7 korzyści wynikających z picia kefiru

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kefir jest musującym napojem z fermentowanego mleka, który zawiera charakterystyczną mikroflorę. Zalicza się go do produktów mleczarskich, które mają najwyższe właściwości odżywcze. Od wieków konsumuje się go na całym świecie, jednak najbardziej popularny jest w wielu częściach Europy oraz Azji, dopiero niedawno pojawił się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a to wszystko ze względu na rosnące zainteresowanie probiotykami oraz zdrowiem jelit.

 

Kefir powstaje z kombinacji bakterii oraz drożdży, połączenie to nazywa się ziarnami kefirowymi. Napój ma kwaśny smak i aromat, a jego konsystencja przypomina jogurt pitny. Ze względu na proces fermentacji, kefir może wydawać się być lekko gazowany.

 

Wiele korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania kefiru przypisuje się jego zawartości probiotycznej. Żywe organizmy obecne w płynie mogą poprawić kondycję jelit, lecząc określone dolegliwości trawienne oraz wspomagając system immunologiczny. Wśród najzdrowszych właściwości kefiru znajduje się:

 

1. Obniżenie poziomu cukru we krwi.

W 2015 roku badano wpływ konsumowania kefiru oraz zsiadłego mleka na poziom cukru we krwi u osób borykających się z cukrzycą. Pacjenci pijący kefir mieli znacznie niższe stężenie cukru we krwi od osób, które piły zsiadłe mleko.

 

2. Obniżenie cholesterolu.

Badania przeprowadzone w 2017 roku dowiodły zmian w poziomie cholesterolu u kobiet, które spożywały kefir. Po ośmiu tygodniach codziennego picia kefiru odnotowano u nich znaczny spadek poziomu złego cholesterolu. Probiotyki zawarte w kefirze mogą odgrywać ważną rolę w tym, ile cholesterolu organizm wchłonie z pożywienia.3. Odżywienie organizmu.

Składniki odżywcze w kefirze zależą od rodzaju mleka, z którego powstał. Jest to jednak zawsze dobre źródło białka, wapnia oraz potasu. Niektóre produkty są także wzbogacane w zawartość witaminy D.

 

4. Lepsza tolerancja laktozy.

Osoby z nietolerancją laktozy mogą spożywać kefir bez dolegliwości trawiennych, ponieważ bakterie obecne w pokarmie rozkładają większość laktozy. Stwierdzono, że konsumpcja kefiru poprawia trawienie laktozy i może być stosowana w celu zwalczenia jej nietolerancji.

 

5. Poprawa zdrowia żołądka.

Utrzymanie równowagi bakteryjnej w żołądku jest ważną częścią zdrowia układu trawiennego. Przebyte choroby, infekcje, a także zażyte antybiotyki mogą zaszkodzić florze bakteryjnej, co może zrekompensować picie kefiru. W niektórych badaniach kefir stosowano także przy leczeniu wrzodów trawiennych w żołądku oraz w jelicie cienkim. 

6. Właściwości lecznicze.

Badania laboratoryjne wykazały, że kefir może mieć właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Dowiedziono, ze napój ma potencjalnie korzystny wpływ na łagodzenie zapalenia żołądka i jelit, a także infekcje grzybicze pochwy.

 

7. Kontrola wagi.

Niektóre badania wykazały także, że spożywanie kefiru może zmniejszać masę ciała, jednak potrzebne jest dokładniejsze zgłębienie tego tematu.

 

Kefir jest bezpieczny w spożyciu, jednak osoba chcąca włączyć go do swojej codziennej diety musi wziąć pod uwagę niektóre czynniki. Osoby nietolerujące laktozy mogą pić kefir bez obaw, natomiast w przypadku alergii na mleko nie jest to już wskazane. Warto sprawdzać także skład tego typu produktów, ponieważ niektórzy producenci mogą dodawać do nich zbyt wiele cukru.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Daniel1234

NIE MA ZŁEGO CHOLESTEROLU.

NIE MA ZŁEGO CHOLESTEROLU. Ponadto że kefir jest w PLASTIKU i może być w ALUMINIUM. Jedyny który widziałem sensowny to z firmy robico jest w "miarę" bezp. plastiku i proces ferm, zachodzi osobno w każdej butelce więc nie jest to jakiś jogurt, a smak to róznie. Nie wiemy też czy np.: ma gmo

Artykół jest kiepski.

0
0

Skomentuj