Analiza dziecięcego snu może pomóc zrozumieć autyzm

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Przeciętnie ludzie spędzają mniej więcej jedną trzecią swojego życia na spaniu. Sen jest niezbędny do normalnego funkcjonowania organizmu człowieka, odgrywa ważną rolę w procesie zapamiętywania, utrwalając nowe wspomnienia.

 

Badania z Uniwersytetu York skoncentrowały się na relacji zachodzącej między snem, a nauką języków obcych. Wykazano, że sen odgrywa ważną rolę we wzmacnianiu zapamiętywania nowo wyuczonych słów, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

 

Okazało się, że pójście spać po nauce nowych słów pozwala na ich lepsze utrwalenie w pamięci. W ramach badania, dzieci uczyły się słówek przed snem i po śnie. Większe postępy w nauce słownictwa zaobserwowano po śnie, wyspane dzieci były w stanie lepiej przypomnieć sobie nauczone słowa, w porównaniu do dzieci, które uczyły się słówek w dzień.

Przeprowadzone badania mogą przyczynić się także do lepszego zrozumienia zaburzeń rozwojowych. Dzieci z zaburzeniami takimi, jak autyzm, ADHD oraz dysleksja, mają często problemy ze snem. Naukowcy uważają, że to właśnie problemy ze snem odgrywają kluczową rolę w tego typu zaburzeniach.

 

Dodatkowe badania w tym temacie mogą mieć ogromne znaczenie dla leczenia autyzmu u dzieci. Dlatego przyznano badaniom dofinansowanie z Rady Badań Ekonomicznych i Społecznych, by można było przyjrzeć się zjawisku snu wspomagającego naukę także u dzieci z zaburzeniami.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj