Aktywność fizyczna w służbie zdrowiu

Kategorie: 

Źródlo: Internet

We współczesnym świecie aktywność fizyczna jest postrzegana jako jeden z głównych sposobów na zachowanie zdrowia do późnej starości. Ma to ścisły związek z promowaniem zdrowia jako wartości, o którą należy zatroszczyć się przede wszystkim w profilaktyce. Do idei tej przekonuje się coraz większa część społeczeństwa. Zwiększeniu poziomu aktywności fizycznej również fakt, że zdrowie rozumiane jest dziś przede wszystkim jako główny komponent życia nowoczesnego, modnego i przyjemnego.

 

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie

W mediach powszechnie promuje się profilaktykę zdrowotną jako działanie, które każdy może podjąć samodzielnie. Uprawianie sportu przedstawia się jako aktywność pomocną w osiągnięciu najwyższej sprawności motorycznej. Liczne korzyści wynikające związane ze sportem są podkreślane zarówno przez lekarzy jak i trenerów. Poprzez regularny ruch można zmniejszyć ryzyko występowania wielu schorzeń, w tym głównie chorób układu krwionośnego, oddechowego czy systemu immunologicznego.

 

Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa również na kondycję psychiczną. Osoby, które regularnie uprawiają sport, mogą cieszyć się lepszym samopoczuciem i wyższym poziomem koncentracji, który z kolei przekłada się na lepsze wyniki osiągane w pracy umysłowej. Zgodnie z najnowszymi badaniami naukowców aktywność fizyczna jest również korzystna dla mózgu. Jeszcze do niedawna myślano, że intensywny trening wpływa pozytywnie na mózg tylko poprzez większe dotlenienie, a co się z tym wiąże dostarczenie substancji odżywczych do komórek organizmu. Dziś wiadomo, że aktywność ruchowa może również stymulować tworzenie nowych połączeń nerwowych.

 

Fitness i sporty całego życia

Poprzez uczestnictwo w różnych formach kultury fizycznej ludzie deklarują, że chcą dbać o swoje ciało każdego dnia. Najpowszechniejszą spośród tych form jest rekreacja ruchowa, którą interpretuje się jako środek pozwalający na regenerację sił i wzmocnienie organizmu. O ogromnej popularności różnych form ruchu świadczy rosnąca ilość osób, która w czasie wolnym od pracy zamiast biernego wybiera odpoczynek aktywny. Z jednej strony obserwujemy więc zwiększenie liczby osób uczestniczących w zajęciach fitness w klubach, a z drugiej strony aktywności podejmowanych przez ludzi samodzielnie, mieszczących się w szeroko pojętej idei ,,sportu powszechnego".

 

Fitness i jego najnowsze trendy

Początki fitness w Polsce datuje się na lata 90-te. O ile wcześniej fitness związany był przede wszystkim z aerobikiem, o tyle dziś mamy do czynienia z różnymi jego formami, które są odpowiedzią na indywidualne potrzeby klienta. Współczesne kluby wprowadzają do swojego harmonogramu, wzorem państw Zachodu różne formy fitness, których obecnie liczbę określa się na kilkadziesiąt. Jednym z najmodniejszych trendów ostatnich lat okazał się medical fitness czyli tzw. ,,sport dla zdrowia".

 

Więcej informacji na temat tego popularnego trendu w fitnessie, a także najczęściej uprawianych przez Polaków tzw. ,,sportów całego życia" można znaleźć w pełnej wersji artykułu zamieszczonej na naszej stronie: http://www.euro-clinic.pl/blog/

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj