Aktywność fizyczna jednak nie spowalnia starzenia się mięśni

Kategorie: 

Foto: dotshock / 123RF Zdjęcie Seryjne

Wbrew powszechnej opinii, związek między aktywnością fizyczną i spowolnieniem starzenia się mięśni nie istnieje. Do takich wniosków doszli właśnie brytyjscy naukowcy w nowym badaniu genetycznym opublikowanym w branżowym czasopiśmie PLoS Genetics.

 

Autorem badania jest Jamie Timmons z Loughborough University.  Najnowsze ustalenia oferują nowe spojrzenie na proces starzenia się u ludzi.  W oświadczeniu prasowym Timmons wyjaśnia, że ​​ich eksperyment wywraca do góry nogami dotychczasowe założenia na temat starzenia.  Według naukowca starzenie się mięśni nie ma związku z brakiem aktywności fizycznej.

 

Timmons i jego współpracownicy stwierdzili, że reakcja organizmu na wykonywane ćwiczenia fizyczne różni się w zależności od osoby.  Geny mogą determinować to jak mięśnie reagują na aktywność fizyczną.  W swoich badaniach naukowcy zidentyfikowali istnienie cząsteczek biologicznych, które mogą kontrolować reakcję organizmu na ćwiczenia.

 

W badaniu, eksperci przygotowali powtarzalne molekularne profile ludzkich mięśni i sposobów ich starzenia.  Następnie łączono te profile z dużą ilością danych na temat wykonywanych ćwiczeń i śledzono, jaka jest reakcja chemiczna na ćwiczenia wytrzymałościowe. Okazało się, że aktywność fizyczna wpływa na mięśnie w całkowicie inny sposób niż zapobieganie ich starzeniu.

 

Specjalistom udało się zidentyfikować unikalne ścieżki genów związanych z rozwojem ludzkich mięśni, który nie miały nic wspólnego z efektem ich starzenia.  Innymi słowy, naukowcy twierdzą, że nie jest prawdą, iż aktywność fizyczna może chronić nas przed starzeniem mięśni.  Proces ten będzie trwać nadal i nie ma sposobu, aby mu zapobiec.  Aktywność fizyczna może jedynie pomóc utrzymać mięśnie w dobrym stanie i to w każdym wieku, ale niestety magiczny efekt nie został potwierdzony.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj