5 składników odżywczych, które korzystnie wpływają na mózg Twojego dziecka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Gdy dziecko osiąga wiek szkolny, wpływ odżywiania na jego zdolności poznawcze staje się bardziej widoczny niż kiedykolwiek. Składniki odżywcze odgrywają olbrzymią rolę w łączności pomiędzy neuronami w mózgu, co może skutkować osiąganiem lepszych efektów w nauce. Eksperci wyodrębniają pięć najważniejszych składników odżywczych dla dzieci.

 

  1. Luteina i zeaksantyna

Zarówno luteina, jak i zeaksantyna to karotenoidy (pigmenty roślinne o silnych właściwościach przeciwutleniających), które wpływają na wydajność mózgu, zwłaszcza gdy są spożywane razem. Choć ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak szpinak lub sałata, są świetnym źródłem luteiny, nie zawsze są one najsmaczniejsze dla dzieci. Na szczęście luteina znajduje się także w pomidorach, a zeaksantyna jest obecna w jajkach, kukurydzy, kiwi, winogronach, pomarańczach i w cukinii.

 

  1. Tłuszcze nienasycone

Ludzki mózg składa się w 60% z tłuszczu, a spożywanie dobrego nienasyconego tłuszczu jest korzystne dla rozwoju i wydajności tego organu we wszystkich fazach życia, także w dzieciństwie. Przyjmowanie suplementów z kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6 znacznie poprawia umiejętność czytania u dzieci, przynosząc najwyraźniejsze efekty w przypadku dzieci zmagających się z rozproszeniem uwagi. Najlepszym źródłem zdrowych tłuszczów są orzechy, nasiona, awokado i oliwa z oliwek. Jednak najważniejszy dla mózgu kwas tłuszczowy – DHA, jest osiągalny jedynie poprzez spożywanie tłustych ryb, takich jak łosoś i tuńczyk, niektórzy producenci żywności dodają go do jaj, mleka i innych produktów mlecznych. 

  1. Antocyjany

Niektóre polifenole, takie jak antocyjany - odpowiadające za purpurowy i niebieski kolor owoców i warzyw - mogą wspierać funkcjonowanie mózgu. W badaniu z 2017 roku stwierdzono, że dzieci w wieku szkolnym, które piły sok winogronowy osiągały lepsze wyniki w jednorazowo wykonywanych zadaniach umysłowych od dzieci spożywających placebo. Antocyjany znajdują się przede wszystkim w ciemnym winogronie i w jagodach.

  1. Cholina

Jest prekursorem kilku neuroprzekaźników, które odpowiadają za kluczowe procesy kognitywne, takie jak pamięć. Ten składnik można znaleźć zarówno w fasoli, jak i w mięsie i jajkach.

 

  1. Witamina E

Witamina E znajduje się w wielu obszarach mózgu, powiązanych z pamięcią, wzrokiem, słuchem oraz mową. Naukowcy uważają, że jest to jeden z najpotężniejszych składników odżywczych dla ludzkich zdolności poznawczych. Najlepszym źródłem witaminy E dla dzieci są jajka, nasiona słonecznika, migdały, orzechy laskowe, orzeszki ziemne oraz brokuły.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj