Ten substytut cukru może zwiększać ryzyko zawału serca, udaru mózgu i śmierci

Kategorie: 

Źródło: tg

Substytut cukru o nazwie erytrol (erytrytol), który jest używany do słodzenia stewii i innych niskocukrowych produktów ketonowych, został powiązany z krzepnięciem krwi, udarem, zawałem serca i śmiercią, zgodnie z najnowszym badaniem.

 

Problem nocny prowadzi do wcześniejszego wystąpienia chorób serca.

„Poziom ryzyka nie był niski” – powiedział główny autor badania, dr Stanley Hazen, dyrektor Centrum Diagnostyki i Profilaktyki Układu Krążenia w Instytucie Badawczym Lernera w Cleveland Clinic.

Znalezienie związku między erytrolem a problemami sercowo-naczyniowymi było czysto przypadkowe. Hazen powiedział: „Nie spodziewaliśmy się tego ani nawet tego nie szukaliśmy”.

 

Badanie Hazena miało prosty cel, tj. znaleźć nieznane substancje chemiczne lub związki we krwi osoby, które mogą zwiastować ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub śmierci w ciągu najbliższych trzech lat. W tym celu zespół rozpoczął analizę 1157 próbek krwi pobranych w latach 2004-2011 od osób zagrożonych chorobami układu krążenia.

„Znaleźliśmy substancję, która wydawała się odgrywać dużą rolę, ale nie wiedzieliśmy, co to jest” – powiedział Hazen. „Potem odkryliśmy, że był to erytrol, słodzik”.

Osoby z czynnikami ryzyka chorób serca, takimi jak cukrzyca, były dwukrotnie bardziej narażone na zawał serca lub udar, jeśli miały wysoki poziom erytrolu we krwi, zgodnie z badaniem opublikowanym w poniedziałek w czasopiśmie Nature Medicine.

 

Dodatkowe badania laboratoryjne i badania na zwierzętach opisane w artykule wykazały, że erytrol łatwiej sprzyja krzepnięciu płytek krwi. Skrzepy mogą przemieszczać się do serca, powodując zawał serca lub do mózgu, powodując udar. Wyniki „nie powinny być uogólniane na populację ogólną, ponieważ uczestnicy operacji mieli już zwiększone ryzyko chorób sercowo - naczyniowych” – twierdzą naukowcy.

 

Erytrol występuje naturalnie w wielu owocach i warzywach. Ma około 70 procent słodyczy cukru i według ekspertów jest uważana za żywność zero kalorii.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Józek

"który jest używany do

"który jest używany do słodzenia stewii"
Sprawdźcie czym jest stewia i czy wymaga słodzenia.

0
0

Skomentuj