6 sposobów, które ułatwią walkę z przejadaniem się

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sporadyczne przejedzenie się może mieć jedynie krótkotrwałe efekty w postaci poczucia ociężałości. Jednak jeśli staje się to rytuałem, może być to prosta droga do przybrania na wadze, nie wspominając o ryzyku chorób, takich jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca typu 2 lub choroby serca. Dobrą wiadomością jest jednak to, że istnieje kilka sposobów na pohamowanie tego niezdrowego nawyku.

 

Jedną z najprostszych metod w uniknięciu przejedzenia jest zadanie sobie pytania „czy nadal jestem głodny?” – twierdzi dr Michelle May, lekarz medycyny rodzinnej z Phoenix. Według dietetyczki większość ludzi niewystarczająco słucha sygnałów swojego organizmu, kierując się w spożywaniu posiłków nie głodem, a nudą lub stresem.

 

Wysypianie się okazuje się być kolejnym kluczowym czynnikiem. Niedawno opublikowane badania wykazały, że dorośli, którzy spali zaledwie 4,5 godziny przez cztery noce z rzędu, jedli dodatkowe 300 kalorii w przekąskach, względem osób poświęcających na sen 8,5 godziny.

 

Należy unikać szybkich posiłków. Pośpiech w jedzeniu może sprawić, że mózg nie ma wystarczająco dużo czasu, aby zasygnalizować sytość. Badania dowodzą, że niezdrowe jest także jedzenie w ruchu – osoby spożywające przekąski idąc, mogą zjeść ich nawet pięciokrotnie więcej, niż gdy posilają się w trybie spoczynku.

Zaleca się planowanie czasu spędzanego po posiłku. Brak zajęcia może sprzyjać późnym wędrówkom do kuchni, a dobrze zagospodarowany czas znacznie zmniejszy to ryzyko. Tak więc zorganizowany dzień będzie w tym przypadku skuteczną taktyką.

 

Dietetycy odradzają trzymania przekąsek w pobliżu, a także robienia ich zapasów w szafkach. Jeśli zjedzenie niezdrowego posiłku będzie wymagało udania się do sklepu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że się z niego zrezygnuje.

 

Badania dowodzą, że wypijanie szklanki wody przed jedzeniem może pomóc w nieprzejadaniu się. Ludzie wypijający wodę przed posiłkiem zjadają mniej kalorii z takim samym uczuciem sytości. Warto zwrócić uwagę także na to, że objawy głodu i odwodnienia są do siebie bardzo podobne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Asia

Niestety nie zawsze można tę

Niestety nie zawsze można tę walkę wygrać. Najgorzej jest jak muszę coś zjeść na mieście i w pośpiechu. Wtedy niestety niestrawność i czasem przejedzenie, bo w niektórych miejsca podają dosyć duże porcje obiadowe, a przecież jak zapłacił to zje. Przydałby mi się jakiś dobry pomysł na dolegliwości po takich posiłkach.

0
0

Skomentuj