Antybiotykoterapia przy bakteryjnym zapaleniu zatok - skuteczność leczenia

Kategorie: 

Źródło: Internet

Zapalenie zatok jest częstą infekcją, która zazwyczaj rozwija się przez zaniedbanie leczenia stanu zapalnego górnych dróg oddechowych. W zależności od przebiegu infekcji wyróżnia się dwie postaci zapalenia: ostrą i przewlekłą. Każda z nich może mieć różne podłoże. Bakteryjne zapalenie zatok wymaga zastosowania antybiotykoterapii, która w przypadku chorób o podłożu wirusowym nie przynosi żadnego rezultatu.

 

Zapalenie zatok bardzo często jest następstwem przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych. Głównym objawem tej dolegliwości jest katar, któremu bardzo często towarzyszy ból w okolicach czoła. Choroba ta zwykle wymaga konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak wybrać skuteczny antybiotyk na bakteryjne zapalenie zatok?

Przed udaniem się do lekarza warto wiedzieć, że antybiotyk na zapalenie zatok jest ostatecznością i należy go stosować wyłącznie, wtedy kiedy inne metody leczenia nie przyniosły widocznych rezultatów. Wśród najpopularniejszych sposobów leczenia zapalenia zatok można wymienić: płukanie zatok solą fizjologiczną, a także stosowanie niesteroidowych leków zapalnych. Antybiotykoterapia jest niezbędnym sposobem leczenia w szczególności przy ostrym i przewlekłym typie zapalenia zatok. Wśród najpopularniejszych rodzajów antybiotyków, stosowanych przy tego typu infekcji, można wymienić:

 • amoksycylinę, która charakteryzuje się bardzo szerokim spectrum działania; zaletą tego antybiotyku jest krótka lista skutków ubocznych, a także wysoka skuteczność,
 • lewofloksacyna, która jest stosowana zamiast amoksycyliny u osób uczulonych na antybiotyki penicylinowe,
 • makrolidy, które cechują się szerokim spectrum działania i szybką skutecznością; z racji tego, że są one mocnymi antybiotykami, można je stosować maksymalnie przez trzy dni.

Długość antybiotykoterapii uzależniona jest przede wszystkim od przebiegu choroby, ogólnego stanu zdrowia, a także od rodzaju zastosowanego antybiotyku. Nie bez znaczenia jest również to, że w trakcie przyjmowania antybiotyków można wspomagać się innymi metodami leczenia w tym m.in. preparatami wziewnymi.

Bakteryjne czy wirusowe zapalenie zatok – rozpoznanie i diagnostyka

Dobór metody leczenia zapalenia zatok uzależniony jest przede wszystkim od podłoża choroby. Lekarz pierwszego kontaktu zwykle dokonuje rozpoznania na podstawie wywiadu z pacjentem i analizy objawów infekcji. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że bakteryjne zapalenie zatok zazwyczaj charakteryzuje się ostrzejszym przebiegiem. Wśród charakterystycznych objawów tej infekcji o podłożu bakteryjnym można wymienić:

 • ropną wydzielinę z nosa,
 • podwyższoną temperaturę ciała,
 • złe samopoczucie,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • brak apetytu,
 • ból zębów i szczęki,
 • suchy kaszel,
 • nieprzyjemny zapach z ust (halitoza).

Przy rozpoznaniu podłoża infekcji ważne jest również to, że bakteryjne zapalenie zatok zwykle trwa dłużej od choroby o podłożu wirusowym. Poprawna diagnostyka dolegliwości jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na dobór najskuteczniejszej metody leczenia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj