Nieświeży oddech? To może być oznaka źle działającego metabolizmu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wielu ludzi zmaga się z halitozą – nieświeżym oddechem, mimo prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Skąd bierze się ten wstydliwy problem? Zespół naukowców z Uniwersytetu Radbound w Nijmegen odkrył, że źródłem nieświeżego oddechu może być nieprawidłowe funkcjonowanie metabolizmu człowieka.

 

Zwykle za nieświeży oddech mogą odpowiadać choroby przełyku i zatok, a także choroby zębów i dziąseł. Jednak około 0,5-3% ludzi zmaga się z halitozą, której dokładnego źródła nie da się ustalić. Naukowcy z Nijmegen są zdania, że w tym przypadku dolegliwość może wynikać z niewłaściwego funkcjonowania układu pokarmowego człowieka.

 

Badacze odkryli, że często źródłem nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej jest metanotiol, który naturalnie powstaje w jelitach, jednak ze względu na zaburzenia metaboliczne nie jest usuwany. Dowiedziono, że za metabolizowanie metanotiolu odpowiedzialne jest specjalne białko o nazwie SELENBP1. 

Okazało się, że wszystkie badane osoby, które borykały się z wcześniej nieuzasadnioną halitozą, posiadały wadliwą mutację białka odpowiedzialnego za rozkład metanotiolu. Odkrycie naukowe może być początkiem do opracowania skutecznych leków na tę uprzykrzającą życie dolegliwość.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Zbyszek

Dokładnie tak. Jedną z

Dokładnie tak. Jedną z głównych przyczyn nieświeżego oddechu jest nieprawidłowy metabolizm, a co się z tym wiąże nieprawidłowe trawienie pokarmów, gnicie jedzenia w jelitach. Na ten temat jest też tutaj ciekawy artykuł: http://synergypoland.pl/nieprzyjemny-zapach-z-ust-jak-sie-go-pozbyc/ Niektórzy myślą, że płukanka załatwi im sprawę, a tymczasem rzeczywiście większość osób ma pracę siedzącą i odżywia się nieprawidłowo, więc naturalnym jest, że problemy z trawieniem przy takim trybie życia wystąpią wcześniej czy później.

0
0

Skomentuj