6 pozytywnych skutków zdrowotnych wynikających z posiadania domowego pupila

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niekwestionowany urok zwierząt to nie jedyna ich zaleta. Jak dowodzą badania, posiadanie domowego pupila oferuje szereg korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Oto niektóre z nich.

 

  1. Niższe ryzyko alergii

Zwierzęta mogą zmniejszyć ryzyko występowania alergii. Jedno z badań opublikowanych w 2015 roku przez Medical News Today dowiodło, że psy i inne zwierzęta domowe obecne we wczesnym dzieciństwie zmniejszają ryzyko rozwoju astmy oraz alergii w wieku szkolnym. Wczesne narażenie na potencjalne alergeny wzmacnia układ odpornościowy, co zwiększa jego tolerancję w późniejszym życiu.

 

  1. Zmniejszenie lęku oraz stresu

Łagodzące mruczenie kota lub pies opierający głowę na kolanach właściciela może pomóc złagodzić stres i niepokój. W badaniach wykazano niższy poziom kortyzolu – hormonu stresu – u dorosłych oraz dzieci przebywających ze zwierzętami. 

  1. Zdrowsze serce

American Heart Association stwierdziło w 2013 roku, że posiadanie zwierzęcia, a w szczególności psa, może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Dzieje się tak między innymi ze względu na zwiększoną aktywność fizyczną. Właściciele zwierząt domowych mają także niższe ciśnienie krwi, niższy poziom cholesterolu, a także są rzadziej otyli.

 

  1. Łatwość w nawiązywaniu relacji społecznych

Ponad 66% właścicieli psów i 56% właścicieli kotów uważa swoje zwierzę za członka rodziny. Co więcej, posiadanie zwierzaka może poprawić umiejętności społeczne. Właściciele zwierząt są bardziej zaangażowani w relacje międzyludzkie i częściej odgrywają rolę przywódcy. 

  1. Poprawa zdrowia psychicznego

Kolejne badania wykazały, że posiadacze zwierząt domowych zgłaszają większe poczucie kontroli i poczucia bezpieczeństwa w swoim życiu. Domowi pupile mogą pomóc także w leczeniu chorób psychicznych, na przykład depresji.

 

  1. Spokojniejszy sen

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Mayo Clinic Proceedings dowiodło, że 41% właścicieli zwierząt, którzy pozwalają ich pupilom spać w ich sypialni lub w łóżku, sypia lepiej, odczuwając większy poziom bezpieczeństwa i relaksu podczas snu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj