90 procent informacji medycznych zawartych w Wikipedii jest niepoprawnych

Kategorie: 

Wikipedia
Jak twierdzą naukowcy z Campbell University, diagnozowanie i leczenie swojej choroby w oparciu o informacje zawarte w Wikipedii nie jest najlepszym pomysłem. Stwierdzono, że dziewięć na dziesięć wpisów znajdujących się w tej encyklopedii zawiera błędy.

 

Główny autor badania Dr Robert Hasty ostrzega, aby naukowcy nie korzystali z Wikipedii jako podstawowego źródła wiedzy, ponieważ artykuły tam zawarte nie przechodzą przez ten sam proces oceny co w czasopismach medycznych. Ogromną liczbę błędów faktograficznych powoduje to, że przeciętny użytkownik może tworzyć, usuwać lub edytować wpisy, co zwiększa ryzyko jego powstania.

 

Dr Hasty twierdzi, że większość to raczej niewielkie błędy, ale niektóre z nich mogą mieć kliniczne znaczenie. Z dotychczasowych badań wynika, że ludzie często błędnie diagnozują swoje schorzenia, takie jak rak piersi, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi czy astma. W przeszłości odkryto również, że do 70% lekarzy i studentów medycyny odnosi się do Wikipedii jako podstawowego źródła wiedzy.

 

 

Źródło: Journal of the American Osteopathic Association

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Marylka Sz.

Ponieważ pisma naukowe są

Ponieważ pisma naukowe są własnością BigPharmy, to pojawiają się tam tylko "właściwe" informacje.
Taka sama wiarygodność, co Wikipedia.

0
0

Skomentuj