Konsekwencje poznawcze ciężkiego COVIDa odpowiadają 20 latom starzenia!
Image
Jak wiadomo jedną z konsekwencji COVID-19 może być utrzymujące się zmęczenie i mgła mózgowa. Jednak jedno z najbardziej rygorystycznych badań nad długoterminowymi skutkami poznawczymi ciężkiej infekcji dało dość niepokojące wyniki.
W badaniu, w którym porównano 46 pacjentów z ciężkim COVID-19 z 460 grupą kontrolną, naukowcy odkryli, że psychiczne konsekwencje ciężkiego COVID-19 po sześciu miesiącach mogą być równoważne 20-letniemu starzeniu się – od 50 do 70 lat – lub utracie 10 IQ. Specyficzne zmiany psychiczne również różniły się od tych obserwowanych w otępieniu czy ogólnym starzeniu się.
Upośledzenie funkcji poznawczych jest charakterystyczne dla szerokiej gamy chorób neurologicznych, w tym demencji, a nawet normalnego starzenia się, ale obserwowane przez nas wzorce – poznawcze „odciski palców” COVID-19 – różnią się od wszystkich tych chorób – mówi neurobiolog David Menon z Uniwersytetu. z Cambridge w Wielkiej Brytanii, starszy autor badania.
Nowa praca nie ma na celu zaalarmowania wielu z nas, którzy już zachorowali na COVID, ale zamiast tego przygląda się bliżej, jak poważne zmiany poznawcze występują po ciężkich przypadkach infekcji, abyśmy mogli zrozumieć, jak je złagodzić. W eksperymencie wzięło udział 46 osób, które zgłosiły się do Addenbrooke's Hospital w Cambridge w wyniku COVID-19 między marcem a lipcem 2020 roku. Szesnastu z nich zostało poddanych wentylacji mechanicznej podczas pobytu w szpitalu.
Średnio sześć miesięcy po infekcji naukowcy śledzili ich za pomocą narzędzia testowego o nazwie Cognitron, aby zobaczyć, jak radzą sobie w obszarach takich jak pamięć, uwaga, myślenie, a także lęk, depresja i zespół stresu pourazowego. Naukowcy nie mieli wyników testów sprzed okresu, w którym osoby te zachorowały na COVID do porównania. Zamiast tego porównali swoje wyniki z wynikami grupy kontrolnej liczącej 460 osób.
Wyniki te zostały następnie porównane, aby zobaczyć, jak bardzo odbiegały od oczekiwanych danych dla ich wieku i demografii, na podstawie 66 008 członków ogółu społeczeństwa. Rezultaty pokazały, że ludzie, którzy doświadczyli ciężkiego COVID, byli mniej dokładni i mieli wolniejszy czas reakcji niż ludzie ogółem.
Najbardziej ucierpiała dokładność w zadaniach analogii werbalnych — kiedy ludzie są proszeni o znalezienie podobieństw między słowami. Odzwierciedla to anegdotyczne doniesienia, że ludzie mają trudności ze znalezieniem właściwego słowa po infekcji i czują, że ich mózgi są w zwolnionym tempie. Co ciekawe, zespół stwierdził, że mimo iż pacjenci zgłaszali różne poziomy zmęczenia i depresji, to nasilenie początkowej infekcji, a nie aktualne zdrowie psychiczne pacjenta, jest najlepszym przewidywanym wynikiem poznawczym.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie eClinical Medicine.
Ocena
- Dodaj komentarz
- 166 widoków
Chciałbym sie kiedyśurodzić
Chciałbym sie kiedyśurodzić inteligiętny