Aktywność fizyczna skutecznym lekarstwem na depresję

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania wykazują, że wyższy poziom aktywności fizycznej zmniejsza ryzyko depresji. Setki tysięcy zgromadzonych danych genetycznych pokazują, że osoby z wyższym poziomem aktywności fizycznej wykazywały mniejsze ryzyko zachorowania na depresję.

 

Badacze potwierdzają, że każda aktywność może być dobra dla zdrowia, a wprowadzenie 15 minut aktywności fizycznej każdego dnia może faktycznie zmniejszyć ryzyko depresji o około 26%.

 

Do badań wykorzystano randomizację Mendla, która stanowi najefektywniejszą naukowo metodę śledzenia zależności między aktywnością fizyczną a depresją. Zastosowanie metody pozwoliło na określenie dokładnej zależności między tymi dwoma czynnikami, tym samym określając, który z nich w rzeczywistości wpływa na drugi.

Uczestnicy opisywali swój poziom aktywności fizycznej lub mieli zakładany akcelerometr, który mierzył aktywność w ciągu dnia. Wyniki pobrane z akcelerometru okazały się bardziej miarodajne niż ankiety, co pokazało, że nawet pozornie niewielka ilość ruchu w ciągu dnia może zapobiegać depresji.

 

Zdaniem naukowców, odkrycie pokazuje znaczenie obiektywnego pomiaru aktywności fizycznej w badaniach dotyczących zdrowia psychicznego i wspierania aktywności fizycznej jako skutecznej strategii przeciw depresji. Badanie zostało opublikowane w JAMA Psychiatry.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj