Abstynencja alkoholowa już po miesiącu może znacznie poprawić stan zdrowia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Postanowienie noworoczne wielu osób to ograniczenie spożycia alkoholu. Choć wielu z nas decyduje się na ten krok, mało kto zdaje sobie sprawę z jego realnych korzyści Być może świadomość poprawy stanu zdrowia pomoże wytrwać w postanowieniu. Jak zatem miesiąc niepicia alkoholu może poprawić nasz stan zdrowia?

Korzyści z niepicia alkoholu to kwestia indywidualna. Wiele zależy od tego, jak duża jest to zmiana względem naszego wcześniejszego zachowania. Dla osób często nadużywających alkoholu różnica będzie większa niż dla ludzi, którzy pili alkohol sporadycznie i w małych ilościach.

Po pierwsze, rezygnacja z picia alkoholu daje nam większe poczucie kontroli nad własnym życiem. Jednak osoby, które wcześniej piły dużo, zauważą znacznie więcej zmian na lepsze. Zaczną lepiej się wysypiać, łatwiej będzie im skupiać uwagę, a także mogą łatwiej stracić zbędne kilogramy.

Badania wskazują na to, że upijanie się, nawet wyłącznie raz w miesiącu, zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz udaru mózgu. Alkohol ma wpływ również na szereg innych czynników:

Zdrowie wątroby

Najbardziej dotknięty nadmiernym spożywaniem alkoholu narząd to wątroba. W końcu to ona musi rozkładać toksyny towarzyszące piciu alkoholu. Na szczęście, jest ona w stanie się regenerować, dlatego nawet poważny uszczerbek na zdrowiu jest dla nas odwracalny.

Choroby sercowo-naczyniowe

Picie alkoholu w nadmiarze wytwarza szereg wolnych rodników, które utleniają cholesterol, przez co odkłada się on w tętnicach szyjnych, mogąc tworzyć zatory. Jeżeli chcemy zatem chronić zdrowie naszego układu sercowo-naczyniowego, należy ograniczyć spożycie alkoholu. Proces regeneracji przyspieszy zwiększenie wysiłku fizycznego.

Ryzyko zachorowania na raka

Alkohol jest wymieniany jako jeden z czynników rakotwórczych. Ryzyko to rośnie wraz ze wzrostem spożycia alkoholu. Osoby często pijące alkohol są bardziej narażone na raka przełyku, wątroby, piersi oraz jelita grubego.

Masa ciała

Ponieważ alkohol ma wysoką wartość kaloryczną, jego ograniczenie pomaga w zgubieniu zbędnych kilogramów. Poprawie ulegną także wyniki badań krwi, m.in. trójglicerydów.

Sprawność umysłowa

Należy mieć świadomość tego, że picie alkoholu zakłóca prawidłowe funkcjonowanie mózgu i może przyczyniać się do gorszej pamięci. Miesięczny detoks od tej używki pozwoli zauważyć lepszą koncentrację i czystość umysłu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj