Antybiotyki zaburzają naturalny rozwój dzieci

Kategorie: 

www.dreamstime.com

W Stanach Zjednoczonych antybiotyki są często przepisywane dzieciom w wieku poniżej 10 lat. Szacuje się, że do 2 roku życia dziecko otrzymuje przeciętnie trzy serie antybiotyków, a do 10 roku życia - dziesięć serii - informuje Medical News Today. Nieco wcześniej naukowcy stwierdzili, że antybiotyki zwiększają ryzyko rozwoju otyłości u dzieci oraz młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. Teorie te jednak wysnuto podając małe dawki antybiotyków i eksperymentując na zwierzętach. W praktyce przepisywane dawki mogą wynieść nawet 10-100 razy więcej.


Dlatego tym razem myszy laboratoryjne poddano trzem krótkim kuracjom antybiotykowym - amoksycyliną, tylozyną i obydwoma lekami jednocześnie. Wielkość dawki była zbliżona do tej ilości, jaką dziecko dostaje w ciągu pierwszych 2 lat życia. W badanej grupie, niezależnie od rodzaju podawanego antybiotyku, nastąpił przyrost masy ciała i wzrost długości kości. Co więcej, antybiotyki naruszały mikroflorę jelitową i liczbę aktywnych genów związanych z funkcjami metabolicznymi.


Tylozyna najbardziej wpływała na rozwój bakterii w jelitach. Im wyższa była dawka, tym silniejszy dawała efekt. Przy tym mikroflora jelitowa traciła zdolność do szybkiego dostosowania się do zmian w środowisku, spowodowanych przez zmianę diety. Bywało, że 2 tygodnie - zamiast jednego dnia (jak to było u grupy kontrolnej), trwało zanim mikroflora jelitowa dostosowała się do diety wysokotłuszczowej.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj