Kategorie:
Artretyzm, w zależności od jego rodzaju oraz zaawansowania, może znacznie utrudniać wykonywanie codziennych czynności, na przykład schylanie się lub chodzenie. Przewlekłe zapalenie stawów może prowadzić do wielu zagrożeń zdrowotnych, skutkując zwyrodnieniem stawów oraz uszkodzeniem nerwów. Coraz większa liczba badań wskazuje na to, że niektóre pokarmy oraz przyprawy mogą łagodzić stany zapalne. Wiele przypraw zawiera przeciwutleniacze oraz związki chemiczne, które obniżają poziom cytokin (białek wpływających na pobudzenie komórek biorących udział w odpowiedzi odpornościowej) w organizmie. To może okazać się przydatne także w kwestii artretyzmu.
1. Kurkuma
Ta przyprawa posiada najbardziej znane właściwości przeciwzapalne. Aby uzyskać najskuteczniejsze działanie kurkumy, powinno łączyć się ją z czarnym pieprzem. Można doprawiać nimi mięso oraz warzywa, nadają się do większości potraw.
2. Czarny pieprz
Jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych przypraw oferuje zarówno działanie przeciwzapalne jak i przeciwbólowe. Piperyna zawarta w pieprzu jest prawie tak samo skuteczna w zmniejszaniu objawów schorzenia, jak prednizolon (powszechny lek do leczenia zapalenia stawów).
3. Czosnek
Spożywanie potraw z dodatkiem świeżych ząbków czosnku może pomóc w walce ze stanami zapalnymi, zapobiegając aktywacji odpowiedzialnego za nie białka.
4. Cynamon
Aldehyd cynamonowy – związek nadający cynamonowi charakterystyczny zapach oraz smak, nawet w małym stężeniu zakłóca proces powstawania cytokin. Pozwala także utrzymać organizmowi właściwą wrażliwość na insulinę.
W tym przypadku składnikiem przeciwzapalnym jest kapsaicyna. W jednym z badań stwierdzono, że działanie przeciwzapalne kapsaicyny jest porównywalne z działaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
6. Imbir
Ta przyprawa jest zwykle stosowana w leczeniu zaburzeń trawiennych, jednak polifenole zawarte w imbirze mogą również zmniejszyć stan zapalny stawów.
7. Goździki
Tygodniowe włączenie goździków do swojej diety skutkuje znacznym zmniejszeniem stanu zapalnego. Dobrze komponują się z cynamonem oraz gałką muszkatołową, są szczególnie popularne w daniach indyjskich.
8. Szafran
Działanie przeciwzapalne szafranu wiąże się z działaniem kokcyny i krocetyny, odpowiedzialnych za intensywny kolor przyprawy.
Skomentuj