Otyłość a tłuszcze w diecie

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Nadwagę i otyłość uznaje się obecnie za choroby cywilizacyjne, coraz częściej też cierpią na nie dzieci i młodzież. Coraz więcej osób uskarża się na nadmiar kilogramów, które nie tylko negatywnie odbijają się na zdrowiu, cierpi na tym również wygląd zewnętrzny, który jest przecież nieodłącznym elementem wizerunku człowieka. Poznanie przyczyn otyłości i określenie jej rodzaju znacznie zwiększa skuteczność odchudzania.

Rodzaje otyłości

Możemy wyróżnić dwa rodzaje otyłości: pierwotną i wtórną. Na otyłość pierwotną ma wpływ genetyka, biologia (brak ruchu, (np. zaburzenia w funkcjonowaniu tzw. „ośrodka głodu”), styl życia (brak ruchu, niezdrowe odżywianie) i kwestie psychologiczne („zajadanie” problemów). Otyłość wtórna może być spowodowana wieloma chorobami metabolicznymi, ośrodkowego układu nerwowego, uszkodzeń podwzgórza w mózgu, wad genetycznych lub zażywaniem niektórych leków.

Coraz częściej jednak lekarze i dietetycy posiłkują się dodatkowym opomiarowaniem pacjentów, które pomagają określić precyzyjniej rodzaje otyłości i idące za nimi konsekwencje dla zdrowia. W takich badaniach ocenia się masę ciała, wskaźnik WHR (wskaźnik talia-biodro) oraz obwód talii. W zależności od miejsca, w którym odkłada się nadmiar tkanki tłuszczowej, mówi się o otyłości androidalnej, gynoidalnej oraz uogólnionej.

Otyłość androidalna (typu „jabłko”), nazywana bywa również otyłością brzuszną. Dlatego zamiast wykonywania skomplikowanych obliczeń, najlepiej po prostu zmierzyć obwód pasa. Wynik wyższy niż 94 u panów i 80 u pań świadczy o pierwszym stopniu otyłości brzusznej. Drugi stopień to odpowiednio przekroczenie 102 i 88 centymetrów pasie. Ten rodzaj otyłości najczęściej dotyka mężczyzn, u kobiet może wystąpić w czasie menopauzy.
Gromadzenie się tkanki tłuszczowej wokół jamy brzusznej może wywołać zaburzenia w pracy płuc i serca, otyłość brzuszna może również by przyczyną nadciśnienia, cukrzycy, czy choroby wieńcowej.

Otyłość gynoidalna (typu „gruszka”) dotyka przede wszystkim kobiet i charakteryzuje się gromadzeniem tkanki tłuszczowej najczęściej wokół bioder i pośladków. Ten rodzaj otyłości bardzo często spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi, może być też uwarunkowana genetycznie. Nie jest ona tak groźna jak otyłość brzuszna, jednak ze względu na szczególne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, jej pozbycie się nie jest łatwe.

Z przypadkiem otyłości uogólnionej mamy do czynienia, gdy tkanka tłuszczowa rozkłada się równomiernie po całym ciele. Taki rodzaj otyłości borykają się z nadwagą najczęściej już od najmłodszych lat.

Zalecenia dietetyczne w profilaktyce i leczeniu otyłości

W walce z otyłością najważniejsza jest regularność w spożywaniu posiłków. Ważne jest, aby niewielkie posiłki spożywać o stałych porach, najlepiej 5 razy w ciągu dnia. Ostatni posiłek należy przyjmować na 4 godziny przed snem. Napady głodu dopadające w tym czasie najlepiej zaspokoić jedząc owoc lub pijąc świeżo wyciskany, niesłodzony sok. Należy również pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, wypijając co najmniej 1,5 litra płynów dziennie – oczywiście najlepiej niegazowanej wody mineralnej, ziołowych herbat, czy niesłodzonych soków.

Otyłość a tłuszcze w diecie

W trakcie stosowania diety należy znacząco zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczów zwierzęcych, najlepiej zastępując je tłuszczami pochodzenia roślinnego. Konieczna jest również całkowita rezygnacja z jedzenia produktów zawierających cukry proste oraz duże ilości soli (np. dania typu „fast food”).

Niezależnie od tego jaki zdiagnozowano rodzaj otyłości, walka z nią wygląda tak samo. Aby skutecznie i trwale stracić nadmiarowe kilogramy, należy oprzeć się na odpowiedniej diecie, najlepiej konsultując się uprzednio z lekarzem, zwiększyć znacznie swoją aktywność fizyczną, dostosowując ją do wieku i stanu zdrowia oraz wytrwale dążyć do zamierzonego celu, ponieważ leczenie otyłości trwa zazwyczaj latami.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Walentyna

A ja się wcale nie dziwie.

A ja się wcale nie dziwie. Mam koleżankę, która codziennie daje swemu dziecku na kebaba czy hamburgera zamiast zrobić mu kanapki do szkoły. Jak taki dzieciak ma później być zdrowy jak codziennie je te świństwa.

0
0

Skomentuj