Aktywność fizyczna w młodym wieku zapobiega późniejszemu obniżeniu funkcji poznawczych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ćwiczenia fizyczne w młodym wieku mogą chronić przed spadkiem funkcji poznawczych związanym z wiekiem. Nowe badania na ten temat zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym eNeuro, gdzie przeanalizowano wpływ aktywnego trybu życia w dzieciństwie na zdrowie umysłowe i aktywność neuronalną w dorosłym wieku.

 

Naukowcy pod nadzorem dr Martina Wojtowicza, profesora nauki o mózgu na Uniwersytecie w Toronto, zaczęli zastanawiać się nad zdolnością mózgu do czerpania z doświadczeń poznawczych, jakie zostały nabyte w młodości, w celu poradzenia sobie z pogorszeniem funkcji poznawczych w podeszłym wieku. 

Naukowcy postanowili zbadać aktywność neuronów u osób dorosłych, porównując je z aktywnością neuronów w wieku wczesnego rozwoju. Badania wykazały, ze osoby aktywne fizyczne w dzieciństwie rzadziej zapadają na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera, Parkinsona a nawet udar.

 

Drugim celem badania było zweryfikowanie na szczurach wpływu intensywnych ćwiczeń w młodości na zdolność do nauki i zapamiętywania w wieku dorosłym. Specjaliści odkryli, że zwierzęta wykonujące intensywny wysiłek fizyczny w wieku 6 tygodni miały znacznie lepszą zdolność do uczenia się i zapamiętywania w późniejszym wieku.

 

Dodatkowo, aktywność neuronów u dorosłych szczurów, które w młodości były aktywne fizycznie, była znacznie większa niż u gryzoni, które były pozbawione ruchu. Odkryte zależności mogą pomóc w zapobieganiu wielu chorobom neurodegeneracyjnym.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj