Algorytm komputerowy może zidentyfikować potencjalnych samobójców

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy przedstawiają algorytm komputerowy, który jest w stanie zidentyfikować potencjalnych samobójców poprzez analizę prowadzonych z nimi rozmów.

 

 

Śmierć w wyniku samobójstwa jest efektem głębokiego, osobistego cierpienia, ale także porażki społeczeństwa – wyjaśniają autorzy badania, którzy mają nadzieję uzyskać nowy sposób na pomoc ludziom, którzy są narażeni na wystąpienie skłonności samobójczych. "Metodologia ta może być łatwo szerzona w szkołach, schroniskach młodzieżowych, oraz wszelakich ośrodkach społecznych, gdzie wcześniejsza identyfikacja predyspozycji samobójczych może przyczynić się do zmniejszenia prób samobójczych, a także zgonów" – powiedział John Pestian, jeden z autorów badania.

W celu przetestowania algorytmu, zespół zebrał 379 uczestników, u niektórych zdiagnozowano wcześniej myśli samobójcze, niektórzy byli chorzy psychicznie, ale bez skłonności tego rodzaju, a część stanowiły także osoby w pełni zdrowe. Każdy z uczestników odpowiadał na serię pytań, np. "Czy odczuwasz ból emocjonalny?", "Czy posiadasz lęki?", "Czy masz nadzieję?". Komputer rejestrował odpowiedzi, dzięki analizie tonu głosu był w stanie wskazać potencjalnych samobójców z dokładnością do 85%.

Algorytm został zaprojektowany, by odbierać werbalne i niewerbalne sygnały. Przykładem może być fakt, że często osoby zdrowe psychicznie, bez myśli samobójczych, wykazywały większą tendencję do śmiechu podczas wywiadu, mniej wzdychały i wyrażały mniejszy gniew. Według Pestiana, wyniki tego badania dostarczają dowodów na skuteczność jego przedsięwzięcia: "Opieka zdrowotna posiada ogromne wsparcie dzięki nowym technologiom, ale do tej pory nie dotyczyło to leczenia chorób psychicznych. Nasze algorytmy mają na celu to zmienić."

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Ewelina Pajdak

Naukowcy niech przedstawią

Naukowcy niech przedstawią algorytm produkujący samobójców pewnie jest pisany w systemie zerojedynkowym.. albo zeroszesnastkowym.. bo tak owy posiadają i niech przestaną go używać

0
0

Skomentuj