldehyd octowy jest cząsteczką aktywną chemicznie, która oddziałuje z białkami i zaburza ich działanie. Cierpi na tym przede wszystkim układ nerwowy, a także różne tkanki organizmu. 

Stan naszego zdrowia „na kacu” zależy od wielu czynników – wagi, płci, wieku, ale najbardziej od uwarunkowań genetycznych. Liczy się także doświadczenie w piciu alkoholu, ponieważ działanie enzymu cytochromu 2E1 może wzrosnąć, jeśli alkohol jest spożywany regularnie.

 

Wracając jednak do aldehydu octowego, w szybszym usunięciu go z naszego organizmu mogą pomóc odpowiednie, sycące posiłki. Nie od dziś wiadomo, że alkohol szkodzi najbardziej na pusty żołądek, a specjaliści polecają w szczególności spożywanie węglowodanów, na przykład owsianki oraz ryżu.

 

Spowalnianie powstawania aldehydu octowego powodują także kwasy. Dlatego podczas spożywana alkoholu warto jest jeść nieprzetworzone owoce – najlepiej cytrusy. Wskazane jest także picie czystej wody, aby wypłukać z siebie toksyczną substancję. To jednak nie wszystko, wiele wskazuje na to, że dobrym sposobem na kaca jest także wysiłek fizyczny, na przykład jogging.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Marek60

Polecam wpisać każdemu w

Polecam wpisać każdemu w google: chlorofil roślinny w płynie. Moja Pani doktorka poleciła mi picie chlorofilu roślinnego, gdyż miałem problem z zaparciami. Po około dwóch tygodniach picia chlorofilu 3 razy dziennie, problem znikł. Chlorofil roślinny pomaga też na kaca, dlatego, że alkohol zakwasza organizm, a chlorofil ma właściwości silnie odkwaszające i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.

0
0

Skomentuj