Amerykańscy naukowcy stworzyli nanosystem imitujący pracę trzustki
Image
Amerykańscy naukowcy z University of North Carolina opracowali nanosystem, który po wprowadzeniu do organizmu uwalnia insulinę w momencie, gdy poziom glukozy we krwi jest podwyższony. Eksperymenty na gryzoniach wykazały, że wykonanie jednego zastrzyku, zawierającego nanocząstki z insuliną, wystarcza na dziesięć dni.
Jeśli ten sposób leczenia cukrzycy typu 1 zostanie wprowadzony do powszechnego użytku, diabetycy nie będą musieli kilka razy dziennie dokonywać bolesnych pomiarów poziomu cukru we krwi. Ponadto nie będzie konieczne codzienne wykonywanie wielokrotnych zastrzyków z insuliny, ponieważ nanosystem będzie kontrolował na bieżąco poziom cukru we krwi i uwalniał potrzebną ilość insuliny.
Nowy system funkcjonuje podobnie jak trzustka, która u diabetyków działa nieprawidłowo. Składa się on z nanocząstek, w których znajduje się insulina. Otacza ją materiał, który zawiera oksydazę glukozową i dekstran. Gdy poziom glukozy wzrasta, enzym przekształca go w kwas glukonowy, rozpuszczając dekstran i uwalniając insulinę. Obecnie naukowcy pracują nad przeprowadzeniem badań klinicznych u ludzi.
Ocena
- 2253 widoki
Dodaj komentarz