3 porcje nabiału w ciągu dnia mogą znacznie poprawić stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Duże badania obserwacyjne, które opublikowano niedawno w czasopiśmie naukowym The Lancet, wykazały związek pomiędzy spożywaniem pełnotłustych produktów mlecznych a zdrowiem układu sercowo-naczyniowego. Pokarmy bazujące na mleku mają korzystnie oddziaływać na nasze zdrowie sercowo-naczyniowe.

 

Najnowsze badania, w których weryfikowano nawyki żywieniowe u ponad 130 tysięcy osób z 21 krajów na 5 kontynentach, dowodzą, że kwasy tłuszczowe występujące w pełnotłustych produktach mlecznych mogą odgrywać ważną rolę ochronną przeciw chorobom serca oraz udarom.

 

Wykorzystano ankiety na temat nawyków żywnościowych, aby zebrać informacje na temat codziennych jadłospisów 136 384 osób na przestrzeni 9 lat. Badane osoby miały od 35 do 70 lat, a produkty mleczne, które spożywano w większości stanowiło mleko, jogurt oraz ser.

 

Naukowcy podzielili swoją próbę badawczą na 4 grupy: tych, którzy wcale nie jedli nabiału, tych, których dzienne spożycie wynosiło jedną porcję nabiału dziennie, tych, którzy spożywali 1-2 porcje nabiału dziennie oraz tych, którzy spożywali średnio 3,2 porcji nabiału dziennie.

Badanie wykazało, że osoby z grupy przyjmującej największe dawki nabiału rzadziej umierały z powodu chorób układu krążenia i rzadziej doświadczały udaru lub poważnej choroby serca. Ponadto, w grupie, która regularnie spożywała wyłącznie pełnotłuste produkty mleczne, naukowcy stwierdzili najmniejsze ryzyko zgonu oraz problemów sercowo-naczyniowych.

 

Chociaż wyniki dotyczą badania obserwacyjnego i nie mamy tu związku przyczynowo-sutkowego, to można wysnuć wnioski, że niektóre tłuszcze nasycone w pełnotłustych produktach mlecznych mogą korzystnie wpływać na zdrowie naszego układu sercowo-naczyniowego, podobnie jak zawarte w nich witaminy oraz wapń. Czy to oznacza, że powinniśmy chętniej sięgać po tego rodzaju nabiał? Sami naukowcy zachęcają do częstszego spożywania nabiału, pod warunkiem, że nie cierpi się na nietolerancje pokarmowe. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj