7 produktów, które działają odstresowująco

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Organizm znajdujący się pod wpływem stresu ponosi ogromne obciążenia fizyczne, między innymi wzrost tętna oraz wzrost hormonów odpowiadających za stres: adrenaliny oraz kortyzolu. Z czasem może to prowadzić do nadciśnienia, niedrożności tętnic, depresji i lęków oraz przyrostu masy ciała. Oprócz unikania stresorów oraz pracy nad swoją strefą duchową, do uśmierzenia stresu mogą przyczynić się także spożywane składniki odżywcze. 

 

1. Kwas foliowy

Pomaga organizmowi wytwarzać dopaminę – substancję odpowiadającą za dobre samopoczucie, spokój oraz szczęście. Pokarmy bogate w kwas foliowy to ciemnozielone warzywa, awokado oraz rośliny strączkowe.

 

2. Magnez

Minerał może pomóc w uregulowaniu emocji, zmniejszając zmęczenie, drażliwość oraz depresyjne nastroje. Źródłem magnezu są między innymi nasiona dyni, słonecznika, lnu oraz rośliny strączkowe, komosa ryżowa i szpinak.3. Witamina D

Znana również jako „witamina szczęścia”, która daje dobry nastrój. Osoby z odpowiednią ilością witaminy D są mniej narażone na stres i wpadanie w panikę. Dobrymi źródłami witaminy D są tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela i pstrąg, a także żółtko jajka, mleko i sok pomarańczowy.

 

4. Kwasy tłuszczowe omega-3

Mają właściwości przeciwzapalne, które mogą przeciwdziałać negatywnemu wpływowi hormonów stresu na organizm. Są obecne w tłustych rybach, orzechach włoskich, a także nasionach lnu. 

5. Probiotyki

Coraz więcej badań wskazuje na to, że kondycja flory bakteryjnej jelit ma ścisły związek ze stanem zdrowia psychicznego. Probiotyki mogą zmniejszać aktywność obszarów mózgu, które odpowiadają za stres. Można je dostarczyć do organizmu na przykład za pomocą jogurtów, kefirów oraz kiszonej kapusty.

 

6. Przeciwutleniacze

Znajdują się w większości spożywanych na co dzień produktów: owocach, warzywach, pełnych ziarnach, roślinach strączkowych, orzechach oraz nasionach. Z obniżeniem poziomu stresu powiązano w szczególności spożywanie jagód oraz gorzkiej czekolady.

 

7. Woda

Niedobór wody może zwiększać wrażliwość organizmu na stres. Wystarczy kilka szklanek mniej, aby wzrósł poziom kortyzolu w organizmie. Powinno się stale kontrolować swoje nawodnienie, mając zawsze w pobliżu dostęp do wody.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj