5 zdrowych nawyków żywieniowych, do których powinniśmy się stosować

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Każdy, kto chce utrzymać szczupłą sylwetkę wie, że jej podstawą nie jest tymczasowa dieta. Ważne są przede wszystkim zdrowe nawyki żywieniowe, które mogą pomóc w utracie wagi, ale także w utrzymaniu zdrowia, oraz do których powinniśmy się stosować przez większość naszego życia. Oto niektóre z nich:

 

1. Konsumowanie jedzenia, które nam smakuje:

Dietetycy jasno się wypowiadają, że jeśli w naszej diecie będzie obecna żywność, która nam nie smakuje, jesteśmy prędzej, czy później skazani na porażkę. Jedzenie ma być przyjemnym doświadczeniem, a jeśli wyeliminujemy wszystkie pokarmy, które lubimy, to znacznie trudniej będzie nam oprzeć się pokusom niezdrowych produktów. Warto więc zastanowić się, które ze zdrowych pokarmów najbardziej nam smakują i to właśnie one powinny być podstawą naszego jadłospisu.

2. Zbilansowane porcje posiłków

Znacznie lepiej jest jeść często, ale w mniejszych ilościach, niż robić sobie małą ilość obfitych posiłków, które spowalniają metabolizm oraz sprzyjają przejadaniu się. W tym przypadku najłatwiej jest podzielić swoje codzienne posiłki, tak by zagospodarować tę samą ilość jedzenia w dodatkowe przekąski. Potwierdzono w badaniach, że osoby, które nie posiadają szczególnej diety, ale jedzą często w małych porcjach i tak mogą schudnąć.

3. Unikaj jedzenia na mieście

Kolejnym sposobem, aby utrzymać naszą idealną wagę jest przygotowywanie samemu wszystkich posiłków. Jedzenie na mieście z pewnością jest smaczne i oszczędza czas, ale nigdy nie mamy pewności co do kaloryczności dania oraz jakich dokładnie składników, do niego użyto. Problemem są także często za duże porcje, którym podczas podania ciężko jest się oprzeć. Znacznie większą kontrolę posiada się w momencie, gdy zabieramy ze sobą własnoręcznie zrobione danie.

4. Spożywanie białka oraz błonnika

Białko i błonnik są w większości odpowiedzialne za uczucie sytości. Przetworzona żywność, taka jak batony i ciastka zwykle posiada bardzo niski zasób tych składników. Ciężko odczuć sytość po zjedzeniu paczki chipsów, co można za to uzyskać po spożyciu pieczonych ziemniaków.

5. Czerpanie kalorii z jedzenia, a nie z napojów

Soki i napoje gazowane z pewnością są smaczniejsze od czystej wody, ale za to potrafią posiadać zawartość kaloryczną pełnego posiłku. W badaniu z udziałem 173 otyłych kobiet w wieku od 25 do 50 lat, odkryto że wystarczyło jedynie wyeliminowanie słodzonych napojów z diety pacjentek, by uzyskać spadek ich masy ciała.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj