Kategorie:
U każdego człowieka praca serca ściśle wiąże się z jakimkolwiek innym funkcjonowaniem organizmu. Chociaż dokładne zbadanie najważniejszego w naszym organizmie narządu wymaga użycia zaawansowanej technologii, to o jego stanie informuje nas także nasze ciało. Oto kilka symptomów, które mogą świadczyć o chorobie serca.
Zagłębienie na płatku ucha
Jednym z najpopularniejszych objawów problemów ze zdrowiem serca są zagłębienia na płatkach uszu. Badania wykazały, że istnieje związek między ukośnym zagłębieniem na płatku ucha a zwiększonym ryzykiem wystąpienia miażdżycy. Z kolei ta choroba jest ściśle powiązana z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia, a zatem także serca.
Tłuszczaki
Małe guzki, uformowane z tłuszczu mogą pojawiać w wielu miejscach na ciele, na przykład na łokciach, kolanach, pośladkach, brzuchu lub na powiekach. Same guzki, oprócz nieestetycznego wyglądu, są nieszkodliwe dla naszego zdrowia. Mogą one jednak informować nas o problemach zdrowotnych. Tłuszczaki najczęściej występują u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu, a także u osób cierpiących na miażdżycę i choroby serca.
Pałeczkowatość palców
Pałeczkowatość palców objawia się zmienionym kształtem paznokci, ponieważ nasze opuszki stają się coraz grubsze i szersze, ze względu na rozrost tkanek. Zmiana ta jest zwykle bezbolesna i zachodzi na obu dłoniach. Niestety, wskazuje ona także na problemy z sercem, ponieważ krew nie dociera do palców prawidłowo, więc komórki namnażają się, aby rozwiązać ten problem.
Pałeczkowatość palców jest jednym z najstarszych objawów chorób układu krążenia, który został opisany już przez Hipokratesa w V wieku p.n.e. Dlatego też druga nazwa tego zjawiska nosi miano palców hipokratycznych.
Biała obwódka wokół tęczówki
Złogi tłuszczu mogą być widoczne także w naszych oczach – jako jasny pierścień wokół zewnętrznej części tęczówki. Przypadłość nie ma wpływu na nasz wzrok, jest jednak jasnym objawem wysokiego poziomu cholesterolu oraz miażdżycy.
Co ciekawe, około 45 % osób w wieku powyżej 40 lat posiada już tę charakterystyczną obwódkę wokół tęczówki. U osób w wieku 60 lat jest to już około 70 %. Obecność białych pierścieni w naszych gałkach ocznych wiążę się z wysokim ryzykiem choroby wieńcowej.
Paradontoza
Także stan zdrowia jamy ustnej jest ściśle związany z układem sercowo-naczyniowym. Bakterie z naszych dziąseł mogą przedostawać się do krwioobiegu i powodować stan zapalny w naczyniach krwionośnych, który prowadzi do chorób układu krążenia. Badania wykazały, że utrata zębów w wyniku stanu zapalnego dziąseł to ważny marker chorób serca.
Sine usta
Innym objawem wskazującym na problemy z sercem jest sinienie ust. Wargi ludzi posiadają zazwyczaj czerwono-cielisty kolor. Jednak u osób cierpiących na choroby serca usta mogą przybierać niebieskawy odcień, z powodu niewydolności układu krwionośnego. Warto jednak pamiętać, że usta mogą sinieć także od zimna, chwilowego braku tlenu lub przebywania na dużych wysokościach.
Skomentuj