5 powszechnych objawów nowotworu tarczycy

Kategorie: 

Źródło: National Human Genome Research Institute (NHGRI)

Pomimo faktu, że wskaźnik przeżycia nowotworu tarczycy jest wysoki (85%) to przez ostatnią dekadę wkaźnik wystąpienia raka tarczycy w Wielkiej Brytanii wzrósł aż o 75%, a prognozuje się, że przez następne 20 lat wzrośnie o 74%.

 

Co można zrobić by wykryć wczesne zmiany? Poniżej zaprezentowano 5 oznak, które mogą sygnalizować nowotwór tarczycy:

 

1. Trudność w połykaniu

Jeśli zmiana rośnie, może sprawiać problemy z połykaniem. Może się okazać, że jest to spowodowane przeziębieniem lub chorobą wirusową. Jeśli problemy z połykaniem nie ustąpią w ciągu paru tygodni najlepiej umówić się ze swoim lekarzem na wizytę.

 

2. Ból w szyi lub gardle. 

Tępy ból w szyi albo w gardle, który nie ustaje może być oznaką nowotworu tarczycy.

 

3. Guzek na szyi

Jako że tarczyca znajduje się w przedniej części szyi, nie wolno lekcaważyć zmian. Guz, który nie zniknie na przestrzeni kilku tygodni należy jak najszybciej sprawdzić u lekarza. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że guzek jest nowotworem, jeśli jest twardy, nie przesuwa się łatwo pod skórą oraz rośnie w miarę czasu.

 

4. Zmiana głosu

Ponieważ krtań mieści się zaraz nad tarczycą, każda zmiana tego gruczołu może uczynić go bardziej szorstkim.

 

5. Opuchnięte węzły chłonne w szyi

Podczas gdy może to zarówno wskazywać na infekcję to gdy powiększone węzły chłonne łączą się z innymi objawami z listy i nie ulegają pomniejszeniu do normalnego statnu, należy je jak najszybciej zbadać u lekarza. 

 

Inne rzadsze lub zaawansowane symptomy to trudności z jedzeniem, oddychaniem lub spaniem, biegunka lub częste zarumienianie się.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj